Foto: presscentar.uns.org.rs

Novinari uz pomoć esnafskih udruženja treba da pokrenu inicijativu kojom bi odredili minimalan iznos odštete za krađu teksta, kao što su to učinilli fotoreporteri pre nekoliko godina i zaštitili svoja autorska prava kada su u pitanju fotografije, zaključak je sa današnje tribne o autorskim pravima koja je održana u Pres centru Udruženja novinara Srbije (UNS).

Kako su na tribini „Zaštiti svoja i poštuj tuđa autorska prava“ rekli advokati Uroš Nedeljković i Dušan Popović, sud, po Zakonu o autorskom i srodnim pravima, kao originalnu autorsku tvorevinu ne tretira vest i izveštaj, a nekad čak ni intervju.

Kako je saopšteno iz UNS-a, Popović je naveo da je razlog za to činjenica da „sud često prepoznaje intervju isključivo kao metod za prikupljanje podataka“.

Izvršni urednik portala N1 Bojan Cvejić je, govoreći o nepoštovanju tuđih autorskih prava, rekao da često nije problem to što novinari preuzimaju fotografije sa Gugla, već to što autori često, nakon pet godina, kada istekne period za koji su agencije polagale prava na njihovo autorsko delo, tuže medijske kuće koje su ispod fotografije potpisale samo agenciju, a ne i njih.

Direktor nedeljnika „Vreme“ Stevan Ristić je rekao da „Zakon o autorskom i srodnim pravima nije fer prema novinarskoj profesiji“.

„Voleo bih da iz UNS-a potekne inicijativa, da zajedno prilagodimo zakon i novinarima i da postupimo kao fotoreporteri koji su zajedno izašli pred donosioce odluka i izborili se da zakon bude fer prema njima“, istakao je on.

UNS je ranije danas objavio da je Višem sudu u Beogradu za tri godine podneto više od 1.000 tužbi protiv novinara, urednika i medija zbog povrede autorskih prava. Broj tužbi zbog kršenja zakona o autorskim i srodnim pravima raste od 2020. godine, kada je podneto 219 tužbi. Naredne 2021. bilo ih je 320, a prošle godine 464.

BONUS VIDEO: Novinari glineni golubovi – gosti Draža Petrović i Veran Matić

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar