Dekan Pravnog fakulteta u Nišu, Goran Obradović Foto:N1

"Očekujem da vidim dokaze, pribavljene na zakonit način, da sam učinio prekršaj koji mi se stavlja na teret - a to je hodanje pešaka po kolovozu", rekao je za N1 dekan Pravnog fakulteta u Nišu, Goran Obradović, jedan od građana Niša, koji su dobili prekršajne naloge policije zbog ometanja saobraćaja tokom ekološkog protesta 11. decembra.

Kako je ispričao, nalog je dobio na kućnu adresu i u njemu piše da je učinio prekršaj jer se kao pešak kretao kolovozom, a navodi se da je to utvrđeno na osnovu opažanja službenih lica.

„Službene beleške nije bilo u koverti. To je nepravilnost, mene niko nije legitimisao. Ako je tamo bilo petoro pripadnika policije, a ja nisam video da je bilo uniformisanih policajaca, logično je da me legitimišu, da mi na licu mesta uruče nalog. Da li su ti službenici bili tu ili nisu, kako su me videli? Nejasno mi je kako su me prepoznali a da me ne legitimišu. Legitimisanje je neophodno, ne samo da se uzme identitet, nego i matični broj, adresa…“, kaže.

Dekan navodi da onaj ko je dobio prekršajni nalog može daplati polovinu kazne ili da ga potpiše i pokrene prektršajni postupak, što će, navodi i učiniti.

„Tražićemo dokaze, indikativno je što se radi o ovlašćenim licima kriminalističke policije. To nije njihova nadležnost, nadležnost je saobraćajne policije, meni je logično da je onda stopa kriminala nula, pa mora da se nađe posao za te ljude. Radi se o klasičnoj zloupotrebi policije u političke svrhe“, rekao je on, piše N1.

Pročitajte još:

„Kad se pokrene prekršajni postupak dobiću poziv, tražićemo izvođenje realnih dokaza, policijska uprava moraće da dokaže da su dokazi pribavljeni na zakonit način i uz poštovanje procedure. Ne radi se ovde o kazni nego o principu, o osnovnim ljudskim pravima i slobodama“, dodaje.

Na pitanje da li policajac sme da odbije, Obradović kaže da sme i da mu je dužnost da odbije.

„Ja razumem i te ljude, pitanje je pod kojim pritiskom rade i šta je od njih zahtevano. Kriminalsitička policija piše prekršajne naloge, a ne legitimiše, sve su to nepravilnosti. Radi se o velikom pritisku na policiju“, smatra.

Podseća da sve tehnologije za prepoznavanje lica, ako se koriste, moraju da budu odobrene od nadležnih organa.

„Takvi uređaji moraju da budu označeni na jasno označenim mestima, pojedinci moraju da znaju da se snimaju. Ako je snimanje bez znanja, mora da postoji sudski nalog“, pojašnjava.

BONUS video: Zaplena marihuane

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar