Foto: Privatna arhiva, Uprava policije Crne Gore

Predmet protiv kavačkog kriminalnog klana jedan je o ispreturanih u depou podgoričkog Višeg suda, nakon što je mafija pronašla način da uđe u prostorije te institucije.

Vijestima” je nezvanično rečeno da je slučaj protiv visokorangiranog člana te kriminalne organizacije Slobodana Kašćelana, posebno interesovao one koji su prokopali tunel dug bar 30 metara – od zgrade u Njegoševoj ulici do sudskog depoa.

“Istražitelji su pronašli ispreturane spise nekoliko predmeta, a naročito jednog u kom je okrivljen Kašćelan, a dron koji je deo dokaznog materijala, nađen je van kese u kojoj se nalazio”, rekao je sagovornik “Vijesti” iz istrage.

Dronovi su oduzeti u nekoliko predmeta koji se vode pred Višim sudom, a i u onom formiranom protiv 17 kavčana zbog optužbi za planiranje likvidacija dvojice, sada pokojnih pripadnika njima suprotstavljene kriminalne ekipe, Jovana Vukotića i Jovana Jovanovića.

Jedan od izvora tvrdi da je tunel kopan najduže mesec i po. Prema tim informacijama, stan u suterenu zgrade, naspram bočne strane objekta suda, vlasnici su izdali krajem jula. Akcija je najverovatnije sprovedena u avgustu, dok je na odmoru bila većina zaposlenih u državnoj upravi, pa i u Višem sudu.

Zakupci stana, kaže jedan od sagovornika lista, koristili su lažna dokumenta. Stanodavci su saslušani juče posle podne u podgoričkoj policiji. Vlasnica je rekla da ne poznaje osobe koje su stan uzele pod kiriju.

“Alat kojim su kopali odnet je, ali je u tunelu pronađeno nekoliko dokaza koji će, verujemo, koristiti tokom istrage… Nadamo se da ćemo uspeti da izuzmemo i DNK profil”, kazao je jedan od sagovornika “Vijesti”.

Pred istražiteljima je zadatak da konkretno utvrde ko su, koliko ih je bilo i šta su sve odneli iz prostorije u kojoj se čuvaju dokazi izvršenja krivičnih dela u nadležnosti Višeg suda.

Neki od njih “Vijestima” su saopštili da je cilj “rudara” isključivo bio uzimanje deponovanih dokaza: “Sve druge verzije su skretanje istrage u pogrešnom smeru”, rekao je sagovornik.

Predsednik Višeg suda Boris Savić, međutim, pred novinarima je iznio nekoliko pretpostavki, naglašavajući da gotovo ništa ne nedostaje.

“Sproveden je popis, koji je trajao do ranih jutarnjih sati. Konstatovano je da gotovo ništa ne nedostaje”, rekao je on.

S tom tezom polemisao je, međutim, šef Uprave policije Nikola Terzić, rekavši “Vijestima” da ne veruje da je neko rekreativno kopao tunel do zgrade suda, iako bi voleo da greši.

“Za razliku od predsednika Višeg suda, koji je saopštio da gotovo nijedan dokaz iz depoa ne nedostaje, mislim da niko nije uložio toliki trud i napor zbog rekreacije, iako bih voleo da je on u pravu, a da ja grešim. Plašim se da će istina biti drugačija”, rekao je Terzić.

“Vijestima” je nezvanično rečeno da je ispreturane dokaze u sudskom depou, najpre primetio jedan od službenika Višeg suda, nakon čega su obavešetni istražni organi.

Da je tunel prokopan, otkriveno je u noći između ponedeljka i utorka, dok su popisivani dokazi, tvrdi jedan od sagovornika “Vijesti”.

Foto: Uprava policije Crne Gore

Prema istim informacijama, pripadnici Protivterorističke jedinice potom su utvrdili da se iza otvora na zidu krije tunel koji vodi do obližnje stambeno-poslovne zgrade u Centru Podgorice. U akciji je korišćena antidiverziona oprema, poput robota.

Kada su kroz podzemni tunel ušli u stan do kojeg je vodio, u njemu su pronašli šut, objašnjava isti izvor.

Inspektori i tužioci juče su, gotovo čitav dan proveli u zgradi nadomak suda, izuzimajući dokaze iz stana u suterenu i tunela koji je “rudarima” na tacnu stavio veoma značajne dokaze.

Pročitajte još:

“Aktivnosti koje policija preduzima na rasvetljavanju obijanja depoa Višeg suda idu dobrom dinamikom u smislu pronalaska, fiksiranja i izuzimanja materijalnih dokaza koji će nas, iskreno se nadam, u veoma kratkom vremenskom periodu dovesti ne samo do izvođača, već i do naručilaca radova. Ovaj slučaj pokazuje da ljudi s one strane zakona ne miruju. Međutim, neka budu sigurni da ne mirujemo ni mi i da ćemo ih uskoro izvesti pred lice pravde”, rekao je juče “Vijestima” Terzić.

On se osvrnuo i na činjenicu da službenici Uprave policije i dalje obezbeđuju zgrade sudova i tužilaštava, iako je zakonom drugačije propisano.

“Iako je odavno trebalo da bude formirana druga služba koja bi se bavila poslovima zaštite objekata sudova i tužilaštava, službenici Uprave policije i dalje čuvaju te objekte, uprkos svim poteškoćama i problemima u radu. To naravno činimo u cilju efikasnije zaštite, izlazeći im u susrtet”.

Terzić, njegov pomoćnik Miloš Rakonjac, načelnik Odeljenja bezbednosti Podgorica Goran Jokić, načelnik podgoričke kriminalističke policije Zoran Bašanović i ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić, juče su bili na licu mesta.

Adžić je novinarima kazao da će policija uraditi sve da otkrije počinioce.

Istakao je i da popisivanje deponovanih dokaza još traje, ali i potvrdio informaciju “Vijesti” da tunel vodi do zgrade nadomak suda.

“Trenutno nema procesuiranih, ali vrlo brzo očekujemo da će se od pojedinaca uzimati izjave”, kazao je Adžić juče.

Debeli zidovi

Predsednik Višeg suda Boris Savić kazao je juče da je otvor tunela pronađen na dobro sakrivenom mestu i da je morao biri “pravljen duži vremenski period”.

Pročitajte još:

“Ne znamo šta se moglo sve desiti da taj otvor nije primećen. Nama je najvažnije da smo zatvorili nešto što je predstavljalo opasnost”, rekao je on.

Novinarima je objasnio i da su zidovi zgrade suda debeli oko 70 centimera, da je dva dana pre nego je u ponedeljak 11. septembra otkriveno da je depo obijen, ulaženo u tu prostoriju.

Međutim, u ponedeljak oko 8 sati primetili su pretumbane predmete:

“Istina je da su u Višem sudu u prostorijama depoa tog suda zatečeni tragovi drugih lica. Odmah je obaveštena policija, koja je nakon izvršenog uviđaja došla do iste konstatacije. Sproveden je popis, koji je trajao do ranih jutarnjih sati. Konstatovano je da gotovo ništa ne nedostaje”, rekao je Savić.

Savić je istakao da je zabunu stvorilo to što su stvari u depou bile ispreturane.

Istakao je i da bi detaljan popis trajao mesecima, jer se tu nalazi ogroman broj fizičkih predmeta.

“Tunel je tačno otkriven pod zemljom, a istragom će se utvrditi koji je alat korišćen. Neverovatan je način izvršenja, kopanja tunela”, dodao je, rekavši da ne vrše podzemnu kontrolu, iako ta zgrada ima fizičko i tehničko obezbeđenje.

Predsednik Višeg suda, međutim, i istražiteljima će morati da ponovi izjavu datu novinarima – da gotovo ništa ne nedostaje od dokaza pohranjenih u depou.

Sagovornik uključen u istragu kazao je da im je nejasno kako je Savić za nepuna 24 sata došao do te informacije, jer detaljan popis materijalnih dokaza nije urađen.

Predsednik Višeg suda nije juče odgovorio na pitanja “Vijesti” poslata mejlom, među kojima su i to koliko se ukupno predmeta vodi pred tim sudom, za koliko njih su dokazi i spisi pohranjeni u depou, kada je poslednji put napravljen popis depoa, i što je uskladišteno u toj prostoriji.

U depou Višeg suda ne čuva se novac, već je pohranjen u sasvim drugoj prostorji, objasnila je za “Vijesti” savetnica za odnose sa javnošću tog suda Marija Raković.

On je istakla da će istraga pokazati kako je prokopan tunel pod zemljom da bi provalnik ili nekoliko njih, došli do depoa.

“Zgrada Višeg suda se čuva 24 sata”, dodala je.

Rakovićeva je naglasila i da u interesu istrage ne može saopštiti gdje je prokopan tunel, koliko je dugačak, kao ni to da li je saslušavan neko od službenika suda.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar