Foto:EPA-EFE/Alessandro Crinari

Agonija kroz koju su prošli naši turisti koji su juče krenuli put Grčke samo potvrđuje koliko je komplikovana situacija na evropskim granicama. Evo kako stoje stvari u nekim od ključnih zemalja za naše državljane.

Putovanje u inostranstvo se zbog pandemije koronavirusa pretvorilo u pravi poduhvat.

Za državljane Srbije, mogućnost da stignu do neke udaljenije evropske destinacije komplikuje činjenica da čak i one zemlje koje su otvorile granice, zadržavaju ograničenja za putnike koji ne dolaze iz šengen zone ili iz članica EU.

Evo ažuriranog spiska evropskih zemalja koje su otvorile svoje granice za putnike:

Grčka

„Situacija se menja iz sata u sat“, rekao je direktor Nacionalnog udruženja turistčkih agencija YUTA Aleksandar Seničić – što je tačno kada su u pitanju državljani Srbije, koji žele da uđu u Grčku.

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao je da se danas očekuje i konačna odluka o daljem ulasku državljana Srbije u Grčku, i da će se ta odluka odnositi na ulazak preko Bugarske, ali ne i Severne Makedonije.

Foto: NOVA S

Podsetimo da su naši turisti koji su se juče, ohrabreni najavom da Grčka otvara granice, uputili na letovanje, proveli sate i sate pred granicom zbunjeni oprečnim informacijama, u neizvesnosti i iscrpljeni od puta i situacije u kojoj su se našli.

Bugarska

Bugarska se iznenada sinoć transformisala u tranzitnu zemlju za sve naše turiste koji idu u Grčku.

Vlada Grčke donela je kasno sinoć odluku da dozvoli prelazak granice za državljane Srbije između Bugarske i Grčke.

Za turiste iz Srbije tako je otvoren granični prelaz Promahonas, odnosno Kulata sa bugarske strane, no više detalja o aranžmanu između Srbije, Bugarske i Grčke, koji omogućava našim putnicima da u Grčku ulaze preko graničnog prelaza sa Bugarskom biće poznato tokom današnjeg dana.

Građani Srbije u Bugarsku mogu da putuju od 1. juna, bez ograničenja.

Austrija

Austrija je od ponoći otvorila svoje granice, odnosno ukinula obavezni karantin i PCR test za države članice EU, Evropske ekonomske zajednice i EFTA, izuzev Velike Britanije, Švedske, Španije i Portugalije.

Novo popuštanje mera na granicama Austrije ne obuhvata države Zapadnog Balkana, za čije građane i dalje važi obavezan karantin po povratku, odnosno ulasku u Austriju.

Austrija je već početkom meseca otvorila svoje granice za sedam susednih zemalja, a sada ih je otvorila i za Italiju.

Ograničenja, to jest dvonedeljni karantin ili PCR test važe pri povratku iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Severne Makedonije, Kosova, Albanije, Moldavije, Belorusije, Rusije i Turske.

Sva pomenuta pravila važe za putnike koji u Austriju stižu kopnenim putem. Avionom smeju da doputuju samo državljani zemalja zone Šengena.

Hrvatska

Naši državljani u Hrvatsku mogu da uđu bez obaveze da borave u karantinu, ali samo ukoliko mogu da dokumentuju da imaju rezervisan smeštaj.

Sa druge strane, u Hrvatsku slobodno mogu da uđu građani svih zemalja EU.

Bosna i Hercegovina

Građani Srbije, Hrvatske i Crne Gore mogu da uđu u BiH, ali ne i građani drugih država, osim vozača komercijalnih vozila i diplomata.

Crna Gora

Naši građani mogu da putuju u Crnu Goru, ali ukoliko pređu granicu, moraju da borave u obaveznom karantinu u trajanju od dve nedelje.

Kako se to odrazilo na turističku posetu crnogorskoj obali možete videti na fotografijama do kojih je došao naš portal.

Foto: Nova.rs

Nemačka

„Trenutno do 30.06.2020. postoje ograničenja putovanja za sva putovanja koja nisu neophodna iz Srbije i trećih zemalja u Saveznu Republiku Nemačku“, piše na portalu ambasade Nemačke u Begoradu, i to je najsigurnija informacija na koju naš državljanin može da računa.

Takođe, srpskim državljanima sa boravišnom dozvolom ili nacionalnom vizom Savezne Republike Nemačke, druge države Evropske Unije, Velike Britanije, Islanda, Lihtenštajna, Norveške ili Švajcarske, ulazak u Nemačku će biti dozvoljen isključivo ukoliko je putovanje u svrhu povratka na mesto stalnog boravka.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare