Aleksandar Mijailović, predsednik Udruženja vozača trotineta, kaže da se vozači spremaju za proteste zbog pravilnika o registraciji električnih trotineta, navodeći da se sve radi kako bi se destimulisala kupovina i vožnja tog vozila.
Novi pravilnik o registraciji električnih trotineta među njihovim vozačima i vlasnicima izaziva brojne nedoumice. Ipak, po njemu će, ukoliko u saobraćaju žele da učestvuju, morati da postupe najkasnije do 15. juna, kada ističe rok za nabavku nalepnica.
Definicija trotineta glasi – to je vozilo na dva točka, koje nema sedište, čija trajna nominalna snaga elektro motora nije veća od 0,6kW, čija najveća kontruktivna brzina ne prelazi 25km/h i čija masa praznog vozila ne prelazi 35 kg.
Sagovornik N1 navodi da veliki deo vozila ispunjava te kriterijume.
Mijajlović kaže da je sporan deo „što nemamo infrastrukuru za bezbednu vožnju takvih vozila“. „Uglavnom su to vozila koja nemaju suspenziju i osvetljenje i koja su takve konstrukcije da ne mogu da se voze po putevima. Usled nedostatka infrastrukture, moraće da se voze po putu, metar uz ivičnjak, gde je najgori deo puta, nije urađena nijedna priprema, dok se s druge strane diskriminišu vozila koja ispunjavaju konstrukcijski uslove da mogu da učestvuju u saobraćaju na takvim putevima – vozila sa osvetljenjima, amortetizerima, signalizacijom“, navodi sagovornik N1.
Kako kaže, vozila koja nisu za takve puteve, „njih uz takve propise teramo na puteve dok one koji su za takve puteve, njima ne dozvoljavamo registraciju“.
Ocenjuje da se ovde sve radi da bi se kupovina i vožnja destimulisale, dok je suprotno u razvijenom svetu, jer se radi o najekološkijem prevoznom sredstvu.
Idealno bi bilo da vidimo primer konstruktora ove saobraćajne politike, kako bi oni vozili po starom delu grada, kaže Mijajlović.
Govoreći o tehničkoj dokumentaciji koja je neophodna za registraciju, sagovornik N1 kaže da je veliki broj ljudi kupovao polovne trotinete ili ih je kupio pre više godina, neki su proizvođači nestali – no name brendovi, neki su dovezeni iz inostranstva. „Postoji samo serijski broj… Neki od distributera će tako povećavati snagu i karakteristike ili smanjivati da bi bilo legalno za registraciju. Ne postoji ništa kao verodostojni dokaz da su ti podaci tačni. Trebalo bi za svaki model trotineta da se ide na ispitivanje da bismo znali da je ta tvrdnja tačna. U suprotnom bismo imali neku vrste politike gde se nekom veruje, a nekom ne veruje na reč“, ističe.
Inače, pravilnik 5. aprila stupa na snagu.
„Mi se spremamo za proteste, kako bismo pokazali da postojimo, da smo populacija koja se ponaša po propisima i vozimo odgovorno trotinete“, dodaje. Kaže da se u medijima prikazuje manjina koja se ponaša neodgovorno, a da velika većina nije takva.
Podsetimo, u pravilniku o načinu izdavanja, vođenja evidencija, izgledu i načinu postavljanja nalepnice za laka električna vozila objavljeno je detaljno uputstvo, kao i izgled nalepnice.
U zahtevu za izdavanje nalepnice treba navesti lične podatke (ime i prezime, JMBG, datum rođenja, mesto rođenja), podatke o prebivalištu (mesto, poštanski broj, ulica i kućni broj, telefon, e-mail), kao i podatke o lakom električnom vozilu (marka, trajna nominalna snaga elektromotora, najveća konstruktivna brzina, masa praznog vozila).
Uz zahtev se mora dostaviti i tehnička dokumentacija za lako električno vozilo, iz koje se može utvrditi marka vozila, trajna nominalna snaga elektromotora, najveća konstruktivna brzina i masa praznog vozila.
BONUS VIDEO Vozačke dozvole za trotinete?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare