REKOM mreža pomirenja i Fond za humanitarno pravo organizuju XIII Forum za tranzicionu pravdu u postjugoslovenskim zemljama 21. i 22. decembra online putem Kudo platforme.
Forum za tranzicionu pravdu predstavlja platformu za diskusiju o aktuelnim temama vezanim za različite aspekte procesa tranzicione pravde na postjugoslovenskom prostoru. U dva dana i tri panela razgovaraće se o stanju tranzicione pravde, politikama sećanja i komemoracijama i pitanju nestalih u postjugoslovenskim društvima.
Prvog dana Foruma, 21. decembra, biće održana dva panela. U okviru prvog panela pod nazivom „Pregled tranzicione pravde – izazovi kao izlaz”, panelistkinje i panelisti ponudiće uvid u trenutan status procesa tranzicione pravde u zemljama regiona i krizu tranzicione pravde sa kojima se postjugoslovenska društva suočavaju. Tema drugog panela „Politike sećanja i komemoracije žrtava“ je memorijalizacija. Izlaganja na ovom panelu baviće se analizom zvaničnih politika sećanja i obeležavanja ratnih zločina u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Srbiji i na Kosovu, sa posebnim fokusom na komemoracije žrtava i njihove instrumentalizacije.
Drugog dana Foruma, 22. decembra, biće održan panel posvećen nestalima. Na panelu „Pitanje nestalih – prioritet regionalne saradnje“ razgovaraće se o nestalima na prostoru bivše Jugoslavije i pitanju sećanja na one čiji posmrtni ostaci nikada nisu pronađeni.
Na Forumu će, između ostalih, govoriti Žarko Puhovski, David Hudson, Manfred Nowak, Vjollca Krasniqi, Stephanie Schwandner-Sievers i još mnogo stručnjaka u ovoj oblasti.
Ove godine Forum se održava u online formatu i program će biti moguće pratiti putem Kudo platforme na sledećim linkovima:
Panel 1: https://live.kudoway.eu/br/110219261330
Panel 2: https://live.kudoway.eu/br/110213546651
Panel 3: https://live.kudoway.eu/br/110218285756
Osnivačica Fonda za humanitarno pravu i koordinator REKOM mreže pomirenja je Nataše Kandić, koja se u ovoj organizaciji bavi najrazličitijim temama o borbi za ljudska prava i sprovođenjem tranzicione pravde u svim zemljama bivše Jugoslavije. Ona pored toga već dugi niz godina radi na istraživanju i dokumentovanju ratnih zločina i drugih ozbiljnih kršenja ljudskih prava. Njen rad je priznat na više od 20 međunarodnih, regionalnih i nacionalnih nagrada.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar