Trgovina drogom preko „balkanske rute“ nastavljena je nesmanjenim intenzitetom uprkos pandemiji virusa korona i strožim kontrolama na granicama, konstatovano je u novom izveštaju Međunarodnog odbora za kontrolu narkotika (INCB). U izveštaju je Crna Gora označena kao deo Jugoistočne Evrope, odnosno tradicionalne balkanske rute za transport droge ka Zapadnoj Evropi.
U izveštaju se navodi da je trgovina drogom nastavljena i tokom pandemije virusa korona duž tradicionalne severne i južne balkanske rute, gde se zvaničan prevoz komercijalne robe u mnogim slučajevima koristi kao prikrivanje za prevoz narkotika, piše Dan online.
„Međutim, ograničenja avionskog putovanja i granične kontrole uvedene kao rezultat pandemije mogle su da imaju snažan uticaj na trgovinu heroinom kopnenim i vazdušnim putem, uz preusmeravanje ka povećanoj trgovini uz korišćenje pomorskog prevoza“, piše u izveštaju.
Prema tom dokumentu, tokom pandemije, trgovina heroinom je nastavljena glavnom balkanskom rutom koja prolazi od Avganistana, preko Islamske Republike Iran, Turske i balkanskih zemalja prema tržištima, odnosno glavnim odredištima u Zapadnoj i Srednjoj Evropi.
„Slično situaciji duž severne rute, prevoz komercijalne robe se u mnogim slučajevima koristi kao paravan. Evropska agencija za kontrolu narkotika (EMCDDA) izvestila je da su zaplene znatnih količina heroina napravljene duž balkanske rute uprkos pandemiji virusa korona. Na primer, zajednička operacija vlasti u Bugarskoj i Turskoj dovela je do zaplene 72 kilograma heroina u Bugarskoj krajem marta 2020. godine. Pored toga, nekoliko zaplena velike količine heroina prijavljeno je u Turskoj u prvim mesecima 2020. godine a velika zaplena od preko 100 kilograma na istoku Turske krajem aprila 2020. godine sugeriše da je nastavljeno prebacivanje droge iz Avganistana u Tursku – konstatovano je u izveštaju.
Dalje se navodi da je zajednička policijska operacija vlasti Holandije i Turske krajem februara 2020. godine dovela do nekoliko značajnih zaplena heroina, te da je u julu 2020. godine u Italiji zaplenjeno čak 14 tona amfetamina, kao i više od 84 miliona tableta „kaptagon“ čija je vrednost veća od milijardu dolara, a za koje vlasti Italije sumnjaju da su proizvedene u Sirijskoj Arapskoj Republici i namenjene za evropska tržišta. Pri tome, kako se napominje, prihod će biti korišćen za finansiranje„ Islamske države u Iraku i Levantu“ (ISIL).
„Ove tablete su bile sakrivene u velikim papirnim i čeličnim cilindrima i prevezene u luku Salerno u južnoj Italiji, gde ih je policija zaplenila. Prema medijskim izjavama italijanskih vlasti, pandemija je možda na određeni način zaustavila proizvodnju i distribuciju sintetičke droge u Evropi, što je dovelo do toga da se mnogi šverceri okrenu Sirijskoj Arapskoj Republici, gde se čini da takva proizvodnja nije bila pogođena pandemijom“; navedeno je u izveštaju.
Konstatovano je da je Turska izvestila da je kao rezultat uspešnih operacija koje su službe za sprovođenje zakona u zemlji sprovele poslednjih godina došlo do značajnog smanjenja u dostupnosti kanabisa u Turskoj, sa izuzetkom skanka, izuzetno moćnog oblika kanabisa.
„Taj razvoj je naveo trgovce drogom do započnu trgovinu skankom kako bi rešili domaću potražnju. Zaplenjena količina švercovanog skanka povećala se za približno 14 puta u 2019. godini u poređenju sa 2017. godinom i skoro dva puta u odnosu na 2018. godinu“, piše u izveštaju Međunarodnog odbora.
Konstatovano je da neke zemlje u EU razmatraju načine za legalizaciju kanabisa, te da Luksemburg nastavlja da istražuje modalitete za legalizaciju proizvodnje, distribucije i upotrebe kanabisa u nemedicinske svrhe.
Pratite nas i na društvenim mrežama: