Do Kvon, koji je mesecima stanovao u luksuznom dupleks stanu na Dedinju, elitnom beogradskom naselju, u Srbiji je registrovao čak i firmu na svoje ime, a putanja bekstva čoveka koji je ojadio žrtve za neverovatnu sumu koja se procenjuje na između 40 i 60 milijardi dolara, podseća na radnju holivudskog filma. U međuvremenu, policija je zaplenila skupoceni stan u kom je boravio.
Južnokorejski „kralj kriptovaluta“ Do Kvon, koga vlasti tri zemlje sumnjiče za prevaru i druga krivična dela u vezi sa propašću njegove firme „Teraform Labs“ i kriptovalutama Luna i UST, koje su krahirale za samo nedelju dana, a investitori su ostali bez neverovatnih 40, a po nekim podacima čak i 60 milijardi dolara, tokom bekstva proputovao je nekoliko zemalja.
Jedna od zemalja u kojoj je boravio bila je i Srbija, gde je njegov saučesnik, komercijalni direktor njegove firme Han, kupio luksuzni stan u kompleksu Ambasador park, u Ulici Sime Lozanića u Beogradu. Iako se formalno krio u glavnom gradu, Do Kvon nije promenio izgled ili se zaključao u stan. Čak je i osnovao firmu u Beogradu, na svoje ime i to, kako tvrde pojedini mediji, nakon što je Interpol, po zahtevu Južne Koreje, za njim raspisao međunarodnu poternicu. Takođe se oglašavao na društvenim mrežama, ali to nije pomoglo srpskim vlastima da ga „ulove“. Da neprijatnost po Srbiju bude veća, on je stanovao u blizini zgrade gde živi načelnik beogradske policije Veselin Milić.
Na karaju je Do Kvon dolijao na podgoričkom aerodromu, dok je pokušavao da se ukrca na privatni avion i odleti za Dubai, a policajcima je bilo sumnjivo što su on i njegov saučesnik koristili pasoše Kostarike.
Do Kvon je svoje bekstvo započeo iz Singapura, gde mu je bilo sedište firme iako je Južnokoreanac, gde je i ojadio najviše ljudi – procenjuje se oko 200.000 svojih sunarodnika. Ta zemlja ga i potražuje za prevaru i kršenje zakona o berzi, ali su za njim tragale i vlasti Singaputa kao i SAD.
Pad i bekstvo Do Kvona, koje će verovatno poslužiti kao scenario za neki film, počeo je pre otrpilike godinu dana, posle bankrota njegove firme koje je zavila u crno investitore širom planete. To se desilo munjevito, za nedelju dana.
Do Kvon nije čekao propast, već je pobegao na vreme. Kada su vlasti Singapura pokucale na njegova vrata, Kvona tu već odavno nijie bilo. To se dešavalo u septembru, kada je za njim Interpol raspisao „crvenu poternicu“, a Kvon je tada već bio u Dubaiju. Za petama su mu bili južnokorejski istražioci, koji su u oktobru prošle godine saopštili da je Kvon iz Dubaija pobegao u „nepoznatu zemlju“. Ta nepoznata zemlja bila je Srbija.
Kvon je jedno vreme boravio u Srbiji, na Dedinju i osećao se vrlo komotno. Viđan je kako se vozi skupocenom limuzinom, koristio je društvene mreže sa IP adrese koja vodi do njegove fizičke adrese u stanu na Dedinju, davao ja čak i izjave medijima, rekavši da „se ne krije“, ali je odbio da kaže gde se tačno nalazi. Srbija i Južna Koreja nemaju bilateralni sporazum o izručenju, ali je postojala obaveza Srbije da uhapsi begunca po Interpolovoj poternici, pogotovo što su ga potreživale i druge zemlje.
Na kraju je Kvon morao da ode iz Srbije i to u susednu Crnu Goru. Kako i na koji način je iz Beograda otišao u susednu državu, nije poznato, tek put mu se završio hapšenjem na aerodromu u Podgorici.
Srpska policija zaplenila je luksuzni stan u Beogradu u kom je Do Kvon boravio. Tu informaciju objavio je portal DLNews, pozivajući se na izjavu tužioca Branka Stamenkovića.
„Policija je bila na licu mesta kako bi izvršila pretres stana i prostorija po naredbi Višeg suda u Beogradu, a na predlog Tužilaštva za visokotehnoliški kriminal, po čijem nalogu je stan i oduzet.
BONUS VIDEO: Do Kvon, kralj kripto valuta koji je abdicirao, osumnjičen za prevaru od najmanje 40 milijardi dolara
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare