Najava da će mame koje rode prvo dete imati 15 meseci porodiljskog odsustva, a za drugo 18, prema rečima predsednika Aleksandra Vučića i ministarke Darije Kisić Tepavčević, krajem prošle godine zvučala je kao “gotova stvar”. Primena tih izmena, kako su obećali, treba da počne u prvoj polovini ove godine. Međutim, kako godina odmiče, o ovoj temi se sve ređe govori. Na konkretno pitanje koje je naš portal uputio Ministarstvu za brigu o porodici - kada će početi primena izmenjenog zakona, dobili smo šturi odgovor, da je u toku “prikupljanje mišljenja nadležnih ministarstava”.
Kada su predsednik Aleksandar Vučić i ministarka Darija Kisić Tepavčević, uoči Nove godine najavljivali “sjajne vesti za buduće roditelje”, nije bilo nikakvih naznaka da će nešto usporiti primenu zakona.
Čak je ministarka Kisić Tepavčević 31. decembra gostujući na RTS-u izjavila da će za sprovođenje ovih mera iz državnog budžeta biti izdvojeno 8,4 milijarde dinara, te da je to “pokazatelj koliko je naša država jaka i stabilna”.
Tri meseca posle ove izjave, iz Ministarstva za brigu o porodici na čijem je čelu Darija Kisić Tepavčević, za Nova.rs su na konkretno postavljena pitanja, odgovorili šturim informacijama (i to tek, posle osam dana).
Pitali smo kada će početi primena izmenjenog Zakona o finansijskoj podršci porodici s decom, koji su razlozi zbog čega ove izmene nisu usvojene do sada, da li će se izmene zakona odnositi na žene koje su već na porodiljskom ili samo na one koje se porode posle donošenja izmena i da li će se produženo porodiljsko bolovanje računati od dana rođenja deteta ili od trenutka otvaranja bolovanja, koje su, da podsetimo, prema aktuelnom zakonu, buduće mame dužne da otvore najranije 45, a najkasnije 28 dana od termina predviđenog za porođaj.
Iz Ministarstva za brigu o porodici, nisu se pretrgli s odgovorom, pa ga prenosimo u celosti.
“Radna grupa koju je formiralo Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju sačinila je Predlog izmena Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom. U toku je prikupljanje mišljenja nadležnih ministarstava.
Novim izmenama biće omogućeno da partneri žena preduzetnica koriste pravo na negu deteta, nakon tri meseca od rođenja deteta, kao i da majke preduzetnice koje rode troje i više dece, imaju pravo na odsustvo od dve godine.
U toku rada na predlozima za izmenu Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, Radna grupa Ministarstva, razmatrala je sve prispele predloge i sugestije.
Svakako, Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju će u narednom periodu nastaviti da sprovodi veliki broj aktivnosti u okviru podrške porodicama i njihovom osnaživanju”, stoji u odgovoru Ministarstva dostavljenom našoj redakciji.
Udruženja za podršku roditeljstvu: Nas niko nije konsultovao za izmene zakona
Udruženje građana “Centar za mame” koje se već 10 godina zalaže za prava mama u Srbiji i roditeljski portal Bebac.com, kao releventna udruženja za podršku roditeljstvu, za Nova.rs kažu da nisu učestvovali u radu Radne grupe Ministarstva, niti su uopšte bili obavešteni da je takva grupa i formirana.
Jovana Ružičić, direktorka “Centra za mame” ističe da su izmene o pravima mama preduzetnica koje se spominju u odgovoru Ministarstva našem portalu, kako kaže “samo mali deo ogromnog Zakona” i da je upitno zbog čega se Radna grupa bavila samo jednom temom.
“U Zakonu o finansijskoj podršci porodici s decom postoje brojne teme o kojima treba da se priča. Sada je pitanje, ako je to stvarno bila Radna grupa, zašto svi mi nismo bili pozvani. To je ogroman zakon, ima mnogo članova kojima se regulišu brojna prava, postoji dosta stvari koje treba da se izmene”, ukazala je Ružičić.
Ona dodaje i da je u odgovoru Ministarstva našoj redakciji sporno i to, kako kaže, kakve je “predloge i sugestije” razmatrala Radna grupa.
“Od koga su oni dobili te predloge? Zna se kako se prikupljaju predlozi za neki zakon. Pozove se javnost da pisanim putem do tad i tad, dostavi svoje mišljenje, predloge, sugestije. Mi ne znamo da je to sada urađeno. Nas, kao udruženje, niko nije zvao da pita šta mislimo, niti je javnost bila obaveštena i pozvana da pošalje svoje predlge”, podvukla je naša sagovornica.
Istog je stava i Jasmina Mihnjak, urednica roditeljskog portala Bebac.com.
“Mi nemamo informaciju da je Radna grupa radila. Čisto sumnjamo da se tako nešto desilo, a da nisu pozvali nas. Takođe, nemamo ni informacije da su pozvali druge organizacije koje su aktivne po pitanju ovog zakona”, istakla je ona.
Mihnjak dodaje i da je skeptična prema najavi o produžetku porodiljskog bolovanja, jer je kako kaže, i ranije bilo najava “nekih lepih stvari, koje se nikada nisu desile”.
“Vlast često izlazi u javnost sa obećanjima koja u datom trenutku proizvedu neku salvu aplauza. Mi ne želimo da tapšemo najavama. Tek kada to bude zvanično, možemo da pozdravimo takve odluke”, jasna je bila urednica portala Bebac.com
Centar za mame: Sada se čiste “repovi” iz zakona koji je usvojen 2018.
Zakon o finansijskoj podršci porodici s decom stupio je na snagu 2018. godine, a tadašnja Radna grupa koju je činilo preko 30 članova iz brojnih ministarstava, nevladinog i civilnog sektora, kao i predstavnici lokalnih zajednica, skoro četiri godine je radila na predlozima tog zakona.
Među članovima Radne grupe bila je i Jovana Ružičić, direktorka udruženja “Centar za mame”.
Ona za Nova.rs razočarano kaže da su tada iz zakona “izbačeni” dobri predlozi Radne grupe i da se sadašnjim izmenama, vlast vraća na rešenja koja su bila predložena još pre pet godina.
“Ovo što je trenutni zakon, uopšte nije ono što je predlagala Radna grupa koja je zasedala skoro četiri godine. To je bila izuzetno stručna Radna grupa koja je dala odlične preporuke. Mi danas, praktično rešavamo “repove” tog zakona i govorimo o stvarima koje su tada bile predviđene, ali se na kraju iz nekog razloga nisu našle u zakonu”, zaključila je direktorka Centra za mame.
BONUS VIDEO: Obećanje – ludom radovanje, predsednik i ministarka najavili produžetak porodiljskog bolovanja