Foto: Wikipedia/ AirWolf

Radnik vojne fabrike "Sloboda", koji je povređen u eksploziji u pogonu u petak, u stabilnom je stanju i nastaviće lečenje na VMA u Beogradu. Ovaj poslednji incident, ukupno šesti u toj čačanskoj fabrici od 2010, opet otvara pitanje odgovornosti: imaju li radnici u namenskoj industriji uslove za bezbedan rad?

U „Slobodi“ još jedna sloboda za eksplozije, a javnosti se saopštava da je došlo do tehnološke eksplozije na liniji laboracije artiljerijskih košuljica, da bi svi razumeli, da je povređenima odmah pružena pomoć i da su preduzete sve mere u cilju nastavka proizvodnje.

Dakle, idemo dalje, ali šta ćemo sa onim što nadležni jesu ili nisu uradili da se u „Slobodi“ ukine sloboda za ekspolzije, piše N1.

„Mislim da protivpožarna zaštita kojom se se mora pokriti kompletna fabrika u smislu video nadzora je jedini način da se disciplina izgura do kraja ii očekivali bi da inspekcijski nadzor upravo to uradi i da vidimo ko je do sada bio kriv“, kaže vojni komentator Petar Bošković.

PROČITAJTE JOŠ:

Čačku se opet vraćaju slike pečurki iz juna 2021, a portal Pištaljka podseća da je godinama upozoravao da se zapaljive materije u toj fabrici ne čuvaju u skladu s propisima.

„Za tu eksploziju niko nije odgovarao, jer je Osnovno tužilaštvo u Čačku nakon dvogodišnje istrage odustalo od krivičnog gonjenja, uprkos tome što je i Ministarstvo odbrane utvrdilo da se u krugu ‘Slobode’ nepropisno skladišti eksploziv. Pištaljka je nakon tih eksplozija otkrila da je Ministarstvo odbrane još 2017. godine znalo da se u ovoj fabrici nepropisno skladište zapaljive materije. Umesto da ispravi nepravilnosti koje joj je naložila inspekcija Ministarstva odbrane, rukovodstvo fabrike je 2019. godine eksploziv počelo da smešta u šatore“, piše Pištaljka.

U ovom poslednjem incidentu povređena su dva radnika, ukupno njih osam u šest eksplozija koje su se od 2010. dogodile samo u čačanskoj „Slobodi“.

Čačak, Nova eksplozija u Slobodi u Čačku, fabrika Sloboda Čačak, eksplozija
Foto: Nenad Nešović

A zvaničnici su uvek tu da objasne da je rad u namenskoj industriji visoko rizičan, jer to niko ne zna.

Tako je bilo 2019. kada je predsednika države zaustavio otac Milomira Milivojevića koji je stradao u eksploziji u fabrici u Lučanima.

„Ovde je 21 žrtva, 21 kuća“, rekao je glasom punim bola otac koji je ostao bez sina.

„Znam, ali ljudi ovde ne rade kao na manekenskoj pisti nego rade u fabrici baruta i oružja“, odgovorio mu je predsednik.

Tu najblaže rečeno neprimerenu komparaciju predsednika juče je uz male izmene upotrebio i premijer.

„Prosto, nije to rad u poslastičarnici ili u nekoj drugačijoj privredi“, pokazao je svoju empatiju premijer.

Gde je tu pitanje bezbednosti?

„Molim vas, svako od tih radnika je jako svestan gde radi i s čim radi. Morate im dati sve uslove, svu odličnu opremu , a onda posle toga zahtevati disciplinu“, napominje Bošković.

Stanje teže povređenog radnika Slobode stabilno je i on je iz čačanske bolnice prebačen na VMA.

Zaboravili smo da na početku ove prethodne rečenice kažemo: „Na sreću“.

BONUS VIDEO: Eksplozija u fabrici “Sloboda” u Čačku: povređena dva radnika

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar