Foto: Nova.rs

Na području rudnika Štavalj, kod Sjenice, po naredbi Tužilaštva za ratne zločine Srbije, otpočeo je proces pretrage terena zbog potencijalne masovne grobnice. Pretraga je usledila nakon što je prištinska delegacija Radne grupe za nestala lica dostavila Beogradu informacije da se na tom lokalitetu nalazi masovna grobnica.

Pretraga terena na Pešterskoj visoravni, koje pripada rudniku Štavalj, potrebna je kako bi se precizno utvrdilo da li na navedenoj lokaciji postoje posmrtni ostaci lica koja se vode kao nestala.

Kako je predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović kazaoje da su, radovi su započeli 10. maja, i u narednih nedelju dana će se znati da li je nešto pronađeno.

„Na osnovu informacija koje smo dobili, mi smo već obilazili i obeležili mesto pretrage. Želimo da lokacija bude detaljno pretražena i da dobijemo odgvor o tome da li se na ovoj lokaciji nalazi masovna grobnica, ili je informacija bila netačna“, kaže Odalović.

Odalović kaže da Beograd više nema nijedan konkretan zahtev Prištine na koji nije odgovorio. A sa druge strane, prema njegovim rečima, Priština nije do sada odgovorila ni na jedan zahtev Beograda.

„Porodice nestalih su se uznemirile kada se u javnosti u pojavila informacija da je u okolini Štavlja pronađena masovna grobnica. Već su dolazile porodice nestalih Srba i Albanaca. Jednostavno, moramo da damo odgovor. I to smo im preneli“, objasnio je Odalović.

Delegacije Beograda i Prištine usvojile su 26. oktobra 2018. godine procedure o primopredaji posmrtnih ostataka stradalih, što bi prema očekivanjima trebalo da pomogne potragu za licima nestalim tokom ratnih sukoba na Kosovu.

Foto: Nova.rs

Kamenolom „Kiževak“ kod Raške u blizini granice sa Kosovom, gde su novembra 2020. godine pronađeni posmrtni ostaci, kako se sumnja, albanskih civila ubijenih tokom rata na Kosovu 1999. godine, bila je peta takva lokacija u Srbiji.

Prema podacima koje je na osnovu izveštaja UNMIK-ove Kancelarije za nestala lica i sudsku medicinu objavila nevladina organizacija Fond za humanitarno pravo, a koji se nalaze i u bazi podataka Inicijative mladih za ljudska prava, od 2001. godine na teritoriji Srbije na četiri lokacije otkrivene su masovne grobnice sa 941 telom Albanaca ubijenih na Kosovu 1999. godine. Na Kosovu se traga za još za oko 1.600 nestalih lica.

Bonus video: Potraga za nestalim nastavnikom u Tutinu

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram