Svi koji bi u penziju pod uslovima koji važe u ovoj godini trebalo bi da najkasnije do sutra, 30. decembra da podnesu zahtev..
Svi koji bi u penziju pod uslovima koji važe u ovoj godini trebalo bi da najkasnije do sutra, 30. decembra, podnesu zahtev za penzionisanje na šalterima PIO fonda, a zaključno sa ovim datumom se podnose i elektronske prijave preko e-šaltera ili da pošalju zahtev preporučenom poštom. Ovo su poslednji trenuci da proverite i koliko imate upisanog staža, kako vam se ne bi dogodilo da vam zbog loše računice PIO fond obračuna penale na penziju, prenosi Mondo.
Granica za odlazak u starosnu penziju kod žena od Nove godine pomera se za dva meseca, tako da je uslov za žene u 2024. godini 63 godine i osam meseci života i najmanje 15 godina staža osiguranja. Кod muškaraca i dalje važe isti uslovi – 65 godina života i najmanje 15 osiguranja.
Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje omogućio je građanima da brzo i lako dođu do podataka jer se evidencija vrši elektronski. Staž se može proveriti u filijali PiO fonda, nezavisno od prebivališta, odlaskom na šalter kao i putem njihovog sajta. Svi građani koji imaju socijalno osiguranje i važeću ličnu kartu mogu elektronski da provere da li im poslodavci plaćaju doprinose za penzijsko osiguranje i u kom iznosu.
Pre prvog korišćenja servisa, za proveru radnog staža preko interneta potrebna je šifra odnosno PIN kod za koji je neophodno prvo otići do Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje.Uzimanje šifri lično, a ne slanjem elektronskim putem predviđeno je kako bi se obezbedila puna sigurnost i zaštita ličnih podataka korisnika ove usluge, preneli su mediji saopštenje Fonda PIO uz objašnjenje da se šifra uzima jednom, koristi trajno i da je ova usluga potpuno besplatna.
Zakon propisuje pomeranje starosnog uslova za žene sve do 2032. godine kada će uslovi za oba pola biti izjednačeni i biće 65 leta u krštenici i najmanje 15 godina staža osiguranja. Osiguranici oba pola mogu ostvariti pravo na penziju i ukoliko imaju navršenih 45 godina staža osiguranja, bez obzira na godine života.
1. Najpre treba popunite „Zahtev za izdavanje šifre za pristup podacima Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje“. Ukoliko ne možete ili ne želite da štampate i popunjavate ovaj obrazac kod kuće – ne morate, jer ga svakako možete popuniti i na šalteru PiO fonda.
2. Zatim sa ličnom kartom morate da odete lično do najbliže filijale ili službe filijale Fonda. Imajte u vidu da šalteri filijala PiO rade svakog radnog dana od 8 do 15 časova. Ukoliko ste prethodno ispunili zahtev kod kuće, potrebno je samo da ga predate, a ukoliko niste onda kažete da želite sami da proverite staž elektronskim putem i da vam treba šifra za pristup. Tada će vam dati da popunite obrazac i nakon toga službenici će vam predati kovertu sa PIN kodom.
3. Kada imate PIN kod, otvorite elektronski servis za građane RFPiO i popunite potrebne podatke.
Da bi se pristupilo ličnim podacima iz matične evidencije Fonda PIO, potrebno je uneti svoj Jedinstveni matični broj građana (JMBG), PIN (šifru) koja je dobijena u Fondu PIO i verifikacioni kod koji se sistemski pojavljuje svaki put kada se pristupi ovoj strani (dakle, treba ga prekucati sa ekrana). Nakon popunjavanja sva tri polja, treba kliknuti na dugme „Prijava“. Ova usluga je besplatna i možete se realizovati bez ograničenja.
4. Posle toga vam se otvara sledeća stranica na kojoj treba da kliknete na „Izveštaj o podacima iz matične evidencije“ i tada dobijate kompletan izveštaj.
Za ostvarivanje prava na prevremenu starosnu penziju od naredne godine završava se prelazni period, odnosno pomeranje uslova za žene pa će od 1. januara 2024. godine za oba pola za ostvarivanje ovog prava biti potrebno 40 godina staža i 60 života. U ovom slučaju penzija se trajno umanjuje za 0,34 odsto za svaki mesec pre navršenih godina života propisanih za sticanje prava na starosnu penziju u toj kalendarskoj godini, a maksimalno 20,4 odsto.
Podaci uneti u matičnu evidenciju mogu i naknadno da se menjaju ako se proverom ili na drugi način utvrdi da su netačni, nepotpuni ili ako nadležni organ u propisanom postupku utvrdi njihovu promenu.
Za podatke iz radnog odnosa koji nisu registrovani, odnosno za koje smatrate da nisu tačni, potrebno je da se obratite poslodavcima kod kojih ste radili, zahtevom da nedostajuće podatke dostave Fondu putem odgovarajuće prijave, odnosno da za netačne podatke Fondu podnesu prijavu promene podataka.
U protivnom, Fond će podatke koji nedostaju, odnosno promenu prijavljenih podataka, pribaviti u postupku ostvarivanja prava na penziju.
BONUS VIDEO U kakvom su položaju penzioneri u Srbiji