Novi svedoci u slučaju nestanka i ubistva Danke Ilić (2), za koje se sumnjiče radnici JKP "Vodovod" Srđan Janković i Dejan Dragijević, biće saslušani u petak u Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru, a od krucijalne važnosti mogao bi biti iskaz muškarca koji je kobnog dana, kada je devojčica nestala, trčao u blizini smetlišta u Banjskom polju. Ovaj iskaz bio mogao biti ključan i zbog toga što dosad nisu pronađeni DNK tragovi koji bi osumnjičene mogli da vežu za mesto zločina, pogotovo ako se uzme u obzir činjenica da je jedan od privedenih već povukao svoje priznanje i izneo tvrdnje da je isto dao pod prisilom.
Prema navodima medija, u petak bi trebalo da budu saslušana tri svedoka – dvojica komšija od kojih se ne očekuje da će doprineti rasvetljavanju slučaja, kao i treći muškarac koji je u kritičnom periodu, kada su navodno osumnjičeni bacili telo deteta na deponiju, džogirao pored smetlišta.
Reč je o svedoku koji je tek sada javio nadležnim organima. Zasad nije poznato zbog čega je osumnjičeni čekao puna četiri meseca da se javi, a nije poznato ni kakva su njegova saznanja o kobnom danu kada je devojčica Danka Ilić nestala. Ukoliko ima ikakva saznanja o krivičnom delu, pravo je pitanje zbog čega je svedok čekao da prođe toliko vremena da kontaktira policiju.
„Postavlja se pitanje i da li u radnjama svedoka ima elemenata krivičnog dela neprijavljivanje krivičnog dela, u slučaju da ima saznanja o pomenutom slučaju. Zbog čega je čekao toliko dugo da se javi? Ostaje da se vidi šta će svedok ispričati i da li će njegov iskaz doprineti rasvetljavanju slučaja“, kaže izvor Nova.rs.
Treba napomenuti i da bi pomenuti svedok mogao biti ključan za rasvetljavanje slučaja jer tužilaštvo zasad ima „tanke“ dokaze protiv osumnjičenih Dragijevića i Jankovića.
Na svim dosad analiziranim tragovima sa mesta zločina, odnosno iz automobila koji su osumnjičeni vozili, nije pronađen DNK trag koji pripada Danki Ilić.
DNK tragovi su ključni za slučaj, odnosno za vezivanje osumnjičenih za mesto zločina.
Dodatni problem tužilaštvu stvara i činjenica da je jedan osumnjičeni odlučio da povuče svoje priznanje. Naime, Srđan Janković je nedavno zatražio da ponovo bude saslušan u tužilaštvu i tom prilikom je izjavio da kritičnog dana uopšte nije ni video devojčicu. Rekao je i da mu je iskaz uzet pod prisilom, zbog čega je tužilaštvo formiralo novi predmet.
Sa druge strane, i drugi osumnjičeni je preko svoje advokatice najavio da želi da ponovo da iskaz u tužilaštvu.
„Ostaje da se vidi hoće li osumnjičeni Dejan Dragijević da, po ugledu na kolegu, povuče priznanje ili da otkrije gde je telo devojčiće koje do danas nije pronađeno. I od njegovog iskaza zavisi održivost predmeta, jer su to ključni dokazi tužilaštva protiv osumnjičenih s obzirom da DNK trag devojčice još nije nađen“, dodaje izvor.
Danka Ilić nestala je 26. marta na obodu mesta Banjsko polje, sa porodičnog imanja. Njena majka ispričala je da je otišla do vozila da donese vodu drugom detetu, u tom periodu Danka je izašla iz dvorišta, a potom i nestala. Krenula je opsežna potraga za devojčice, a kasnije u toku dana prvi put je aktiviran i sistem „Pronađi me“, koji se pokreće onda kada policija ima saznanja da je reč o krivičnom delu.
Potraga za devojčicom koja se vodila kao nestala trajala je 10 dana.
Tada je saopšteno da je policija uhapsila dvojicu osumnjičenih, te da su oni priznali zločin.
Istraga slučaja ostala je u senci smrti Dalibora Dragijevića, brata osumnjičenog za zločina Dejana Dragijevića. Dalibor Dragijević je priveden zbog sumnje da je pomagao bratu nakon izvršenja krivičnog dela, a preminuo je nasilnom smrću u policijskoj stanici u Boru.
MUP je najpre slagao javnost da je Dragijević preminuo prirodnom smrću, a odbukcijom je utvrđeno da je reč o nasilnoj smrti, te da je na telu imao brojne povrede.
VIDEO: Slučaj Danka Ilić: Mesec dana misterije
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare