Sve češći zahtevi da se u raspravu o tome da li treba dozvoliti ekspoataciju litijuma, uključi i akademska zajednica doneli su pravi potres na Elektro-tehničkom fakultetu. Protiv kopanja izjasnio se još Biološki fakultet, dok ostali za sada ćute.
U red onih koji se protive iskopavaju litijuma, stao je i Biološki fakultet. Dok je, uprava ETF-a podnela ostavku na sednici veća na kojoj je trebalo da se izjasne upravo, o litijumu. A šta je sa ostalima?
„Imamo različite razloge zbog čega se univerzitet, odnosno fakulteti na univertitetu ne izjašnjavaju javno. Ali, ja vam mogu reći u okviru akadameske zajednice, ogromna većina se protivi ovom projektu. Naravno, ja bih volela da se to desi, Medicinski fakultet i medicinska struka bi morali vrlo jasno da izađu sa stavovima, s obzirom da je možda zdravlje građana nešto što nam prvo pada na pamet i što nam je na prvu loptu očigledan problem“, smatra BIljana Stojković, profesorka Biološkog fakulteta.
Razlog više za prekidanje gromoglasne tišine velikog dela akademske zajednice po pitanju litijuma, leži i u činjenici da je priča o stručnim komisijama praktično, zamrla, kaže Biljana Stojković.
„Nemamo više interesa vlasti da se tako nešto desi. To je bio jedano od razloga zašto bi fakulteti trebalo o tome da se izjašnjavaju, jer moraju da izaberu stručnjake koji bi ušli u te komisije. Vidimo da se to ne dešava i da sami fakulteti pojedini od toga beže. A, beži i vlast. Zato što ovde nije poenta, ova vlast ne želi izjašnjavanje struke i nauke, već želi poslušnike koji će imitirati dijalog“, kaže Stojković.
Da je stručna rasprava po pitanju litijuma neophodna, smatra i penzionisani profesor rudarsko-geološkog fakulteta Zoran Stevanović.
„Ja tvrdim da ne postoji ni jedan rudar ili geolog koji nema stav po ovom pitanju. Dajte neka se tajno izjasne u nekom ambijentu ili nekog nastavno-naučnog veća na fakulteta, ili srpsko geološkog društva, ali tajnim glasanjem. Ne da bi kolege rudare povredili, ali ako govore iz svoje savesti da im se to omogući, da kažu jesu li za to ili nisu. Kolege na mašinskom, eletkrotehničkom. Nije lepo da se kompanija pokriva imenima fakulteta, da ne znamo koji eksperti su na tome radili“, rekao je Zoran Stevanović, profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u penziji.
Na pitanje zašto bi bilo najbolje da izjašnjavanje struke po pitanju projekta Jadar bude tajno, Stevanović odgovara:
!Ja govorim javno meni je lako. Ja mogu da razumem svoje kolege u velikoj meri. Mnogi od njih možda to rade iz oportunizma, neki iz kolegijalnosti prema drugim kolegama da ih ne bi povredili. Neki su zabrinuti za svoju budućnost, ja realno nisam. Nemam razloga“.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Pobuna naučne zajednice protiv litijuma: Vlast stalno pravi podele, postavlja se pitanje ko je struka