Rasipanje vode u Užicu Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Dok je zbog ekstremno visokih temperatura potrošnja vode u Užicu rekordna, iz JKP "Vodovod" apeluju na potrošače da budu racionalni u potrošnji vode. U ulici Miloša Božanovića u ovom gradu, kako tvrde stanovnici ove ulice, vodovodna cev je pukla pre dvadesetak dana. Iako su se izlile hiljade litara vode, niko još uvek ništa nije preduzeo da se kvar otkloni.

Već nekoliko meseci, svaki korisnik u Užicu je u obavezi da „Vodovodu“, pored potrošnje vode, plaća dodatnih 308 dinara na ime Pogonske spremnosti sistema. Pojedine vodovodne cevi stare su i do 90 godina, a gubici vode iznose i čak 40 odsto ukupne potrošnje.

Kada su primetili da se pored ulice izliva voda i razliva obližnjim gradilištem, odgovorni Užičani su odmah obavestili JKP „Vodovod“. Kažu da su radnici ovog preduzeća došli po pozivu, da su kasnije dolazili još jednom ali da cev ni posle skoro 20 dana nije zamenjena.

„Danas je osamnaesti dan od kada sam primetio i prijavio kvar. Ekipa iz Vodovoda je odmah došla, a došli su i sutradan, postavili uređaj kako bi ustanovili gde je cev pukla, možda su se pojavili još jednom i to je sve. Iako je u pitanju manja cev pa nije neka velika havarija, činjenica je das u već istekle hiljade i hiljade litara vode, a to će neko morati da plati, ko drugi nego građani“, kazao je za Nova.rs Vukašin Jovančićević ispod čije kuće se izliva voda.

On još kaže da ima razumevanja da ovo preduzeće možda nema dovoljan broj radnika, da je vreme godišnjih odmora, ali nema razumevanja za takav odnos prema zalihama vode za piće od strane onih koji od građana očekuju domaćinsko ponašanje i apeluju na njih da štede vodu.

Vukašin Jovančićević, Rasipanje vode u Užicu Foto: Slavica Panić/Nova.rs

„S obzirom da se putem lokalnih medija apeluje na racionalnu potrošnju i preti se restrikcijama, onda bi trebalo naći rešenje i to što pre sanirati. Sigurno je da ima još negde ovakvih kvarova na drugim lokacijama, ali to nije za zanemarivanje. Ispod naše kuće je i gradilište, izvođačima radova voda smeta, čak su i kanal prokopali da se ta voda ne širi gradilištem i da bi odlazila u kišnu kanalizaciju. Užičani odnedavno plaćaju i Pogonsku spremnost sistema, što je na svaki račun za vodu dodatnih 308 dinara, onda mi sa pravom očekujemo da je taj sistem spreman“, dodaje Vukašin.

Prema svedočenjima Užičana, ovo nije redak slučaj te da se voda rasipa na više lokacija u gradu kao npr.u Velikom Parku, na Raićevini itd. U mesnoj zajednici Tatinac, kako nam je rekla jedna meštanka, voda je curela čitave dve godine.

PROČITAJTE JOŠ:

Kvar je otklonjen tek pošto su meštani zapretili tužbom za nanošenje štete usevima jer se hlorisana voda izlivala na njihovo imanje.

Kako je moguće da voda već tri nedelje odlazi u kanalizaciju i da u uslovima kada snabdevanje preti da bude ugroženo, „Vodovod“ nije sanirao ovaj kvar i tako uštedeo ogromnu količinu vode, pitali smo direktora ovog javnog preduzeća.

„Taj kvar je u četvrtak lociran 30 metara iznad mesta gde je gradilište i gde voda curi. U međuvremenu smo imali i mnogo veće i ozbiljnije kvarove koji su prioritetniji za rešavanje, imamo ih i danas, a saniranje tog kvara smo planirali za sutra. Imali smo kvar u Sevojnu pored bazena gde je pukla ulična cev pa je celo naselje ostalo bez vode. U Đačkoj ulici smo imali pucanje priključne linije od dva cola koja je plavila kuću, zatim u ulici Branka Radičevića u petak, a radili smo i u subotu jer smo imali ozbiljan kvar u Ratarskoj ulici. Prijavljen veliki kvar u Kondinoj ulici, veliko je izlivanje ali nemamo lokaciju kvara“, rekao je za Nova.rs direktor JKP „Vodovod“, Duško Ljujić.

Duško Ljujić, Rasipanje vode u Užicu Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Na pitanje zašto dolazi do tako čestih pucanja cevi i da li je moguće, imajući u vidu i nove mesečne prihode preduzeća po osnovu nadoknade za pogonsku spremnost sistema, a koja se broji milionima dinara, sprečiti velike gubitke vode, Ljujić kaže da je problem kompleksan.

„Strost vodovodne mreže je na prvom mestu. Mi rekonstruišemo deo po deo mreže, ali gubici koje imamo na vodovodnoj mreži su isključivo posledica curenja koja nisu detektovana, koja ne ugrožavaju građane, koje niko nije prijavio i niko ne zna gde su. Naši gubici vode na vodovodnoj mreži zbog toga su 35-40 odsto, ali je i evropski prosek oko 30 odsto. Kada smo rekonstruisali magistralni cevovod u Sevojnu, smanjili smo gubitak vode u sekundi za 10 litara jer je bilo hiljadu malih sitnih curenja na tom cevovodu. Mi imamo cevovod koji je postavljen još 1938.godine što je 86 godina“, dodaje Ljujić.

Starost cevi ne mora uvek biti uzrok pucanja, jer prema nekim procenama stručnjaka, cevi najlošijeg kvaliteta su u Užicu postavljene 90-tih godina pa one najčešće i pucaju.  Njih i sve druge, kao i ogromne gubitke platili su i platiće građani na koje se apeluje da štede, ne da bi oni imali više, već oni koji postoje zahvaljujući građanima.

BONUS VIDEO: Na bazen u Užicu ipak besplatno: Građani reagovali burno, gradska vlast preinačila svoju odluku

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare