Skupština Srbije danas je, nakon višegodišnjeg čekanja, usvojila zakon o nestalim bebama kojim su ispunjeni zahtevi više hiljada roditelja koji sumnjaju da su njihova deca prodata.
Poslanici us izglasali Zakon utvrđivanju činjenica o statusu dece za koju se sumnja da su nestala u porodilištima u Srbiji, a koji, prema tvrdnjama nadležnih, treba da omogući da se dođe do istine i odgovora za kojima roditelji tragaju decenijama.
Usvojenim amandmanima koje je premijerka Srbije Ana Brnabić dogovorila s predstavnicima udruženja, predviđa se formiranje komisije i time otvara jasan prostor za pokretanje istraga, dalje sprovođenje istraga i sve neophodne istražne radnje.
“Ovo je velika nada za roditelje, nadam se da će zakon pomoći da otkrijem sudbinu svoje ćerke, Petre”, kaže za Nova.rs jedna od majki iz Beogradske grupe roditelja nestalih beba Jasmina Stojanović.
Ona tvrdi da mnogi roditelji imaju validne dokaze i sada se ukazuje prilika da pronađu svoju decu.
„Zadovoljna sam i zahvalna premijerki Ani Brnabić koja je razumela naše zahteve. Obećala je da ćemo ubuduće lično sa njom raditi na rešavanju svih problema. Već sledećeg četvrtka imamo sastanak“, kazala je Stojanović.
Ipak, napomninje i da će roditelji pomno pratiti šta se dešavava i biće na oprezu kada je reč o istragama i postupcima koji treba razreše sudbinu dece za kojom tragaju.
Zato je Zakon predvideo da komisiju koja će se baviti istragama činiti predstavnici državnih organa, ali i predstavnici registrovanih udruženja roditelja koja se bave pitanjima nestale novorođene dece. U komisiji će biti šest članova koje bira vlada i devet predstavnika roditelja. Ovo telo baviće se prikupljanjem dokaza, a ne istragama.
Jedan od razloga za donošenje zakona jeste presuda Evropskog suda za ljudska prava iz 2013. godine po kojoj je utvrđeno da je Zorici Jovanović povređeno pravo na porodični život.
Tom presudom je Srbija obavezana da utvrdi činjenice i u drugim slučajevima.
Ukoliko nije moguće utvrditi status deteta, na zahtev predlagača može se dosuditi novčana nakanda ne veća od 10.000 evra.
Postupci će se sprovoditi i u onim slučajevima ako se roditelj ranije obraćao državnim institucijama, kako bi se sprečile zloupotrebe. Ako istraga pokaže da je dete nestalo uz činjenje krivičnog dela, biće podneta krivična prijava.
Zakon omogućava specijalne istrage i roditeljima pruža šansu da čak iako je slučaj odbačen zbog nedostataka dokaza postupak nastave po robavljanju dodatnih tragova i dokumentacije.
Prihvaćen je i zahtev roditelja da istrage mogu da pokreću i deca koja sumnjaju da su među ukradenim bebama.
Usvajanju zakona prethodilo je negodovanje roditelja koji su insistirali na tome da budu omogućen nastavak istraga, a ne da jedina mera bude nadokanada od 10.000 evra ukoliko ne može da se utvrdi kakava je bila sudbina njihove dece
Nakon jučerašnjeg sastanka predstavnika roditelja i nevladinih organizacija sa premijerkom postignut je dogovor o usvajanju tri amandmana kojima su, čini se, svi zadovoljni.
Milan Antonijevć iz Fonda za otvoreno društvo smatra da ima dosta garancija koje roditeljima treba da uliju nadu, ipak, poručuje da će priča biti zatvorena tek kada se budu videli konačni efekti rada komisije koja treba da bude formirana.
Podržavamo ove napore, ali ne treba žuriti sa pohvalama. Pozivam i medije da pomno prate rad ove komisije koja treba omogući efikasnije prikupljanje dokaza i to da roditelji konačno saznaju istinu“, rekao je Antonijević za Nova.rs.