U Srbiji je u poslednjih 24 časa preminulo još četiri a zaraženo je još 224 osoba. Na respiratoru se nalazi 103 osoba, a izlečeno je 1.025 osoba. Ukupan broj preminulih osoba od koronavirusa je 134, dok je 7.114 zaraženo. Procenat smrtnosti je 1,88 odsto, a ukupan broj testiranih osoba je 48.636. Hospitalizovano je 3.266 osoba.
Dr Goran Stevanović je rekao da je glavna razlika između alergijskih simptoma i koronavirusa izostanak temperature, kao i da osobe koje dugo godina pate od alergija umeju da prepoznaju simptome.
Na pitanje Nova.rs o broju zaraženih na Institutu za onkologiju, ministar zdravlja Zlatibor Lončar je rekao da ih ima manje od 10. On je rekao da je sve urađeno shodno preporukama epidemiologa.
„Kompletna analiza svega što se dešavalo će potrajati par meseci, ako ne i godinu dana, da bi se doneli zaključci. Svaki prerani zaključak ne bi mogao da sagleda one aspekte potrebne za činjenice“, rekao je Lončar na pitanje Nova.rs o tome ko će odgovarati zbog toga što neke zdravstvene ustanove nisu imale dovoljno zaštitne opreme.
Na pitanje „Insajdera“ zašto niko iz Kriznog štaba nije osudio nadrilekarstvo Željka Mitrovića, dr Srđa Janković je rekao da isključivo terapije koje imaju naučne dokaze dolaze u obzir. Dr Goran Stevanović je rekao da je pitanje terapije isključivo za one ljude koji su za to školovani i da se ona uključuje samo shodno medicinskim dokazima.
„Bilo kakvo razmatranje terapijskih opcija po medijima i društvenim mrežama je nešto na šta ne treba obraćati pažnju, struka donosi odluku koja je neophodna terapija“, rekao je Stevanović.
Na pitanje BIRN-a koliko je kupljeno respiratora i koliko su oni plaćeni, ministar Lončar je rekao da je „proces u toku“, i da nije sigurno da će respirator stići u Srbiju čak i ako ste potpisali i platili.
„Morate da sačekate da se završi proces, da se ugovori realizuju, da mi te respiratore vidimo u Srbiji“, rekao je Lončar.
Govoreći o onkološkim pacijentima, Lončar je rekao da oni za koje nema vremena i moraju da prime terapiju, primiće terapiju bez testiranja, a da će ostali onkološki pacijenti morati da se testiraju pre primanja terapije.
Dr Srđa Janković je rekao da je ukupno oko 30 dece zaraženo koronavirusom, ali da su sva deca dobro i da im je klinička slika blaga. On je dodao da ipak postoji vrlo mala verovatnoća da se i kod deteta razvije teška klinička slika.
„Šta god da se sutra dešava, nećemo ići bez maske u zatvoren prostor, kod frizera, u prodavnicu, držaćemo distancu“, rekao je Lončar o budućim merama.
„Kada kažemo da je neko umro od kovid-19, to znači da je umro od kovid-19. A ko je umro od svoje osnovne bolesti, a bio pozitivan na koronavirus, on ne ulazi u statistiku, mada je svaka smrt tragedija“, rekao je dr Srđa Janković.
Janković je dodao da ne postoji jedan parametar koji bi rekao da je epidemija gotova. „Parametri su važni za uvid, ali za taj uvid je potrebno celokupno naše znanje i domaće i globalno iskustvo, na osnovu kojih preporučujemo mere“, rekao je Janković.
***
Nakon najduže zabrane kretanja od 84 časa, od utorka su na snazi ublažene mere borbe protiv epidemije koronavirusa.
Građani stariji od 65 godina juče uveče su, posle više od mesec dana, imali priliku da prošetaju pola sata, ne dalje od 600 metara od svog prebivališta.
U sledeću šetnju moći će u petak i u nedelju, u periodu od 18 popodne do jedan ujutro.
Svakodnevna zabrana kretanja više ne počinje u 17 nego u 18 časova.
U skladu sa tim, prodavnice su produžile svoje radno vreme.
Takođe, sa radom su počele i zelene pijace širom Srbije, od danas i u Beogradu – njihovo radno vreme biće od 7 do 15 časova, uz obaveznu primenu zaštitnih mera.
Od utorka dozvoljen je rad malim poslodavcima gde nema puno gužve – automehaničarske i vulkanizerske radnje, obućari, krojači, knjižare, prodavnice tehničkom robom…
I dalje je zabranjen rad poslovima kod kojih dolazi do bliskog fizičkog kontakta, poput frizera, kozmetičkih salona, teretana…
Vesti uživo u vezi sa koronavirusom pratite na našem blogu.