Testiranje stanovnika Beograda na viruse protiv kojih u našoj zemlji postoje vakcine, ali i provera opšteg imunološkog stanja, počela je danas na Institutu za virusologiju, vakcine i serume “Torlak”. Za testove, koji su besplatni, može da se prijavi do 4.000 građana uzrasta od nula do 80 godina. Ovo je prvi put da se u našoj zemlji radi studija, koja će pokazati koliko smo otporni na čak devet virusa, kao i kome je neophodna revakcina i kako da se sistemski pripremimo na neku narednu, potencijalnu pandemiju.
Na Torlaku je od danas u toku testiranje građana u okviru studije „Procena imuniteta stanovništva protiv vakcinama preventabilnih i drugih aktuelnih infekcija u gradu Beogradu“.
U narednih dve do tri nedelje, građani mogu potpuno besplatno da daju krv i učestvuju u proceni ispitivanja imuniteta na uobičajene patogene, koji ulaze u sastav vakcina, ali i na neke za koje u našoj zemlji nema vakcina: male boginje, rubeolu, zauške, SARS-CoV-2 h, hepatitise A, B, C, D, E.
“Prijavljivanje za testiranje je u narednih 10 dana, a trajaće dve nedelje, po potrebi, ako ne popunimo sve starosne kategorije, otvorićemo i treću nedelju. Svi uzrasti su pokriveni, a sporije popunjavanje očekujemo kod najmlađe grupe od nula do šest godina”, kaže za Nova.rs dr Gordan Blagojević, specijalista imunologije na ovom institutu.
Prvi termini su već popunjeni, a već je više od 1.000 građana zvalo da se raspita o uslovima testiranja, kažu zaposleni na Torlaku.
“Termini za prvu nedelju su popunjeni, a zakazujemo ih na 10 minuta. Ovo je jedinstvena prilika da građani provere svoj imunološki status, ali i efekat primljenih vakcina. Ovakva studija nikada nije rađena u Srbiji, a predstavlja jedini način da dobijemo smernice šta i kako da radimo ubuduće, ako dođe do nove epidemije, kako da organizujemo kampanju vakcinacije, da se izborimo sa raznim neproverenim informacijama sa interneta i dopremo do svesti građana, da shvate koliko je važno da se vakcinišu na vreme”, objašnjava doktor.
Pojava “zaboravljenih” epidemija, poput malih boginja (morbila) i velikog kašlja, motivisale su delimično sprovođenje ove studije.
“Te epidemije su se reaktivirale nakon što se javnost svetska, a i naša, uspavala. U drugim zemljama, ne samo u Srbiji, drastično je opao obim vakcinacije. Prethodno je izazivač malih boginja bio pred istrebljenjem, isto kao i variola vera, eliminisan zahvaljujući efikasnoj vakcinaciji”.
Korona je promenila delovanje virusa na organizam ljudi, ali i na imunitet, koji je oslabio uprkos vakcini.
“Teško je predvideti da li nas čeka neka nova epidemija jer tek što smo izašli iz jedne, koja je ostavila ozbiljne posledice. Uticala je na aktivnost drugih izazivača bolesti, virusa, bakterija, gljivica, zbog čega sad imamo drugačije imune odgovore našeg organizma na te zaraze. Neke, koje su bile u zapećku su, kad smo skinuli maske, iskoristile priliku da se reaktiviraju”, priča dr Blagojević.
Studija na kojoj Torlak trenutno radi, u određenom trenutku daće informaciju o imunitetu građana.
“Studiju je dizajnirao Institut ‘Paster’ iz Sankt Peterburga. Koristimo njihov softver, kao i potrošni materijal. Mi smo koordinatori, a kolege iz Rusije, koje će biti prisutne sve vreme, aktivno su uključeni u celu priču. Oni su osmislili studiju i sprovode je po sličnom obrascu kao i u Sankt Peterburgu”.
Nakon dobijenih rezultata, svako ko je prošao testiranje, znaće kakvog je imuniteta, ali i koje su “slabe tačke” organizma.
“Građani će znati treba li da se revakcinišu protiv određenih bolesti, kako bi pojačali imuni odgovor tamo gde je to moguće. Neki će saznati da im je imuni sistem u deficitu, pa će morati da idu na dalja ispitivanja. Na nivou države i planiranja zdravstvenog sistema, ovo će biti fenomenalni rezultati, na osnovu kojih ćemo znati kako da se borimo sa epidemijama”, objašnjava doktor Blagojević.
Protiv pojedinih bolesti, građani Srbije vakcinisani su samo jednom.
“Određena godišta primila su samo jednu vakcinu za neke bolesti i taj imunitet nije dovoljan. To je slučaj kod malih boginja. Neki su primili i dve vakcine, ali ni tu nije adekvatan imuni odgovor. Lično sam morao da primim buster, revakcinu, jer se pokazalo da moj imuni odgovor na morbile nije bio idealan, iako sam dva puta tokom života vakcinisan”, naglašava dr Blagojević.
Na Institutu “Torlak”, tokom maja meseca prikupljaće uzorke, a građani će rezultate dobiti već u junu.
“Uzorci se čuvaju dok ih ne bude dovoljno, a onda ćemo veliku količinu analizirati u kratkom periodu. Rezultate ćemo, čim budu gotovi, poslati na mejl svima koji su se testirali, a to su analize koje su građani do sada plaćali. Kako se koja starosna kategorija popuni, tako ćemo ‘taj prozor’ zatvarati. U analizama će nam pomoći kolege iz Rusije jer imaju veliko iskustvo. Biće 4.000 uzročnika puta sve te analize, a mi inače, za godinu dana nekad ne uradimo toliki broj”, zaključuje doktor Blagojević.
Ukoliko imate prebivalište na teritoriji Beograda možete da se prijavite za studiju „Procena imuniteta stanovništva protiv vakcinama preventabilnih i drugih aktuelnih infekcija u gradu Beogradu“ i saznate svoj vakcinalni i imunološki status na:
Male boginje
Rubeolu
Zauške
SARS-CoV-2 h
Hepatitise A, B, C, D, E
Testiranje je besplatno i nije potreban uput. Građani mogu da prijave sebe i/ili članove porodice od 13. do 25. maja 2024. godine.
Podaci će biti korišćeni isključivo u naučno-istraživačke svrhe, bez otkrivanja identiteta učesnika. Osnovni cilj istraživanja je procena kolektivnog imuniteta stanovništva grada Beograda protiv vakcinama preventabilnih i drugih zaraznih bolesti.
1.Popunjavanje upitnika pre uzimanja uzorka krvi. Ono obuhvata podatke o polu, uzrastu, zanimanju, o preležanim zaraznim bolestima i obavljenoj vakcinaciji itd.
Upitnik br 1. popunjava se onlajn prilikom prijave za ispitivanje. Lični podaci će služiti samo u svrhu slanja povratne informacije u vidu rezultata nivoa anitela protiv ispitivanih uzročnika zaraznih bolesti.
Upitnik br 2. se popunjava u kabinetu za uzorkovanje krvi u ustanovi koju odaberete kao mesto vađenja krvi.
2. Uzorkovanje krvi podrazumeva uzimanje krvi iz lakatne vene i identična je standardnoj proceduri vađenja venske krvi.
3. Obrada dobijenih podataka – U svrhu naučno-istraživačkog rada Institut “Torlak” će sa Institutom “Paster” iz Sankt Peterburga podeliti samo anonimizovane podatke o imunološkom statusu, odnosno o nivou antitela.
U cilju dodatne zaštite podataka, na uzorcima se neće nalaziti ime, niti bilo koja lična informacija. Studija se sprovodi uz saglasnost Ministarstva zdravlja Republike Srbije i stručnu podršku Instituta “Paster” iz Sankt Peterburga.
DZ Obrenovac
DZ Voždovac
DZ Surčin Institut za majku i dete
DZ Čukarica
KBC Bežanijska Kosa
DZ Mladenovac
KBC Dragiša Mišović
DZ Lazarevac
ZU Gaj
DZ Sopot
Poliklinika Park
DZ Stari Grad
Institut Torlak
Prijavu moguće izvršiti putem linka: https://studija.torlak.rs
Za dodatne informacije pozovite na: 0648466391 ili pišite na: [email protected].
***
BONUS VIDEO: Da li Torlak napreduje ili propada?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare