Broj zaraženih iz dana u raste, probijena je i cifra od 3.000 novozaraženih dnevno. Član Kriznog štaba, epidemiolog, Branisalav Tiodorović u izjavi za "Novu" poručuje da je zadnji momenat da se uozbiljimo i da mora da se primeni oštrija kontrola mera. On smatra i da treba da postoji selektivan pristup u primeni mera, a sve bi trebalo da zavisi od epidemiološke situacije na lokalnom nivou i procenta vakcinisanih. Rešenje vidi u primeni kovid propusnica.
„Mora da postoji razlika između onih koji su se u većem obuhvatu vakcinisali. To su, na primer, neke beogradske opštine ili Grad Niš i još neki gradovi. Ne moramo skraćivati radno vreme, ne moramo uvoditi policijski čas, to nije potrebno. Ne moramo zatvarati objekte, ni to nije potrebno. Moramo da napravimo razliku između onog što se smatra razumnim i civilizacijskim. Vakcinacija nije pitanje demokratije, nego pitanje civilizacije“, kaže Tiodorović.
Kao suprotne primere u kojima se zbog malog broja vakcinisanih zaraza rasplamsava, on pominje Novi Pazar i Tutin. Situaciju u tim mestima on ne opisuje kao vanrednu. Na pitanje kakve bi mere on predložio i podržao na narednoj sednici Kriznog štaba Tiodorović odgovara pitanjem.
„Jesmo li mi deo Evrope? Ako jesmo, šta se to onda dešava u Italiji koja je uvela obaveznu kovid propusnicu, ne samo za ugostiteljske objekte, nego i za prevoz avionom, vozom, za škole i fakultete. Francuska je uvela obavezu da svi zaposleni za dolazak na posalo moraju da imaju potvrdu da su vakcinisani, a na tom puti su i Nemačka, Holandija i Danska. Šta se to dešava sa nama, da li mi smatramo da smo najbolji, najpametniji i najuspešniji u svemu?“, pita se Tiodorović.
Naš sagovornik upučuje i oštre kritike.
„Šta to znači da Krizni štab daje saglasnost za odvijanje festivala, skupova, a da estradne zvezde i njihovi koncerti nemaju nikakve saglasnosti, niti ih traže, a uslovi pod kojima se odvijaju su van pameti“, konstatuje Tiodorović.
Rešenje bi, smatra naš sagovornik, bilo da se u institucije, ugostiteljske objkte, markete, ulazi uz potvrdu o vakcinaciji, negativan test na koronu ili potvrdu o preležanoj koron.
„Takav pristup ne podrezamuve isključivo vakcinaciju, to podrazumeva – ili, ili, ili. Zašto bi to onda bila neravnopravnost i diskriminaciju ili kršenje ljudskih prava ili Ustava, ako kažemo – u redu, nećeš da se vakcinišeš, ali ćeš onda da radiš testove na svala dva – tri dana. Možeš da imaš i potvrdu od lekara koji će potvrditi da si preležao koronu i da si stekao prirodni imunitet. Zašo bi to bila diskriminacija“, kaže Tiodorović.
On dodaje i da mu je jasno da cela situacija sa koronom dugo traje i da je zbog toga narod na ivici živaca. Zato smatra Tiodorović, treba naći način da građani uživaju u muzici, umetnosti ili sportu.
I za to je rešenje, smatra on, da na takve manifestacije mogu da uđu ljudi sa kovid pasošem, kao i da se već postojeće mere moraju oštrije kontrolisati i primenjivati. Još uvek nema preciznog datuma, ali Tiodorović očekuje da će uskoro biti održana sednica Kriznog štaba, na kojoj će se raspravljati o novim ekološkim okolnostima i merama.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare