"Torlak je posle 15 godina proizveo vakcinu protiv gripa" - saopšteno je pre nekoliko dana. Bila bi to lepa vest i informacija koja treba da nas obraduje, samo da u Srbiji vazda ne postoji ono "ali" što građanima sreću kvari.
Institut za virusologiju, vakcine i serume Torlak, bio je sinonim za stručnost, a onda je sve krenulo nizbrdo, pa smo deceniju i po morali da čekamo na vakcine domaće proizvodnje.
Taman kada smo pomislili da Torlak ponovo oživljava, epidemiolog Zoran Radovanović raspršio je ovu idiličnu sliku i postavio niz pitanja i nedoumica koje ukazuju na to da Torlakova vakcina koja je već stigla do domova zdravlja, možda i nije Torlakova. Dodatnu sumnju gradi i neprobojni zid ćutanja na koji je naišao i profesor Radovanović, ali i redakcija Nova.rs koja je bezuspešno od više institucija i nadležnih pojedinaca pokušala da dobije odgovore.
O nizu nelogičnosti u vezi sa Torlakovom vakcinom, profesor Radovanović je napisao opširan autorski tekst u kojem je postavio i niz pitanja na koja još nema odgovora.
Prema saznanjima iskusnog epidemiologa, u proceduri postoje brojne nejasnoće, počevši od toga da je, po svemu sudeći, vršena naknadna i zakasnela nabavka jaja bez kojih nema vakcine. Do njega su stigle i informacije da je vakcina nabavljana u bocama, pa je naknadno razlivena u pojedinačna pakovanja.
Problem je i to što ova vakcina nije dozvoljena za najugroženiju grupu – starije od 65 godina, jer je testirana samo na radno aktivnom stanovništvu. Upravo najstarijima je ova vakcina i najpotrebnija.
„Do istine ne možete doći, zato što niko neće da vam prizna. Da je muvanje i da tu nešto smrdi, to je skoro izvesno. Zato sam i ja postavio pitanja, ali, naravno, oni na njih neće da odgovore. Mislim da je najverovatnie da će ćutati i ignorisati, ako ne bude daljeg talasanja”, kaže Radovanović.
Sudeći po iskustvu redakcije Nova.rs profesor Radovanović je u pravu, pošto od nadležnih institucija i pojedinaca nismo dobili nijedan odgovor, a svojski smo se potrudili da se čuje i njihova strana.
Direktorka Torlaka Vera Stojiljković ne odgovara na naše pozive i poruke. Jedina komunikacija koju smo sa njom uspeli da ostvarimo je kada se juče, očigledno ne znajući ko je zove, javila na telefon: kada smo se predstavili i rekli da zovemo iz redakcije portala Nova.rs usledio je odgovor da „u tom slučaju nije ništa hitno“ i kraj razgovora. Danas se nije prevarila, pa nam nije odgovorila niti na poziv, niti na SMS poruku.
I Agenciji za lekove i medicinska sredstva poslali smo upit kako bismo dobili detaljnije informacije o samoj proceduri kojom je vakcina odobrena i dokazima da je ona zaista proizvedena na Torlaku.
Upućeni smo na Pavla Zelića koji je ovlašćeno lice za postupanje po zahtevu za slobodan pristup informacijama od javnog značaja: „Vaš zahtev je prosleđen nadležnima“, bio je jedini odgovor. Zanimalo nas je i kada možemo da očekujemo bilo kakav odgovor: „Ne znam. Sva komunikacija se odvija putem mejla“, šturo nam je rečeno.
Kontaktirali smo i Ministarstvo zdravlja i Zavod „Batut“ – nit’ zbore, nit’ romore. Pozvali smo i poslali SMS zamenici direktora „Batuta“ Dariji Kisić Tepavčević, do objavljivanja ovog teksta odgovor nije stigao.
Raspitali smo se i u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd, rečeno nam je za sve informacije, kao krovna institucija, zadužen upravo „Batut“.
Imunolog i član Kriznog štaba Srđa Janković je za agenciju Tanjug rekao da je vakcina protiv gripa koju je proizveo Institut „Torlak“ „prošla sve domaće i međunarodne kontrole, poseduje sertifikat dobre proizvođačke prakse, prošla je kontrolu Ministarstva zdravlja i apsolutno je ravnopravna sa svim drugim vakcinama“.
Reagujući na konstataciju epidemiologa Zorana Radovanovića da je Torlakova „pravljena kao kajgana bez jaja“, kazao je da ne razume takve komentare.
„Torlakova vakcina prošla je sve kontrolne instance, domaće i međunarodne, ima sertifikat dobre proizvođačke prakse, Ministarstvo je kontrolisalo i apsolutno je ravnopravna sa svim drugim vakcinama“, rekao je Janković za Tanjug.
Na pitanje Nova.rs da bliže objasni o čemu je reč, rekao je da – nije nadležan.
„Bezbednost Torlakove vakcine jemče odgovarajuća klinička ispitivanja, kao i kod svih drugih vakcina. Procedure po kojima se vakcine odobravaju su u nadležnosti ALIMS, te vas upućujem na sagovornike iz te ustanove“, odgovorio je SMS-om Srđa Janković
Onih pravih, potpunih i konkretnih odgovora nadležnih nema ni za lek, pa građanima ostaje samo da se pitaju i sumnjaju. Baš tako nastaje plodno tle za antivaksere i teorije zavere, a svedoci smo da to, kada se poseje, dobro niče i rađa u Srbiji.
Bonus video:
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare