Epidemiološka slika u našoj zemlji je vanredna s obzirom na to da je zabeležen rekordan broj novozaraženih pacijenata, kazao je epidemiolog Branislav Tiodorović i istakao da je to bio razlog zašto se zalagao da se odloži polazak đaka u škole.
On je rekao, gostujući na Tanjug televiziji, da je produžetak raspusta ili on lajn nastava bio predlog i pedijatara, ali da je ipak doneta odluka da đaci sutra krenu u školu.
Prema njegovim rečima, u ovom talasu konstatovan je povećan broj zaražene dece.
Naveo je da je u ranijim talasima, po ambulanti, bilo zaraženo oko 12 dece, a sada u većim gradovima taj broj dostiže i 150.
Tiodorović je rekao da su epidemiolozi bili saglasni sa pedijatrima da se odloži polazak u škole, ali je objasnio da je preovladala odluka da se deca vrate u školske klupe zbog činjenice da su „dosta propustili“ onlajn nastavom, bez obzira što je ovaj model bio dobro organizovan.
„Najbolji način vaspitanja i obrazovanja je da deca idu u školu, a to se nije moglo obezbediti uvek, te je za posledicu imalo to da su deca prilično izgubila u protekle dve godine“, kazao je Tiodorović.
Kao još jedan razlog zašto je doneta odluka o polasku u školu Tiodorović je naveo i da deca do 12. gdine po zakonu ne smeju ostajati sama kod kuće.
Kazao je da je jedan od predloga bio i da poslodavci odobre rad od kuće za jednog od roditelja.
Poručio je da bi 7 do 10 dana odlaganja polaska u škole bilo značajno za smanjenje prvog udara, jer su deca glavni prenosioci kako korone, tako i gripa.
Upozorio je da se tek očekuje širenje gripa, koji je već prisutan na našim prostorima, te podsetio da je ovaj virus najaktivniji u februaru.
Odluka da se krene u školu nije pogrešna, jer je doneta u korist učenika, kazao je Tiodorović, ali i istakao da je otežavajuća okolnost u trenutnoj situaciji i veliki broj zaraženih prosvetnih radnika.
BONUS VIDEO: Anketa: Strahuju li roditelji od povećanja broja zaražene dece u školama?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare