Brajan Volš (46), suprug Ane Volš (39), optužen je za njeno ubistvo na osnovu brojnih dokaza koje je policija pronašla tokom istrage koja je počela kao slučaj nestale osobe, da bi se završila kao ubistvo. Ipak, jedan od ključnih dokaza, telo nesrećne žene, do sada nije pronađeno, ali to ne znači da će Brajan Volš biti oslobođen.
Ani Volš, rođenoj Beograđanki i majci troje dece, koja već godinama živi u SAD, svaki trag se izgubio 1. januara. Njen suprug, Brajan policiji je pomenuo nestanak supruge tek pošto je to uradio njen poslodavac iz Vašingtona 4. januara, kada se drugi dan nije pojavila na posalu, a trebalo je da počne da radi 3. januara.
Policija je krenula od Brajana, a on je učinio sve što je mogao da skrene pažnju policije na sebe. Ne samo što nije prijavio nestanak supruge, već je policajcima ispričao gomilu neistina o svom kretanju kritičnog dana ali i nekoliko dana posle. Po zvaničnoj verziji, Anu je poslednji put video porodični prijatelj Gem Mutlu koji je sa njima dočekao Novu godinu i to oko 1.30 časova kada je otišao iz doma Volšovih u varošici Kohaset, predgrađu Bostona. Ana je navodno trebalo da se odveze do Bostona i ukrca na let za Vašington, ali nikada nije ušla u prevoz koji je došao po nju niti je viđena na aerodromu.
Brajan je uhapšen zbog ometanja istrage i tako ga je policija sprečila da dalje uništava dokaze. Istražitelji su ušli u njegovu kuću, a na osnovu njegovog kretanja 1. i 2. januara, istraga je proširena i na druge lokacije. Sve što je tom prilikom pronađeno, svi materijalni tragovi i dokazi, ukazivali su da se u domu Volšvoih dogodilo nešto strašno.
U podrumu kuće u kojoj su u trenutku zločina bila i njihova tri sina, pronađeni su tragovi krvi, ali i krvav i oštećen nož. Ustanovljeno je da je Brajan guglao zlokobne fraze: „Kako se osloboditi tela žene od 52 kilograma“, „Kako raskomadati ljudsko telo“ i slične.
Te noći kupio je sredstva za čišćenje u vrednosti od 450 dolara. Kamere za video-nadzor snimile su ga na nekoliko lokacija koje nije pomenuo policiji, između ostalog i dve deponije.
Policija je potom pretražila i te deponije i na njima pronašla još dokaza, krpare i peškire sa tragovima krvi, ručnu testeru, sekiru, ambalažu od sredstava za čišćenje, zaštitno odelo na čijoj unutrašnjoj strani je bio Brajanov DNK, a na spoljašnjoj Anina krv. Pronađeni su i delovi Aninog nakita, neka dokumenta, torbica, odeća, obuća…
Brajan Volš je na kraju optužen i za ubistvo Ane Volš, ali, još nedostaje ključni dokaz – telo Ane Volš. Nedostajao je onaj najvažniji, corpus delicti, krunski dokaz – telo žrtve.
Ali, to ne znači da će se Brajan Volš tako lako izvući, naprotiv. U Americi se primenjuje anglosaksonsko pravo, koje funkcioniše po principu presedana, što znači ako je negde u SAD neko osuđen za ubistvo, a da nije pronađeno telo žrtve, taj isti princip se može primeniti i u procesu protiv Brajana Volša. A statistika, kada su u pitanju takvi sudski procesi je iznenađujuća.
Princip „nema tela-nema dela“ tu ne važi, naprotiv.
Tomas Dibiase je bivši tužilac iz Vašingtona, a sa iskustvom od 12 godina vodio je i postupke u kojima se sudilo optuženima za ubistvo u slučajevima kada nije pronađeno telo žrtve. Ujedno je i stručnjak za tu oblast i izdao je knjigu: „Slučajevi ubistva bez tela„.
Na osnovu podataka do kojih je došao bivši tužilac Dibiase, od 542 slučaja koja je ispratio, 71 je završen poništenjem sudskog procesa ili oslobađajućom presudom, dok je procenat osuđujućih presuda za ubistva, gde nije pronađeno telo žrtve, čak 86 odsto.
Sa druge strane, ukupan procenat osuđujućih presuda za ubistva u SAD je oko 70 odsto.
Dibiase navodi da je ispratio slučajeve u svih 50 američkih saveznih država, Vašingtonu, Porto Riku i Američka devičanska ostrva, što znači da je bilo slučajeva i iz Masačusetsa, u kome se nalazi i mesto zločina u slučaju Ane Volš.
Zanimljive su i druge statističke brojke, od ukupnog broja optuženih, čak 91 odsto su muškarci, a oko 58 odsto žrtava koje nikada nisu pronađene su žene. U više od pola, 52 odsto ili 268 slučajeva, u pitanju je bilo kućno nasilje. Ubice su osuđene ili na osnovu iskaza svedoka ili materijalnih dokakza koji su ih vezivali za žrtvu.
BONUS VIDEO: Ubistvo u Domu za stare na Bežanijskoj Kosi u Beogradu