Protest protiv rudarenja litijuma Foto:Vladislav Mitić/Nova.rs

Večeras će u Valjevu i Ivanjici biti održani protesti građana protiv namere aktuelne vlasti da dozvoli kompaniji Rio Tinto otvaranje rudnika litijuma u dolini Jadra. Protest u Valjevu pod nazivom "Neće kopati" i s početkom u 19 časova, najavili su reditelj Zoran Đorđević i pokret "Valjevski šipak".

Đorđević je poznati i višestruko nagrađivani reditelj, koji nekoliko decenija živi u Brazilu.

U pozivu upućenom preko društvenih mreža navodi se da se radi o mirnom porodičnom protestu protiv rudarenja litijuma, bez stranačkih obeležja.

„Preobraženje Gospodnje počinjemo drugi set okupljanja u Srbiji, svi pod jednom zastavom!“, poručili su organizatori protesta.

Protest protiv rudarenja litijuma Foto:Goran Srdanov/Nova.rs

Prethodni protest protiv rudnika litijuma, u Valjevu je održan 22. jula u prisustvu velikog broja građana.

Ujedinjena opozicija Ivanjice uputila je apel građanima da se okupe večeras u 19 časova ispred zgrade opštine, ali ovaj put ne u okviru svojih političkih aktivnosti, već kao zabrinuti žitelji ove varoši koji žele da podignu svest o važnosti zaštite životne sredine.

U saopštenju koje su objavili, istaknuto je da je neophodno podići svest o ekologiji i podržati proteste protiv iskopavanja litijuma.

„Ovaj protest nije politički, već ekološki. Očuvanje naše prirode i životne sredine je odgovornost svih nas, bez obzira na političku pripadnost. Zajedno možemo da zaštitimo našu Ivanjicu, našu Srbiju i našu budućnost“, poručili su iz ujedinjene opozicije.

Foto: N1

Na oba protesta, kako je najavljeno, prisustvovaće predstavnici Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS).

Od 28. juna do 10 avgusta, u organizaciji ekoloških udruženja i grupa građana, protesti zbog najave otvaranja rudnika litijuma održani su više od 50 gradova: Loznici, Beogradu, Leskovcu, Čačku, Nišu, Vranju, Lazarevcu, Vladimircima, Malom Zvorniku, Beloj Crkvi, Valjevu, Ljigu, Barajevu, Bogatiću, Grockoj, Kraljevu, Negotinu, Koceljevi i Šapcu.

Građani su bunt iskazali i na protestima u Arilju, Aranđelovcu, Krupnju, Mladenovcu, Kosjeriću, Paraćinu, Požegi, Mionici, Ubu, Raški, Pančevu, Topoli, Osečini, Rači, Smederevu, Rekovcu, Bresnici, Boru, Inđiji, Sremskoj Mitrovici, Jagodini, Kniću, Užicu, Kragujevcu, Novom Sadu, Bajinoj Bašti, Obrenovcu, Gornjem Milanovcu, Subotici, Smederevskoj Palanci, Kruševcu i Zaječaru.

Na svim skupovima je zatraženo da vlast usvoji zakon o trajnoj zabrani geoloških istraživanja i eksploataciji litijuma i bora u Srbiji.

Svetlana Bojković Protest protiv rudarenja litijuma Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

Proteste zbog najave otvaranja rudnika litijuma podržale su mnoge poznate ličnosti poput glumaca Jelisavete Seke Sablić, Nenada Jezdića, Bojane Novaković, Svetlane Cece Bojković, Gorice Popović, Jelene Stupljanin, akademika i dramskog pisca Dušana Kovačevića, režisera Gorana Markovića, muzičara Zorana Kostića Caneta, pevača Milana Topalovića Topalka…

Proteste su podržali i univerzitetski profesori Ivanka Popović, Tamara Džamonja Ignjatović, Dragana Đorđević, Duško Brković, Milo Lompar, Ratko Ristić, Branimir Jovančićević, Duško Kuzović, Lazar Kričak, Jovo Bakić, Ljiljana Tomović, Dejan Šoškić…

Podršku narodu koji protestuje protiv otvaranja rudnika litijuma dali su i košarkaški trener Duško Vujošević, košarkaš Vladimir Štimac, pisac Gojko Božović, akademik Nenad Krstić, princ Filip Karađorđević, 100 medicinskih radnika iz Gornjeg Milanovca, nekoliko udruženja Srba s Kosova i Metohije, sve opozicione političke stranke i pokreti…

Pročitajte još:

Nameru vlasti da dozvoli kompaniji Rio Tinto otvoranje rudnika litijuma u dolini Jadra osudili su i pojedini velikodostojnici Srpske pravoslavne crkve: mitropolit australijsko-novozelandski Siluan, mitropolit zvorničko-tuzlanski Fotije, episkop dizeldorfski Grigorije i nekoliko sveštenika.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je više puta ponovio da bi rudnik litijuma kompanije Rio Tinto u Jadru trebalo da počne s radom 2026. godine, „ukoliko se obezbede garancije da neće biti ugrožavanja životne sredine i zdravlja ljudi“, zašta će, kako je rekao, on biti garant.

U proteklih osam dana, vlasti su uhapsile i na policijsko ispitivanje privele više od 40 ekoloških aktivista koji se terete za „nasilno rušenje ustavnog poretka“. Mnogima su oduzeti mobilni telefoni i pretreseni stanovi.

Zlatko Kokanović iz Udruženja „Ne damo Jadar“ izjavio je juče na Tekerišu da će se naredni koraci kada je reč o formi protesta zbog najave iskopavanja litijuma, preduzimati shodno tome kako se vlast i kompanija Rio Tinto budu ponašali.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare