Foto: Shutterstock/Aleksandar Blanusa

Sa prvim visokim temperaturama gotovo da svi hrle na lokalna kupališta - reke, jezera, bazene. Međutim, ovaj vid zabave nosi sa sobom i brojne rizike, a najveći je onaj od utapanja.

Kako prenosi Gradski zavod za javno zdravlje Beograd, brojne statistike pokazuju da je utapanje vodeći uzrok smrti dece do pet godina starosti i jedan od osnovnih uroka smrti u svim ostalim uzrasnim grupama dece, piše Telegraf.

Pročitajte još:

Da bi se dete utopilo dubina vode ne mora da bude velika – bebe i mala deca mogu da se utope i u vodi dubokoj svega nekoliko centimetara.

Dok se mala deca najčešće utapaju u veštačkim rezervoarima vode poput kade ili bazena, starija deca se češće utapaju u prirodnim, tzv. otvorenim vodama (rekama, jezerima, morima…), a sa uzrastom raste i rizik od ovakvih utapanja.

Posebno zabrinjava činjenica da deca tokom utapanja uglavnom ne viču i ne mašu rukama kako bi dozvala pomoć – oni samo nestanu ispod površine, tako da često roditelj ili staratelj ni ne primeti da se sa detetom nešto dešava, sve dok ne bude prekasno. Istraživanja pokazuju da je u preko 80% slučajeva utapanja, u okolini deteta bio neko od odraslih, ali da je njihova pažnja bila usmerena na drugu stranu.

Inače, dete se može utopiti za manje od pola minuta u bazenu gde je voda duboka 20 cm.

Nažalost, domaći mediji danima već prenose užasne vesti o utapanju dece.

Zato je Gradski zavod za javno zdravlje Beograd objavio savete za bezbedno kupanje i boravak deteta u i pored vode.

A na šta bi trebalo roditelji da obrate pažnju, pogledajte u videu na početku teksta.

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar