Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu jedan je od najvažnijih koji mora da istraje u studentskim blokadama, a koliko se vlast plaši pobune ovih mladih ljudi, pokazuje jučerašnji upad policije u zgradu ustanove, što je presedan u istoriji visokog školstva. FTN pohađa više od 15.000 budućih akademaca, njihov tim veštaka radio je nalaz o padu nadstrešnice na Železničkoj stanici, a dekan, koji nije podržao studente, profesor Boris Dumnić, potpisnik je - liste za SNS.
Uprava FTN, u čiju je zgradu juče, samo nekoliko sati nakon početka studentske blokade upala policija, predala je pre nekoliko dana tužilaštvu nalaz građevinskog veštačenja o padu nadstrešnice na Železničkoj stanici, koji je uradio njihov tim veštaka.
Na ovom fakultetu, u koji je vlast, do juče, očigledno imala “najviše poverenja” i koji, kako kažu, smatraju uporištem SNS-a, studente zastrašuju i na različite načine pokušavaju da opstruiraju blokadu, koja je uprkos pretnjama sve jača.
Ovaj, najveći fakultet u Srbiji, pohađa više od 15.000 studenata, koji su ujedinjeni u borbi za istinu i ispunjenje zahteva. Dekan Boris Dumnić odbio je da pruži podršku studentskim blokadama, što i ne čudi kad je poznato da je ovaj profesor potpisnik liste za SNS.
Njegov represivan odnos prema fakultetu i studentima, pokazao je juče, kada je zajedno sa pripadnicima policije ušao u zgradu tokom blokade, što se nikada do sada nije dogodilo. I kao da se pripremao za susret sa neprijateljima, profesor Dumnić obezbedio je sebi živi štit, kako bi prošao pored svojih studenata.
Podsećamo da je Srpska napredna stranka u maju ove godine održala završnu konvenciju pred lokalne izbore u punom Sportskom centru „Slana bara“, na kojoj je, između ostalih, govorio i dekan FTN profesor Boris Dumnić.
„Trudimo se da se bavimo najsavremenijim pitanjima današnjice, pitanjem veštačke inteligencije, želimo da stvorimo najkvalitetnije inženjere i druge stručnjake“, izjavio je Dumnić na konvenciji naprednjaka.
Profesori Univerziteta u Novom Sadu ističu da je sada izrazito važno da FTN ne podlegne pritiscima i istraje u blokadi.
“Jako je bitno da studenti FTN izdrže sve pritiske i istraju u blokadama, pre svega jer je pokušano represijom da se utiče na njih da ostvare svoje pravo na slobodu govora, što je nedopustivo i tako nešto se nikada ranije nije dogodilo. Takođe, bitna činjenica je da ovaj fakultet pohađa najveći broj studenata u Srbiji, a više od 30 odsto studenata u Novom Sadu. Studenti su naša budućnost, a mladi ljudi su oni od kojih smo pozajmili ovu planetu i to moramo uvek da imamo u vidu”, kaže za Nova.rs Bojan Pajtić, profesor na Pravnom fakultetu u Novom Sadu.
Studenti moraju ostati ujedinjeni, a njihovi zahtevi ispunjeni, naglašavaju profesori.
“Ogromna većina studenata ujedinjena je u zahtevima koji bi bili nešto najnormalnije u bilo kojoj uređenoj državi, posle onakve tragedije. Studenti su bez ikakvog upliva politike samostalno sastavili zahteve, sa kojima se svi slažemo, ali ne i uprava FTN. Jasno je međutim zašto rukovodstvo FTN nije podržalo studente, s obzirom na političku opredeljenost dekana. Ovaj fakultet pisao je izveštaj za nadstrešnicu i imaju puno pravo da zahtevaju da se svi ugovori otkriju, ništa ne sme da ostane tajna”, naglašava za Nova.rs profesor na PMF u Novom Sadu Goran Radojev, predsednik resornog Odbora za obrazovanje Demokratske stranke.
Podsetimo, studenti gotovo 40 fakulteta u Srbiji svakog petka u 11 i 52 zastaju i ćute tokom 15 minuta, u znak poštovanja prema žrtvama tragedije u Novom Sadu, a blokade fakulteta počele su nakon što su batinaši 25. novembra napali studente Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, sa kojima se sad ostale kolege solidarišu. Oni su solidarni i u svojm zahtevima, u kojima traže da se odgovorni za pad nadstrešnice procesuiraju, kao i napadači na studente, a da se učesnici protesta oslobode.
Više o blokadama fakulteta i studentskim protestima pratite na Nova.rs u blogu uživo.
***
BONUS VIDEO: Više od 3.000 studenata na FTN-u u Novom Sadu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare