U nedavnoj akciji Evropola zatvoreno je desetine ilegalnih kol centara iz kojih su prevaranti građanima Nemačke uzimali novac, a njih 11 nalazilo se i na teritoriji Srbije. Proteklih godina u nekoliko velikih akcija zatvoreni su lažni kol centri u Beogradu, a neki od njih bili su povezani sa čuvenim prevarantom Galom Barakom, inače izraelskim državljaninom. Barak je osuđen zbog varanja ljudi, a i dan danas se priča o njegovoj šemi prevare kojoj niko nije mogao da uđe u trag sve do 2020. godine.
Nedavna akcija Evropola podsetila je na slučaj od pre nekoliko godina, kada su razbijeni lanci kol centara u vlasništvu Izraelca Gala Baraka.
Prevarant Gal Barak otkriven je krajem 2019. godine zahvaljujući srpskom državljaninu Aleksandra Ignjatoviću. Ignjatović je otkrio nemačkoj policiji kako su kol centri iz Beograda bili uključeni u prevaru tešku preko 200 miliona evra u kojoj građani širom Evrope ulažu novac u nepostojeću online trgovinu stranim valutama. Ignjatović je svoja saznanja predočio nemačkim državljanima, a nađen je mrtav u hotelskoj sobi u Sofiji, par meseci pre nego što je trebalo da bude glavni svedok na suđenju, pisao je BIRN.
Kako su mediji pre nekoliko godina pisali, Barak je prvi kol centar za prevare otvorio davne 2015. godine u Tel Avivu, a potom je širio svoj posao. Nakon Turske, firme je otvorio u Bugarskoj, a zatim 2017. godine u Srbiji.
Tako je ovaj prevarant septembra 2017. godine otvario firmu „Cactus Marketing“ u Beogradu, a pomenuti kol centar je bio smešten na četvrtom spratu poznatog beogradskog hotela.
U „Cactus Marketingu“ postojale su dve vrste agenata – jedni koji su zvali ljude i sklapali ugovore (agenti za konverziju), i drugi koji su im uzimali pare (agenti za zadržavanje).
Prema rečima srpskog državljanina Aleksandra Ignjatovića, koji je nemačkoj policiji prezentovao svoja saznanja o Barakovim firmama, sredinom 2019. u Beogradu je radilo oko 15 kol centara pod kontrolom grupe Izraelaca, dok ih je u Sofiji bilo 60.
Kako je BIRN pre nekoliko godina izveštavao pozivajući se na svedočenje Ignjatovića, u firmama nije bilo dozvoljeno komunicirati na srpskom jeziku kako klijenti ne bi otkrili da se centri nalaze u Srbiji. Bilo je važno da veruju da ih zovu iz inostranstva.
Agenti za konverziju u „Cactusu“ su imali fiksne plate od 560 i 800 evra. Ipak, uz pomoć bonusa zarade su išle i do 1.000 evra, pisao je BIRN.
Pomenuti kol centar je ubrzo zatvoren, a radnici su tada otišli u Bugarsku i tamo su radili u Barakovim firmama. Reč je o firmi E&G Finances koju je takođe držao Gal Barak, a koja je prevarila stotine ljudi, a najviše austrijskih i nemačkih državljana.
„I kancelarije i hotel su bili kao džungla. Sve vreme je puštana glasna muzika, puno se pilo, konzumirale su se droge, a ponekad su tu bile i prostitutke. E&G je imao internog dilera, od njega je moglo puno toga da se kupi, poput kokaina ili trave. Rekao mi je: `Šta god da ti treba, nabaviću ti, najvažnije je da radiš“, ispričao je Ignjatović istražiteljima, preneli su ranije mediji.
Naredne godine, Izraelac je otvorio novu firmu u Beogradu, „My markets“, koja je bila smeštena u zgradi VIG Plaza na Novom Beogradu. I u njoj je atmosfera bila slična onoj u Bugarskoj.
O hapšenju Gala Baraka pisali su svi mediji. Priveden je po nalogu Evropola 30. januara 2019. na graničnom prelazu Kalotina dok je pokušavao da iz Bugarske pobegne u Srbiju. Barak je u Beču osuđen na četiri godine zatvora.
Kako su mediji pisali, prema austrijskoj optužnici, kol centri Gala Baraka bili su u Beogradu, Sofiji, Sarajevu, Prištini, Tbilisiju (Gruzija) i Kijevu.
Tužilaštvo je tvrdilo da su Barakove firme obmanjivale ljude tako što su ih ubeđivale da ulažu novac u berzanske poslove, a u stvari se radi o lažnim platformama koje samo fingiraju i simuliraju berzansku trgovinu.
VIDEO: Srpska policija u međunarodnoj akciji hapšenja Belvedere
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare