Skoro devet godina traje borba vaspitačica Predškolske ustanove "Lane" iz Aleksinca da im se prizna koeficijent u skladu sa stepenom stručne spreme i plate izjednače sa kolegionicama kojima je već priznata diploma Visoke škole za vaspitače strukovnih studija.
Marija Ilić, jedna od vaspitačica koja takođe pokušava da se izbori za odgovarajući koeficijent, kazala je da u ustanovi “Lane” 14 zaposlenih ima priznatu diploma pomenute visoke škole, dok 17 zaposlenih radi i dalje bez priznate diplome zbog čega im je plata manja za bezmalo 12.000 dinara mesečno.
“Imam i dalje istu situaciju da u jednoj grupi dve vaspitačice rade isti posao, ali jedna ima kofecijent 17,32 zato što joj je diploma priznata, a druga koeficijent 14,88 jer joj diploma još nije priznata. Razlika između zarada ranije je bila oko 10.000 dinara, a sada je skoro 12.000 dinara“, kazala je Ilić.
Prema njenim rečima, zaposleni sa još nepriznatim diplomama ponadali su se da će ovih dana njihov problem biti rešen, pošto su se za priznavanje diploma i veće koeficijent sindikalnom borbom izborile njihove kolege u Kraljevu i Valjevu.
“Zbog nepriznavanja vaspitačima stečenih diploma, Samostalni sindikat predškolskog obrazovana i vaspitanja Srbije je najavio za 12. decembar protest u Kraljevu, a za 14. decembar protest ispred Ministarstva finansija. Da do protesta ne bi došlo Ministarstvo finansija je odobrilo lokalnim samoupravama proširenje budžeta za plate doškolovanih vaspitača, ali je trebalo da opštine i gradovi podnesu tom ministarstvu zahtev za proširenje budžeta. Opština Aleksinac to nije učinila”, istakla je Ilić.
Ona je kazala da vaspitači sa nepriznatim diplomamam u Aleksincu nailaze na nerazumevanje opštinskog rukovodstva, a čak ni svi vaspitači ne smeju da zatraže povećanje koeficijenata jer se plaše za svoja radna mesta.
“Nas osam vaspitačica se borimo i obraćale smo se za pomoć i Ministarstvu finansija i Ministarstvu prosvete. Ministarstvo finansija nam je odgovorilo da je za naš problem nadležna lokalna samouprava, da ona u okviru svog budžeta treba da raspodeli sredstva. Sada je, međutim, opravdanje opštine da je rebalans za ovu godinu završen i da ne mogu da izdvoje više para za zarade vaspitača. Ukoliko ne mogu za decembar, zašto ne bi mogli od januara”, pita se Ilić.
Dodala je da su vaspitačice iz Aleksinca podnele tužbu za naknadu materijalne štete zbog isplaćivanja manjih zarada od onih koje im sleduju, ali da su te tužbe iz nekog razloga u sudu “zamrznute”.
“Šta se čeka sa tim sudskim postupcima ne znamo i nije nam jasno, ali je ovo sada prilika da problem rešimo poput kolega u drugim gradovima”, izjavila je Ilić.
Predsednik opštine Aleksinac Dalibor Radičević je međutim kazao da je ta opština više puta do sada slala Ministarstvu finansija zahteve za povećanje ukupnog iznosa zarada vaspitačica, koje ulaze u ukupnu masu zarada svih korisnika budžeta.
“Mi nismo protiv toga da se vaspitačicama promene koeficijenti i povećaju zarade, ali još nemamo saglasnost Ministarstva finansija za uvećanje tog ukupnog iznosa za zarade. Preporuka Ministarstva je da ukoliko postoje uštede sa drugih pozicija da se to iskoristi, ali mi nismo imali prekomeran broj radnika pa da se smanjivanjem njihovog broja oslobodi iznos za plate. Onog trenutka kada nam Ministarstvo finansija odobri povećanje mase zarada izaći ćemo u susret vaspitačicama. Nije tačno da se ne radi ništa po tom pitanju. Radi se, ali još nema saglasnosti ministarstva“, istakao je Radičević.
Prema njegovim rečima, u pitanju su zarade 11 vaspitačica.
BONUS VIDEO Školovani vaspitači prave temelje dobrog društva, traže adekvatnu zaradu