Jedina kandidatkinja za dekanku Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Aleksandra Smiljanić, nije izglasana na nastavničkom veću ove visokoškolske ustanove.
Kako saznajemo članovi nastavničkog veća ETF-a glasali su za profesorku Aleksandru Smiljanić, koja je dobila 56 glasova za, 63 protiv, 34 je bilo uzdržano, 21 nije glasalo i jedan je nevažeći glas.
„ETF očigledno ne želi za dekanku profesorku koja je doktorirala na Prinstonu. Zamereno joj je što se založila za transparentnost u imenovanju na plaćene funkcije (npr. organizator prijemnog ispita, proslava dana fakulteta i sl.), što podržava studentske plenume i što želi da uvede napredne tehnologije za otkrivanje prepisivanja na ispitima. Iz ovog razloga fakultet ostaje u vd statusu“, kaže za Nova.rs jedan od profesora sa ETF-a.
Naime, nekadašnja ministarka za telekomunikacije profesorka Aleksandra Smiljanić bila je jedina kandidatkinja za dekanku ETF-a.
Profesorka i naučnica Smiljanić je od maja 2007. do jula 2008. godine bila ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo u Vladi Republike Srbije.
Smiljanić je predložena po redovnoj proceduri Nastavno-naučnog veća ETF. Njena prijava je bila jedina evidentirana i prihvaćena kandidatura, koju nije podržala katedra, ali jeste neophodan broj naučno-nastavnog veća.
Aleksandra Smiljanić završila je Matematičku gimnaziju i diplomirala na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Magistrirala je na elektrotehnici na Univerzitetu u Prinstonu 1996. godine, a 1999. je doktorirala na istom univerzitetu sa temom „Paketsko komutiranje sa terabitskim kapacitetom“.
Oblasti njenog rada su komunikacione mreže, arhitektura i kontrolni algoritmi internet rutera. Na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu je redovni profesor, a radi i kao pridruženi profesor na Politehničkom univerzitetu u Njujorku i Stouni Bruk univerzitetu u istom gradu.
Podsećamo, kompletna uprava Elektrotehničkog fakulteta je početkom oktobra ove godine podnela ostavku na sednici Nastavno-naučnog veća, na kojoj je fakultet trebalo da se izjasni o kopanju litijuma i projektu „Jadar“.
***