Foto: Shutterstock

U jednom beogradskom vrtiću deset mališana zaraženo je parazitima poznatijim kao dečije gliste, potvrdili su iz Gradskog zavoda za javno zdravlje. Od početka godine, ovo je osma epidemija zaražavanja glistama, a iako iz ove ustanove tvrde da nema mesta panici jer su naložene sve mere dezinfekcije, roditelji masovno povlače zdravu decu iz kolektiva iz straha da se ne zaraze.

Pedijatar dr Saša Milićević kaže za Nova.rs da je u pitanju parazitarna bolest koja se javlja sporadično u nekim naletima, te da i roditelji i zaposleni u predškolskim ustanovama moraju da preduzmu sve mere prevencije.

Zaraza se može proširiti na ostale ukućane, kao i na decu u kolektivu, zato savetujem roditelje da svoje mališane, bez obzira ako samo jedno od njih ima gliste, obavezno ostane kući. Oni su potencijali prenosioci zaraze, i prva mera prevencije je da budu izolovani od ostatka kolektiva“, ističe dr Milićević.

Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Prema njegovim rečima, roditelji koji kod dece primete neki od simptoma glista, dužni su da o tome obaveste vrtić, a sve u cilju sprečavanja daljeg širenja parazitarne bolesti.

„Ukoliko je nekom detetu potvrđeno prisustvo glista, ono ne treba da ide u vrtić sve dok nalaz stolice na parazite ne bude negativan. Dijagnostika se radi analizom na parazite u stolici, ali i takozvanim perianalnim brisom, gde se lepljiva traka zalepi oko analnog otvora i nakon što se povuče i skine, to se analizira pod mikroskopom“.

Bolest se uglavnom javlja usled slabije higijene ruku, a uzročnik ove bolesti je valjkasti crv.

Jedini domaćin ovog valjakstog crva je čovek, a prenosi se fekalno-oralno, takođe može i preko odeće i igračaka da se prenese. Zato se najčešće javlja u najmlađim vrtićkim grupama, koje još nisu dobro naučile da peru ruke. Važno je naglasiti da se ne prenosi respiratornim putem. Važno je da roditelji česće nego inače deci peru ruke sapunom. Dečica ponekad žure, pa samo ovlaš plaknu ruke i izbrišu peškirom. Obavezno je pranje ruku pre obroka, zatim posle odlaska u toalet, ali i pri dodiru sa nekim spoljnim predmetom. U ovoj situaciji je najvažnija higijena i ništa više“.

Foto: DGLimages / Alamy / Alamy / Profimedia

MEĐUNASLOV: Najčešći simptomi

Najčešći simptomi dečijih glista su bol u stomaku, gubitak apetita, nagon za povraćanjem, svrab u predelu guze, a može da se desi i svrab u predelu pupka.

Retko se javljaju drugi simptomi, poput koprivnjače ili osipa po telu. Simptomi su posebno izraženi noću, deca su uznemirena, komešaju se, nikako da zaspe, a između ostalog, vidljivi su beli crvi u stolici. Svi ukućani treba da dezinfikuju posteljinu i odeću dok se paraziti potpuno ne izbace“.

Pročitajte i:

Dr Milićević ističe da igračke i ostali predmeti koji deci služe za igru, predstavljaju „plodonosno zemljište“ za parazite.

Deca svašta pipkaju, a normalno da se najviše igraju u vrtiću i zato, ako ne operu rukice, parazite ostavljaju na igračkama koje potom uzme drugo dete. Pritom, stavljaju ruke u usta, pa su naročito ugrožena deca koja grizu nokte. Zato zaposleni u predškolskim ustanovama moraju da vrše dezinfekciju igračaka non-stop, makar dva puta u toku dana. A ako primete kod deteta neki od simptoma, odmah treba da pozovu roditelje i da dezinfikuju prostoriju i sve u njoj“.

Što se tiče terapije, lečenje glista je brzo i bezbolno.

Terapija je sirup koji se daje do tri dana uglavnom, i vrlo brzo se očisti stolica od parazita. Mogu se, naravno, javiti komplikacije kao što su dijareja, anemija i bolni grčevi u stomaku.

BONUS VIDEO Infekcija koja je šokirala roditelje: Valjkasti crvi napali decu jednog beogradskog vrtića

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar