Bura koja se proteklih dana podigla oko murala Ratku Mladiću, osuđenog na doživotni zatvor zbog ratnog zločina, danima ne jenjava, a dok jedni pokušavaju da ga uklone, drugi ga danonoćno čuvaju. “Čuvari” lika i dela Mladića od ranije su javnosti poznati po ekstremističnim stavovima, a u prvom redu su pripadnici “Levijatana”, “Narodnih patrola” i “Srpske desnice”, u narodu poznatih po proganjaju migranata.
Tenzije oko murala ne jenjavaju danima, a dok jedni pokušavaju da ga prekreče, drugi stražare nad njim. Ono što je izvesno jeste da se među pristalicama Mladića, koji danima bdiju nad muralom, nalaze razne grupacije koje su od ranije poznate javnosti. Reč je organizacijama koje neretno propagiraju ultranacionalističke i ekstremističke stavove, ali i one koje se godinama kriju pod plaštom dobrotvora i zaštitnika.
Među njima je i Fondacija “Pokret Levijatan”, koja je osnovana oktobra 2011. godine, sa sedištem u Makedonskoj ulici u Beogradu. Prema podacima sa APR, pokret je formiran u cilju zaštite i unapređivanja prava životinja, a njen osnivač je Pavle Bihali.
Pomenuti pokret proteklih godina je imao veliki broj akcija, a neretno su iste dokumentovali snimanjem video zapisa koje su zatim postavljali na društvene mreže. Na njima se vidi kako oduzimaju životinje građanima, za koje se sumnje da su zlostavljane. Ipak, u javnosti se u više navrata spekulisalo da je zaštita životinja ovom pokretu samo paravan. Ono što je izvesno jeste da su pripadnici “Levijatana” u više navrata po gradu presretali i legitimisali migrante, smatrajući da njima nije mesto u Srbiji.
Poput policije, nabildovani momci u crnom i u grupama, zaustavljali su azilante i zastrašivali ih.
Pripadnici “Levijatana dosad su se u nekoliko navrata zaticali u žiži pažnje javnosti i zbog nasilnog ponašanja. Nekoliko ljudi ih je optužilo za prebijanje, pretnje, a dovođeni su u vezi i sa uništavanjem imovine.
Sa druge strane, na listi čuvara Mladićevog murala nalazi se i Miša Vacić, predsednik Srpske desnice. Vacić je svojevremeno bio zaposlen u Vladi Srbije, odnosno u Kancelariji za Kosovo i Metohiju, da bi potom osnovao političku organizaciju čije se delovanje bazira na, po svemu sudeći, pretnjama nacionalnim manjinama, opoziciji, propagiranju fašističke ideologije i agitovanju za režim.
Reč je o Srpskoj desnici, čiji je cilj očuvanje nacionalnog identiteta srpskog naroda, sa sedištem u ulici Gavrila Principa, navodi se u bazi APR.
Vacić je poznat po ultradesničarskim stavovima, koji se najbolje ogleda u izjavi koju je pre nekoliko dana dao na mestu gde se nalazi Mladićev mural. On je tom prilikom istakao da širom Beograda postoje murali osuđenog generala.
Prolaznici su vidno negodovali tokom njegovog davanja izjave, na šta je Vacić prokomentarisao: „Ipak je ovo Vračar, krug dvojke.“
On je potom upitan zbog čega se onda nalazi tu, na šta je odgovorio „da će se njegovim šetanjem posrbiti taj deo Beograda.“
Još jedno ime proteklih dana pominjalo se zbog murala Ratku Mladiću. Reč je o Damjanu Kneževiću, samoprozvanom vođi Narodnih patrola, pokreta koji se pojavio februara 2020. godine.
Reč je o grupi mladića koji se kriju iza crnih kapuljača, a šira javnost je za njih čula nakon zastrašivanja migranata na ulicama.
„Mi nismo Vlada, nismo policija, odgovorićemo narodski, a to nikome ne ide u prilog“, rekao je tada Knežević.
Knežević je srpskoj javnosti poznat kao jedan od organizatora Vidovdanskog protesta 2018. godine, ali i okupljanja protiv NATO pakta. Njemu su u više navrata preko društvenih mreža podršku davali pripadnici grupe „Levijatan“.
Među onima, koji su pružili podršku Kneževiću, je i Goran Davidović zvani Firer, vođa zabranjene organizacije Nacionalni stroj, kome se svojevremeno sudilo za izazivanje verske, rasne i nacionalne mržnje.
Inače, Narodne patrole su dosad u više navrata bile u centru pažnje zbog nasilnih akcija koje su sprovodili. Tako je februara prošle godine na društvenim mrežama osvanuo video snimak na kome se vidi kako grupa muškaraca sa crnim kapuljačama, predstavljajući se kao „Narodne patrole“, noću kruži beogradskim ulicama i presreće migrante, preteći im i zapovedajući kako moraju da se ponašaju.
Takođe, na društvenim mrežama pojavila se informacija i da mural čuva, između ostalih, i vođa navijača Đorđe Prelić. Reč je o navijaču koji je pre nekoliko meseci prevremeno pušten na slobodu, nakon što je odslužio dve trećine kazne za ubistvo Francuza Brisa Tatona 2009. godine.
Neko vreme je bio u bekstvu, a istražnim organima je dolijao 2013. godine. Prelić je pušten pod čudnim okolnostima, nakon što je Više tužilaštvo u Beogradu naprasno odlučilo da ga ne goni za događaj od pre 12 godina.
Prelić je nakon puštanja viđen na južnoj tribini, a nakon izlaska sa robije spekulisalo se da će on predvoditi Grobare nakon pada grupe Veljka Belivuka.
Podsetimo, dosad je bilo nekoliko protesta zbog murala u Njegoševoj ulici. Mural je najpre trebalo da bude prekrečen, a tog dana su aktivistkinje Aida Ćorović i Jelena Jaćimović privedene jer su ga gađale jajima. Narednog dana, mural je prekrečen u belo, a istog i očišćen.
Od tada ga čuva grupa mladića, uz asistenciju policije.
Informacija o tome da je Prelić jedan od čuvara murala pojavila se na društvenoj mreži Tviter, a potvrdio ju je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
„Uvek je lako pronaći krivca, razumem da sam kriv svima za sve. Sve mi je teže da to slušam, poput kukumavčenja fudbalskih klubova, da im država ne daje pomoć, a država im pruža sredstva. Tako mi je i s ovim… Da policija nije bila tamo da ih zaštiti od Prelića (Đorđa), Kneževića (Damnjana, vođe Narodnih patrola), i ostalih, rekli biste da smo pustili da ih biju. A, kad to nismo dozvolili, onda ste rekli da smo čuvali mural, a kad je mural uništen, valjda nije dobro što je uništen farbom, nego ste hteli nečim drugim“, konstatovao je Vučić ranije.
BONUS video: Privođenje Aide Ćorović zbog „skrnavljenja“ murala Ratka Mladića
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare