Facebook prevara
Foto:Shutterstock/Facebook

"Čim sam video Fejsbuk profil izvesne Ivane, shvatio sam da nešto nije u redu, ali sam ipak odlučio da nastavim komunikaciju da vidim dokle će ići očigledna prevara. Naravno, Ivana, kako se predstavila, odmah je sa uobičajenog dopisivanja priču skrenula na seks i zatražila da upalimo kameru i da tako nastavimo komunikaciju..."

Ovim rečima svoju ispovest počinje Beograđanin B. A. (31) kog je na društvenim mrežama kontaktirala Ivana Pekić, očigledno pokušavajući da ga „navuče“ na prevaru koja bi se kasnije završila ucenom pornografskog tipa. Naime, Ivana ga je najpre dodala u listu prijatelja na Fejsbuku, a on je zahtev prihvatio. Kako nisu imali zajedničkih prijatelja, situacija je odmah postala sumnjiva, a da nešto nije u redu sa tim profilom, ukazivao je i objavljeni sadržaj – profil je kreiran pre nedelju dana, obiluje fotografijama atraktivne devojke, navodi se da je iz Šapca i da živi u Los Anđelesu. Fotografije joj komentarišu isključivo muškarci, a na njih nikada ne odgovara.

„Priču je počela uobičajenim tonom, pitala me je kako sam i na moje pitanje da li se poznajemo rekla je da joj je Fejsbuk predložio mene za prijatelja. Pitala me je čime se bavim, odakle sam i koliko imam godina. Zatim mi je rekla da joj je vruće i pitala me da li sam sam“, započinje priču mladić. Malo po malo uvodila navodila ga je da priča skrene u pravcu seksa.

„Odmah se videlo da osoba sa druge strane ne govori srpski jezik, odnosno da joj nije maternji. Rekla mi je da 12 godina živi u Sjedinjenim Američkim Državama, ali ono što je navodna Ivana pisala, videlo se da je prošlo filter Gugl ili Fejsbuk prevodioca. Odlučio sam da konverzaciju nastavim na engleskom, kako bih prevarantu olakšao. Rekla mi je da je cvećarka i odmah prešla na stvar rekavši želi da razmenjujemo eksplicitni sadržaj i sve što ide uz to“, priča nam B. A.

U jednom trenutku, kaže, osoba iza lažnog profila postala je „agresivnija“ u dopisivanju.

„Pisala mi je stvari poput odmah uključi kameru, ne mogu više da čekam, želim odmah da te vidim i slično. Shvatio sam da nemam kud, pa sam prednju kameru telefona prekrio i odlučio da odgovorim na video poziv. Na ekranu se pojavila ženska osoba, ali sam ubeđen da je reč o video snimku koji je prevarant pustio. Iako je slika bila lošeg kvaliteta, evidentno je da to nije ista ona osoba sa fotografija na profilu“, priča nam on.

Facebook prevara

Videvši da Beograđanin neće „tako lako“ otkriti svoju kameru, prekinula je poziv i nastavila sa agresivnim dopisivanjem.

„Pokušao sam da je `zamajam` konstatacijama da sam stidljiv, da bih voleo da prvo malo pričamo, ali prevarantu po svemu sudeći nije bilo do priče, želeo je odmah da pređe na stvar. Tada je verovatno shvatio i da prevara ne ide tokom kojim je zamislio, pa me je odmah i blokirao. Nisam siguran da li je profil ugašen ili sam blokiran, jer nisam mogao da ga pronađem sa drugih profila, ali svakako da više ne mogu da mu pristupim. Skrinšotovao sam kako izgleda, ali pretpostavljam da nesrećna devojka čije fotografije očigledno koristi uopšte nije povezana sa ovom šemom prevare“, objašnjava nam mladić.

Kaže nam i da su ovakve prevare godinama unazad rasprostranjene na internetu i da se o njima govorilo na raznim forumima i Reditu.

„Nažalost, naivni muškarci, iako mi nije jasno kako, nasedaju na ove prevare. Zaista moraš biti kompletni idiot da pomisliš da Ivana iz Los Anđelesa čeka samo tebe da se skineš ispred kamere. Mnogi su se žalili da su se obnažili i da, čim su to uradili, poziv je prekinut, a ucena je počela. Osoba sa druge strane je tražila iznose od 50 do 100 evra da eksplicitni sadržaj ne pošalje njihovim suprugama, prijateljima i rodbini, a zanimljivo je da je uz to uvek išla i neka tužna priča, da joj je dete bolesno i da joj je potreban novac za lečenje“, kaže on.

Na internetu se mogu pronaći skrinšotovi drugih konverzacija u kom se preverant takođe predstavlja kao cvećarka, a u vreme kada je ta prevara kružila srpskim Fejsbukom, drugi korisnici su pisali da je reč o razrađenoj šemi prevaranata sa sedištem u jednoj afričkoj državi, a da je osoba koja se predstavila kao devojka, zapravo jedan mladi Indijac.

Na pitanje Beograđanina da li je slučaj prijavio policiji, kazao nam je da osim skrinšota profila i pojedinih delova konverzacije nema konkretne dokaze jer je profil već nepostojeći i ne može da pristupi njihovoj konverzaciji.

Fejsbuk obaveštava da je mogući profil prevara

Dobra stvar je, kaže nam naš sagovornik, da su društvene mreže na osnovu brojnih prijava počele da upozoravaju druge korisnike da je osoba koja im piše potencijalno prevarant.

„U jednom trenutku, dok smo se dopisivali, na vrhu četa se pojavio crveni baner u kom me upozoravaju da sam na meti prevaranata i da obratim pažnju na podatke koje dajem. Tim pre mi nije jasno kako je iko ikada naseo na ovakvu prevaru“, zaključuje Beograđanin.

Bonus video: Fejsbuk, Instagram i Vocap: Pali i živci i akcije

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar