U leskovačkoj "Juri" koronavirus potvrđen je kod još devet radnika, tako da je od početka pandemije ukupan broj inficiranih 44, a od tog broja samo od početka maja Covid 19 je registrovan kod 31 zaposlenog. Na bolničkom lečenju u leskovačkoj opštoj bolnici trenutno je 26 radnika "Jure".
Tokom dana u Opštoj bolnici u Leskovcu hospitalizovano je još pet novozaraženih radnika „Jure“, tako da se broj zaposlenih koji se trenutno nalaze na lečenju sa 21 popeo na 26, potvrdio je za portal Nova.rs direktor Opšte bolnice dr Nebojša Dimitrijević.
„Primili smo danas pet Jurinih radnika, svi su pozitivni na koronavirus, ali na sreću imaju lakšu kliničku sliku. Reč je o mladim ljudima, koji su pre potvrđivanja virusa bili zdravi, tako da očekujem da će se svi brzo oporaviti“, rekao je Dimitrijević i dodao da je osim Jurinih radnika, jutros u bolnicu primljeno još 13 građana kod kojih je potvrđen Covid 19.
U leskovačkom Zavodu za javno zdravlje potvrđeno nam je da je u poslednja 24 sata Covid 19 registrovan kod još devet Jurinih radnika, a ukupno 44 od početka epidemije. Prema statističkom pregledu koji je dostavljen našoj redakciji, od početka maja u Juri je Covid 19 registrovan kod 31 radnika, a najviše od 5. do 8. maja, kada je virus potvrđen kod 23 osobe.
U mejlu, kojim smo dobili odgovore na postavljena pitanja, navedeno je, da je od devet novotkrivenih, osam radnika iz Leskovca, dok je jedan zaposleni sa teritorije opštine Vlasotince. Međutim, iako smo tražili da nam odgovore koliko se radnika trenutno nalazi u kućnoj samoizolaciji i koliko je zaposlenih do sada testirano, odgovore na ta pitanja nismo dobili.
U saopštenju koje nam je dostavljeno iz Zavoda, navedeno je da je ta ustanova, zbog potrđivanja virusa kod sedam zaposlenih tokom 6. maja, istog dana „stavila 30 bliskih kontakata u kućnu izolaciju u trajanju od 14 dana i naložila testiranje 200 zaposlenih koji nisu ostvarili bliske kontakte“, ali nisu navedeni potezi koji su preduzeti posle 6. maja.
Jurine fabrike danas nisu radile
U sindikatu „Sloga“ smatraju da je do naglog povećanja broja zaraženih u fabrici u Leskovcu, došlo zbog nepoštovanja preventivnih mera i kako navode, „zabrane poslodavca da zaposleni koji su bili u kontaktu sa zaraženim kolegama idu u samoizolaciju“.
„Pouzdano znam da u Juri nisu dozvoljavali svim radnicima da idu u samoizolaciju. To su veliki pogoni, gde se međusobno meša mnogo ljudi, a poslodavci su odobrili odlazak u samoizolaciju samo za dvoje troje ljudi koji su bili neposredno oko radnika kod kog je potvrđen virus. Ostalima nisu hteli da dozvole izolaciju, iako su tvrdli da su bili u kontaktu zaraženim kolegom. To je i razlog što je poslednjih dana povećan broj inficiranih u Juri „kaže za naš portal Dejan Ilić poverenik za jug Srbije Udruženih sindikata „Sloga“.
Ilić takođe dodaje da je zbog ekspanzije virusa među zaposlenima u Leskovcu, Jura danas obustavila proizvodnju u sve tri fabrike u Srbiji (Rača, Leskovac i Niš). Prema njegovim saznanjima, u fabrikama će tokom dana i predstojećeg vikenda biti urađena detaljna dezinfekcija, a proizvodnja nastavljena u ponedeljak 11. maja.
U Juri ne odgovaraju na postavljena pitanja
Naša redakcija mejlom se obratila menadžmentu „Jure“ i zatražila odgovore na pitanja u vezi sa preventivnim merama koje preduzimaju u fabrikama, broju zaraženih radnika u Leskovcu, kao i broju upućenih u samoizolaciju, ali ni ovoga puta nismo dobili nikakav odgovor od njih.
Hronologija dešavanja u Juri
Zbog pandemije virusa, zaposleni u sve ti Jurine fabrike u Srbiji bili su na plaćenom odsustvu od 26.marta do 06.aprila.
6. i 7. aprila Radnici u Rači odbili su da uđu u fabriku zbog neadekvanih uslova za rad tokom pandemije, dok su njihove kolege u Leskovcu i Nišu radile, ali su se i oni pobunili posle dva dana.
Zbog odbijanja radnika da ulaze u fabrike dok im se ne obezbede zaštitna sredstva reagovale su lokalne samouprave u tim gradovima, a epidemiološke službe dale svoju procenu za organizovanje minimuma procesa rada. To je podrazumevalo da na 5.000 kvadratnih metara može da bude angažovano samo 50 radnika, uz obavezno nošenje zaštitnih maski i rukavica. Takođe, predviđeno je i ukidanje treće smene tokom vanrednog stanja.
Južnokorejski poslodavac je neko vreme poštovao epidemiloške mere, ali je prema tvrdnjama zaposlenih vrlo brzo uveo rad u trećoj smeni i proizvodnju u punom kapacitetu.
Zbog kršenja preventivnih mera, krizni štabovi su zahtevali inspekcijski nadzor Ministarstva za rad zapošljavanje socijalna i boračka pitanja. To ministarstvo 24. aprila izdaje saopštenje da je u sve tri fabrike urađen inspekcijski nadzor i „da je južnokorejska kompanija ‘YURA Corporation’ ispoštovala sve mere koje su u nadležnosti inspekcije rada“.
Takođe 24. aprila, leskovačka Jura, pismom se obratila gradonačelniku Goranu Cvetanoviću u kojem je „zapretila“ da će svoju proizvodnju preseliti u „neku okolnu zemlju“ ukoliko se radnici iz samoizolacije ne vrate na posao.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare