Ukoliko bude realizovan predlog Gorana Vesića da se izmeni Zakon o pretvaranju prava korišćenja u pravo svojine i ukine plaćanje taksi za konverziju zemljišta, građani će imati stotine miliona evra manje u gradskoj (ali i republičkoj) kasi. Sa druge strane, investitorima bliskim vlasti ovakav "gest" će pomoći da još više zarade, a sve to očigledno na štetu građana.
Iz Vesićevog kabineta stiglo je obrazloženje da su zbog ovih odredbi o konverziji zemljišta, pre skoro 15 godina bili zaustavljeni svi veliki projekti u Beogradu. Naglasio je da prihoda od konverzije gotovo da nema, a da se šteta od neizvedenih projekata meri u milijardama evra.
Iako sve ovo navodi kao razlog za izmenu zakona, motiv je nešto drugo.
Očigledno je da bi se ukidanjem takse za konverziju zemljišta otvorio prostor za investitore koji su u dobrim odnosima sa vrhom države. A sistem je već dobro poznat i isproban. Kupac (po pravilu firma bliska vlasti) kupuje državno preduzeće po ekstremno niskoj ceni a zahvaljujući toj kupovini postane vlasnik ekstremno skupih parcela ili nekretnina.
Ekonomista Mihailo Gajić kaže da izvesno niko nije računao kakve bi efekte ovakva izmena donela. Izvesno je da bi se tako smanjio priliv novca u budžet, a da bi investitori dobili šansu da za smešan novac postanu vlasnici vredne imovine.
„Nama je socijalistički pravni sistem ostavio razliku između posedovanja zemljišta i posedovanje objekata koji se nalaze na njemu. Vlasnik zemljišta mora biti i vlasnik objekta, a kada se krenulo sa privatizacijom došlo je do problema ko je vlasnik. Vi kada kupite preduzeće, kupujute i njegovu imovinu, ali se neretko ispostavljalo da je preduzeće korisnik zemljišta, a ne i vlasnik“, priča Gajić.
On naglašava da je zbog toga uvedena obaveza konverzije, ali da je rezultat toga bilo plaćanje taksi za kupovinu zemljišta.
“Prihode od konverzije uzima država, ali u ovom trenutku ne možemo precizno da kažemo koliko bi budžet zbog toga bio manje popunjen. Pritom ova mera je na snazi već 10 godina, pa bi njenom promenom nastalo nezadovoljstvo kod ljudi koji su platili konverziju. Neki su morali, a neki ne. Jednostavno, investitorima odgovara da se ukine konverzija jer prolaze jeftinije. Oni neće morati da plaćaju taksu za korišćenje zemljišta”, čime će i budžet biti manji za te takse”, dodao je on.
Predsednica Opštinskog odbora Stranke slobode i pravde (SSP) Ana Gođevac kaže Nova.rs da bi ovim predlogom Gorana Vesića zemljište bilo automatski pretvoreno u privatno, bez ikakve naknade za to.
“Nejasno je zašto se to sada radi, samo deset dana pred formiranje nove gradske skupštine. Ovo je poslednji trzaj da se pomogne investitorima, jer su Vesić i SNS svesni da neće još dugo odlučivati o Beogradu. Goran Vesić i SNS znaju da nemaju podršku većine Beograđana. Zato sada pokušavaju da izađu u susret svojim investitorima odmah posle izbora, jer su ranije bili u strahu kako će se to odraziti na njihov rejting, a samim tim i na rezultat na prethodno održanim izborima. Možda pokušavaju i da obezbede podršku u narednoj kampanji od investitora”, ističe naša sagovornica.
Komentarišući kolika bi bila šteta da se usvoji ovakav predlog, Gođevac podvlači da će u tom slučaju država pokloniti zemlju u vrednosti od nekoliko stotina miliona evra.
“Ako se Vesićev predlog usvoji, država će pokloniti privatnim firmama zemljište čiju je ukupna vrednost nemoguće izdračunati, ali je jasno da su u pitanju stotine miliona, a možda i milijarde evra, pa sada neka građani sami procene da li je štetna ili ne? Što bi se država odricala svoje svojine i svojih prihoda?”, kaže on i dodaje:
„Dodatno, iz šturog objašnjenja Gorana Vesića vidi se da je predloženo i ukidanje prava suvlasnika da daju odobrenja za promenu parcela. Tekst nije jasan, ali na taj način se zadire u komšijska prava. Proizvod takvog stava bi mogao da dovede da se komšija jednog jutra probudi pored nebodera tik uz svoj prozor“, objašnjava ona.
Upitana da li ovakva rešenja mogu imate veze sa projektima privatizacije IMT ili Luke Beograd, naša sagovornica nema dilemu:
„Naravno, može da se odnosi na te projekte i to nisu jedini projekti. Da li je cilj da nam nikne neki novi “Beograd na vodi”? Kome Vesić čini uslugu nejasno je, jer Beograđanima ne čini sigurno“, zaključuje Gođevac.
Jovanović (CLS): Vesićeva izjava nejasna i potencijalno izuzetno štetna po budžet
Direktor Centra za lokalnu samoupravu Nikola Jovanović poručio je danas da ukoliko je Vesić nekome nešto obećao, neka obznani kome i šta tačno.
„Ova obaveza danas postoji i prilikom kupovine objekata i druge imovine u postupku stečaja, kada država zadržava svojinu nad zemljištem. Zato u ovim slučajevima investitor ima mogućnost da plati konverziju takvog zemljišta u građevinsko zemljište nad kojim bi on imao svojinu“, poručio je on i dodao:
„Ako je gospodin Vesić nekome nešto obećao , neka obznani kome i šta tačno, a da nanosi štetu državnom budžetu i pravnom sistemu u Srbiji, to ne može“, zaključio je Jovanović.
Bonus video: Goran Vesić obmanuo žitelje naselja Trešnja
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare