Crnogorski kontroverzni biznismen Branislav Brano Mićunović, koji se godinama dovodi u vezu sa crnogorskim i srpskim podzemljem, sahranjen je na groblju Moštanica u Nikšiću. Mićunović je preminuo nakon teške bolesti, a detalji njegove biografije ponovo su u fokusu javnosti.
Branislav Brano Mićunović sahranjen je u nedelju u Nikšiću uz prisustvo članova porodice, rodbine, ali i brojnih poznatih ličnosti, iz političkog, kulturnog, sportskog miljea, a sahrani je prisustvovao bivši predsednik Crne Gore Milo Đukanović sa suprugom Lidijom i sinom Blažom. Takav podatak ne treba da čudi, imajući u vidu da je Brano Mićunović godinama slovio za uticajnu osobu u Crnoj Gori, bez čijeg „blagoslova“ nije mogao da se obavi nijedan važniji posao u toj državi, o čemu svedoči naširoko poznata rečenica: „nema kralja, nema Tita, sad se ođe Brano pita“.
Dok su ga povezivali sa kriminalnim miljeom, on je to demantovao, ali podaci srpskih bezbednosnih službi u koje smo imali uvid, pokazuju da je i te kako bilo veze među njima. Zbog toga su uz njegovo ime često dodavali epitete poput don, Al Kapone, gospodar Crne Gore i slično.
Njegovo ime se u kontekstu kriminala prvi put pomenulo 1983. godine, kada je u Nemačkoj ubijen Stjepan Đureković, bivši direktor marketinga INE. Spekulisalo se da je sa ovim ubistvom povezan Mićunović, premda to nikada nije dokazano. Izvesno vreme je proveo u crnogorskom istražnom zatvoru u Spužu zbog sumnje da je povezan sa likvidacijom.
Dovodio se u vezu i sa ubistvom ispred podgoričkog Kliničkog centra, kada je ubijen Nikšićanin Radovan Kovačević. Tada je Kovačević dovezen ranjen ispred Kliničkog centra, a u trenutku dok su ga iznosili iz automobila, osoba za koju se verovalo da je Mićunović, prišla je i upucala ga naočigled brojnih svedoka. Oktobra 2000. godine je oslobođen optužbi, zajedno sa svojim prijateljem Zdravkom Lopušinom. Inače, Mićunović je bio vlasnik kockarnice u Podgorici u kojoj je došlo do svađe.
Novinska fotografija sa tog suđenja godinama je bila jedina njegova koja se mogla videti u javnosti.
Prema informacijama srpskih bezbednosnih službi, u koje smo imali uvid, Mićunović je bio osoba bliska Darku Šariću koja mu je omogućavala nesmetani šverc narkotika iz Južne Amerike u Evropu, posredovao je na sastanku Šarića i jednog poznatog srpskog političara u Miločeru, a govorkalo se i da je Mićunović organizovao krađu 200 kilograma kokaina, zbog koje škaljarski i kavački klan godinama ratuju. Bio je blizak prijatelj poznatog kriminalca Đorđa Božovića Giške, na čijoj sahrani je držao govor.
Ipak, Mićunovićevo ime našlo se na dve međunarodne poternice za šverc cigareta – na italijanskoj, sa Milom Đukanovićem i na švajcarskoj, u kojoj je bio označen kao „siva eminencija svih ilegalnih aktivnosti u Crnoj Gori“.
Uz to, bezbednosne službe u Crnoj Gori su utvrdile da Mićunović direktno sarađuje sa kriminalnom grupom Vuka Vulevića iz Berana, takozvanim beranskim klanom.
U službenoj belešci o Mićunoviću u koju smo imali uvid, govori se i o njegovom bliskom susretu sa radikalima koji su 1992. godine pokušali da održe politički skup u Nikšiću. Mićunoviću se nije dopadala ta ideja Vojislava Šešelja, pa ga je sa svojom družinom sačekao na ulazu u Nikšić. Epilog je bio da radikali nisu održali skup, a deset godina kasnije, 2002. godine, Šešelj je optužio Mićunovića za umeštanost u ubistvo Gorana Žugića, savetnika crnogorskog predsednika za bezbednost.
Tada je Šešelj za njega kazao da je „pravi predsednik Crne Gore” koji „drži u šaci” i samog Mila Đukanovića.
Pored toga, Mićunović nikada zvanično nije bio uključen u politički život u Crnoj Gori, premda se smatra da decenijama vuče konce. Iako nije ni u jednoj političkoj stranci, veruje da je uz njegovu pomoć Milo Đukanović godinama pobeđivao na predsedničkim izborima.
Mićunović se zvanično bavio nekretninama i ugostiteljstvom, a bio je i vlasnik FK Sutjeska. Držao je brojne kockarnice i klubove na primorju, najveću diskoteku „Trokadero“ u Budvi. Takođe, govorkalo se i da se bavi prodajom i kupovinom fudbalera.
Sredinom novembra prošle godine, Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele su sankcije njemu i Miodragu Daki Davidoviću, zbog, kako je navedeno, povezanosti sa kriminalom i zlonamernim uticajem Rusije u regionu. To podrazumeva blokadu njihove kompletne imovine u Americi ili one koju kontrolišu njima bliske osobe u toj držav, objavile su tada Vijesti.
U obrazloženju te odluke navedeno je da je decenijama vodeća figura u organizovanom kriminalu u Crnoj Gori i da je najpoznatiji po ilegalnom švercu cigareta.
“Mićunović je označen za odgovornost ili saučesništvo, ili direktno ili indirektno angažovanje u korupciji u vezi sa zapadnim Balkanom, uključujući korupciju od strane, u ime ili na drugi način povezanu sa vladom na zapadnom Balkanu, ili sadašnjim ili bivšim zvaničnikom vlade na bilo kom nivou vlasti na zapadnom Balkanu, kao što je zloupotreba javne imovine, eksproprijacija privatne imovine za ličnu korist ili političke svrhe, ili podmićivanje”, piše u odluci SAD.
Inače, Brano Mićunović rođen je 1953. godine u Nikšiću, a u mladosti je trenirao boks i bio pripadnik elitne 63. padobranske brigade nekadašnje JNA.
Bonus video: Pokušaj ubistva Radoja Zvicera
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare