Oglas
Poslednji pacijent za operaciju kolena na Institutu za ortopediju “Banjica”, upisan je na listu čekanja 8. oktobra ove godine, a ulazak u operacionu salu zakazan mu je za oktobar 2029. Nakon što su predsednik države Aleksandar Vučić i ministar zdravlja Zlatibor Lončar, najavili da ćemo do 1. oktobra imati novi program za ukidanje listi čekanja, pre svega na ortopedske zahvate, ovi spiskovi nezaustavljivo rastu.
Pre samo mesec dana, javnost u Srbiji bila je zatrpana šokiranim izjavama predsednika države o listama čekanja na dijagnostiku i operacije u našoj zemlji, potom i najavama o programima za eliminaciju istih, kao i pompeznim uvođenjem brzopletih snimanja na skeneru, koje je osmislio ministar zdravlja, ne bi li pokazao da “kad hoćemo, možemo da rešimo čekanje”.
U to ime, ministar je takođe, 17. septembra na sastanku u Ministarstvu zdravlja, okupio rukovodioce svih bolnica u Srbiji, naglasio im da će morati da se pridržavaju plana i programa, “koji se odnosi na operacije i koji će doprineti smanjenju ili ukidanju listi čekanja”. Od tada do danas, i ovaj plan je, izgleda, završio na nekoj listi čekanja.
Nakon što je Zlatibor Lončar izneo upozorenja i državne ciljeve, okrenuo se i otišao, a sa direktorima je na sastanku ostao da predsedava prof. dr Zoran Gojković, savetnik u Ministarstvu zdravlja, kako je za Nova.rs ispričao jedan od lekara, koji su prisustvovali ovom skupu.
“Sa nama je do kraja ostao doktor Zoran Gojković. On je, inače, ortoped, pa nam je izneo njihovu neizvodljivu ideju o eliminaciji čekanja. Naime, Ministarstvo planira da kontroliše koga od pacijenata stavljamo na listu čekanja. Navodno će svakog pacijenta da proveravaju, da li je stvarno za veštački kuk ili koleno. To će biti moguće, jedino ako formiraju komisiju koja će da proverava svaki rendgenski snimak, što je nemoguće”, naglašava doktor, rukovodilac u jednoj beogradskoj zdravstvenoj ustanovi.
Ipak, pomenuta komisija, do sada nije formirana, niti je ovaj plan u izradi.
Iako je i predsednik Aleksandar Vučić 19. septembra ove godine, izjavio da će kroz najkasnije 12 dana biti predstavljen kompletan program kako da se smanje liste čekanja u zdravstvenim ustanovama, do toga se još nije stiglo.
Potom je, krajem septembra, ministar Lončar izjavio da čeka predsednika kako bi mu pomogao oko ovih listi, dok je Vučić u to vreme bio u Americi.
Nakon negodovanja javnosti, ali i dela zdravstvene struke, koja je pozvana da rešava ove probleme, pre nego prvi čovek države, koji nema ama baš nikakve veze sa medicinom, Lončar je odgovorio na prozivke. On je tom prilikom izjavio da je za rešavanje listi čekanja potrebno obezbediti dodatni novac i naglasio da zato čeka predsednika da se vrati iz Njujorka, pošto je on „taj koji je obezbedio budžet i stabilnost“.
Predsednik se, međutim, odavno vratio iz Sjedinjenih Američkih Država, a programa za ukidanje listi čekanja nema ni u tragovima, dok spiskovi sa pacijentima i zakazanim terminima rastu.
Pročitajte još:
U proteklih mesec dana, baš kao i prethodnih godina, liste čekanja najduže su u Institutu “Banjica”, i to na operaciju kolena.
U ovoj ustanovi blizu 50 ljudi je tokom 23. i 24. septembra stavljeno na listu čekanja, a svi su zakazani za kraj septembra 2027. Još 50 pacijenata upisano je na listu i od početka oktobra, a zakazani su za oktobar 2027, svi, osim jednog, poslednjeg prijavljenog, koji nije imao sreće, pa je termin dobio tek za pet godina, tačnije 2029.
“Nema ništa od tog Vučićevog programa. Toliko su pompe digli oko listi čekanja, danima su pričali o tome i predsednik i ministar, i onda – ništa, kao da nijednu reč niko nije izgovorio. Na Banjici je stanje nepromenjeno, nije ni bolje, a ni gore. Sve je standardno isto, kao da se ništa nije dogodilo, nikakva priča, niti najave, upozorenja ministra i slično”, kaže za Nova.rs dr Danijel Raspopović, specijalista ortopedije, iz Odbora za zdravstvo SSP-a.
Građani Srbije čekaju i na dijagnostiku. Prema svedočenju naših čitalaca, tokom poslednjih nedelja, nemoguće je zakazati termin u bolnici kod specijaliste oftalmologije, neurologije, endokrinologije, jer su svi, neprestano – zauzeti.
“Zbog problema sa vidom, otišla sam kod izabranog lekara u dom zdravlja da zakažem očni pregled u bilo kojoj bolnici, a odgovor koji sam dobila, bio je – nema termina! Pitao me je da li mogu da nađem vezu u nekoj ustanovi, pa mi je dao blanko uput i dobacio: Srećno! Nakon što sam našla vezu u jednoj gradskoj bolnici, otišla sam kod doktorke, a ona mi je posle pregleda saopštila da moram da radim OCT oka, da to postoji samo u Kliničkom centru, ali da, naravno, nema termina”, kaže Tamara Jović, iz Zemuna.
Podsećamo da na sajtu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), na kojem se objavljuju liste čekanja, najduži spiskovi su za operacije i intervencije u oblasti ortopedije, kardiohirurgije i oftalmologije, a potom i dijagnostike, snimanje na CT skeneru i magnetnoj rezonanci. Na operaciju kolena trenutno čeka 19.806 osoba, dok na ugradnju endoproteze kuka 14.430 pacijenata. Ukupno je blizu 70.000 pacijenata na svim listama, a ova cifra se godinama ne menja.
***
BONUS VIDEO: Dr Danijel Raspopović: Liste čekanja su skretanje pažnje
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare