U Valjevu i okolini je u nekoliko navrata, u poslednjih dva meseca, došlo do trovanje pasa, a stradali su i vlasnički psi. Vlasnici sumnjaju da su životinje stradale jer su došle u kontakt sa kreozanom, otrovom koji je u Srbiji zabranjen.
Dušanka Radović, jedna je od brojnih vlasnika pasa iz Valjeva koji su prethodnih meseci ostali bez svojih ljubimaca. Priča za Nova.rs kako je njen pas uginuo u teškim mukama.
„To se desilo na Divčibarama, gde imamo kuću. Često odlazimo tamo, pas je bio naviknut na tu sredinu, kretao se u blizini kuće, nikada nije išao daleko. Mića, kako se zvao, uvek se sam obavezno vraćao kući posle šetnje, ali se u petak 23. avgusta nije vratio“, rekla je.
Od radnika koji rade na gradilištu u blizini njene kuće saznala je šta se desilo njenom ljubimcu.
„Tu u blizini su se na livadi igrali i psi koji nemaju svoje vlasnike. Nikada nisu bili nasilni, pa je naš pas verovatno to jutro otišao do njih da se poigra. Očigledno da su ti psi bili cilj, neko je njih hteo da ukloni“, sumnja Dušanka.
Prema njenim rečima, istog tog dana u Valjevu u jednom naselju, kao i u selu nadomak Divčibara bačen je otrov i otrovano je desetine pasa.
„Meni su rekli da je moj pas bio unezveren, povraćao je, imao je žuto oko njuške i vrlo brzo je uginuo. Prema onome što znam to liči na kreozan, koji nije dozvoljen da se poseduje, a kamoli da se baca na javna mesta“, pojasnila je Dušanka.
„Velika bi bila slučajnost da je to tek sve tako ostavljeno. Čini se da je organizovano postavljen otrov na više mesta. Obavestila sam policiju i nadam se da će oni reagovati. Često se dešava da budu otrovani vlasnički psi. Dešavalo se da čovek izvede ispred zgrade ljubimca i bilo je dovoljno da životinja samo onjuši otrov“, dodala je naša sagovornica.
Upozorila je da se u blizini njene kuće na Divčibarama gde je bačen otrov nalazi i dečje odmaralište. Podseća da je na ovakve slučajeva upozoravalo i Udruženje za zaštitu životinja Valjevo.
„Prema mojim saznanjima do sada niko nije bio sankcionisan za ta trovanja, čak ni vlasnici nisu dobili nikakve informacije o tome šta se zapravo dešava, ko je kriv. Vrlo je opasna situacija jer je pronalažen otrov u blizini više valjevskih škola, taj otrov je moglo da pronađe i neko dete“, objasnila je.
Iz valjevskog Udruženja za zaštitu životinja Čarna rekli su za Danas da je povodom trovanja policija, koja su se često dešavala u tom gradu, samo jednom izlazila na teren.
„Trovanja su prijavljena policiji svaki put, oni su izašli na teren samo jednom kad je bilo masovno trovanje pasa u okolini Gradca. Mesto gde je bačen otrov obmotali su žutom trakom, kako se ne bi prilazilo tom području“, kažu iz udruženja.
Dodaju da policija nije pronašla krivca i nikog nije privela, niti su ih obaveštavali o toku istrage.
Oni napominju da, pored toga što je opasan za životinje, otrov može biti veoma opasan i za ljude, a pogotovo decu.
Na vlasnike pasa apeluju da budu odgovorni, da svoje ljubimce nigde ne vode bez povoca i da ih po potrebi sterilišu, kako se ne bi neželjeno razmnožavali.
Kreozan je sredstvo za zaštitu bilja, konkretno insekticid koji se koristi za zaštitu drvenih površina od gljivica, truljenja i drugih štetočina. Ima jak miris i koristi se u građevinarstvu za premazivanje drvenih konstrukcija. Kreozan je, inače, kod nas nelegalan od 2002. godine.
On se nekad zlonamerno koristi kao sredstvo za trovanje pasa i drugih životinja. Vrlo je toksičan ako se proguta ili udahne, a male količine mogu biti smrtonosne za životinje. Pored toga, teško je otkriti njegovo prisustvo u hrani ili vodi zbog specifičnog mirisa.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare