Ani Durmišević (26) iz Beograda, bakterija ešerihija koli, sa kojom se u poodmakloj trudnoći borila skoro dva meseca, izazvala je sepsu, oštećenja na plućima i bubrezima i prevremeni porođaj. Lekari su se jedva izborili za njen život, a beba je i dalje kritično. Doktorka B. Ž. u Domu zdravlja Borča, međutim, još u julu je dijagnostikovala bakteriju i lečila je bezuspešno antibioticima i uvinim čajem.
U julu ove godine, Ani je osetila prve simptome.
„Otišla sam kod moje doktorke, u Dom zdravlja u Borči, 27. jula. Bila sam tada u šestom mesecu. Rekla joj da imam užasne bolove, a nisam znala da li su kontrakcije ili nešto drugo. Odgovorila mi je da se beba širi, da raste i da me zato boli. Međutim, kada su mi uradili nalaze urina i urinokulture, videli su bakteriju ešerihiju koli. Doktorka mi je tada prepisala antibiotike i rekla da pijem što više uvinog čaja za trudnice“, priča za Nova.rs Ana, koja je tek pre nekoliko dana otpuštena iz bolnice.
Doktorka joj je tada rekla, da za mesec dana ponovo dođe, da urade kontrolne nalaze urina.
„Popila sam antibiotike i pila litre čaja svakoga dana, a bilo mi je sve lošije. Kada sam, krajem avgusta opet otišla, na kontrolu, doktorka je bila na odmoru. Drugi doktor, koji je bio u smeni, nije hteo da me primi, jer, kako je rekao, nisam njegova pacijentkinja. Naglasio je da opet dođem za 10 dana, kad se moja doktorka vrati na posao“.
Međutim, Anino stanje se u narednih 10 dana drastično pogoršalo.
„Nisam se više vraćala u dom zdravlja, jer me je muž sredinom septembra odveo hitno u bolnicu, u GAK Narodni front. Tamo su me odmah porodili, ali mi nisu rekli šta je razlog za prevremeni porođaj, u osmom mesecu. Tek kasnije, posle porođaja, saznala sam da sam imala sepsu“, priča Ana, koja je mama i dve malo starije devojčice.
Iako se Ana od jula do septembra osećala sve lošije, doktori u domu zdravlja insistirali su da nastavi sa antibioticima. U tom periodu, međutim, bakterija je ojačala, napala bubrege i pluća i uzrokovala sepsu.
„Uprkos lekovima koje je dobila, i čaju koji je pila do iznemoglosti, ešerihija se, očigledno, proširila i dovela do sepse. Nastradala su najviše pluća i bubrezi. Početkom septembra bila je u katastrofalnom stanju, tada kad sam je odveo u GAK Narodni front. Kad su videli kako izgleda, odmah su je odveli su salu“, priča Danijel Šajin, Anin suprug.
Problemi su, nažalost, tek tada počeli.
„Kada su izašli iz porođajne sale, lekari su mi prvo saopštili da je Ana dehidrirala i da će biti bolje. Međutim, kasnije je došlo do pogoršanja, pa su mi rekli da je zapravo u jako teškom stanju, da su male šanse da preživi i da verujem u boga i da se molim. To što smo doživeli u poslednje dve nedelje, ne bih poželeo najgorem neprijatelju“, naglašava Danijel.
Uprkos bolovima, niko od lekara u domu zdravlja nije je upućivao u bolnicu.
„Trudnoća je do petog meseca bila uredna. Redovno je išla na kontrole i slušala lekare. Međutim, kad su dijagnostikovali ešerihiju, trebalo je očigledno da je pošalju u bolnicu jer je bilo jasno da antibiotici ne pomažu i da se nešto zakomplikovalo. Ovo, nažalost, nije prvi put da trudnice i njihove bebe trpe nemar osoblja u našem domu zdravlja. Bilo je mnogo priča o komplikacijama zbog nebrige lekara u ovoj ustanovi, ali nismo verovali da će se tako nešto i nama dogoditi“, kaže Danijel.
Ana je, samo tri dana nakon porođaja, prebačena iz GAK Narodni front u Urgentni centar UKC Srbije, gde joj je dijagnostikovan pijelonefritis, teška urinarna infekcija koju uzrokuje bakterija ešerihija koli.
„Zbog teškog stanja morali su da je prebace u Urgentni centar, a otpuštena je pre neki dan, posle gotovo dve nedelje. Naša beba, naš sin, i dalje je u Institutu za neonatologiju. Imao je krvarenje na mozgu, ali sad je bolje, skinut je sa respiratora i počeo je po malo da jede. Lekari još ne znaju da li će biti posledica i kakvih“, sa bolom u glasu kaže Danijel.
Posle gotovo dva meseca u teškom stanju, i porođaja, koji je jedva preživela, Ani je savetovano strogo mirovanje i oporavak.
„Ona se prepolovila, ne liči na sebe. U Frontu su učinili sve da spasu i nju i bebu, ali njeno stanje je bilo strašno. Moguće je da se ništa od ovoga ne bi dogodilo, da je na vreme upućena u bolnicu, da su uvideli da čajevi i antibiotici ne pomažu. To je razlog zašto želimo da javnost zna šta je sve moja žena preživela, kao i naša beba i svi mi, da nadležni nešto učine, da se ovako nešto nikome više ne desi“, naglašava Danijel.
Na naša pitanja o lečenju Ane Durmišević, propustima i protokolu, kao i zašto je nisu ranije uputili na bolničko lečenje, iz Zdravstvene stanice Borča, koja pripada Domu zdravlja „Dr Milutin Ivković“ Palilula, nisu odgovorili do objavljivanja ovog teksta.
Takođe, ni iz Ministarstva zdravlja, nismo dobili odgovore, da li će inspekcija i kada, izvršiti kontrolu rada ovog doma zdravlja, pre svega, Službe za zdravstvenu zaštitu žena.
***
BONUS VIDEO: Marica Mihajlović o gubitku bebe nakon porođaja
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare