Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs, fondzamladetalente.gov.rs

Studenti šeste godine medicine, koji za sve godine studija imaju izuzetan prosek od čak 9,50 ove godine ostali su ispod crte za dobijanje stipendije “Dositeja”, koju dodeljuje Fond za mlade talente pri Ministarstvu nauke. Budući lekari nezadovoljni su zbog novog pravila za odabir stipendista, koje je uvedeno ove godine i koje je mnoge od njih eliminisalo za stipendiju. Pisali su svim nadležnim ministarstvima, ukazujući na manjkavosti novih pravila za odabir stipendista, ali od objavljivanja preliminarne liste dobitnika, koja je bila pre skoro tri nedelje, nisu dobili nikakav odgovor. Zbog toga su za sredu 21. jun najavili protest ispred Ministarstva zdravlja i Ministarstva prosvete.

Stipendija “Dositeja” je novčana nagrada koju već godinama dobija do 1.050 najboljih studenata završnih godina osnovnih akademskih studija i do 500 studenata završne godine master studija na fakultetima čiji je osnivač država.

Pravo da konkurišu imaju svi studenti koji su tokom studija stekli prosek od najmanje 8,50. Do ove godine rangiranje stipendista bilo je isključvo na osnovu prosečne ocene, bez obzira na kom fakultetu studiraju.

Međutim, od ove godine uvedene su kvote, pa je stipendiranje podeljeno na šest obrazovno naučnih polja, u kome je za svako polje predviđen određeni broj stipendija.

U toj podeli, najviše mesta za stipendiste odobreno je studentima na polju tehničko- tehnoloških nauka (399), zatim studentima društveno – humanističkih nauka (392), dok su za buduće lekare, farmaceute, stomatologe i veterinare predviđena 104 mesta.

Foto: Printscreen

Studenti se odmah pobunili

Novi način rangiranja i kvota od 104 stipendije u startu su elimisali veliki broj studenata sa izuzetno visokim prosekom. To je bio alarm za buduće lekare sa Medicinskog fakulteta u Beogradu, koji su odmah po raspisivanju konkursa pisali Fondu za talente i Ministarstvu nauke, sa zahtevom da im se odobri veći broj stpendija.

Tada su dobili odgovor da je kvota za medicinske nauke udvostručena, a za njih je, kako kažu, šok usledio posle objavljivanja preliminarne liste, na kojoj su ispod crte ostali studenti sa “izuzetnim prosekom”.

“Došlo je do velike disproporcije među stipendistima. Na kraju smo stigli do toga da 209. student na listi medicinskih nauka, dakle prvi ispod crte, ima prosečnu ocenu 9,50, a na drugim fakultetima stipendiije su dobili studenti sa prosekom 8,7. Naravno, mi ne želimo da umanjujemo bilo čiji trud i rad, ali naše studije traju šest godina, mi nemamo master. Imamo samo jednu priliku za ovu stipendiju, dok na drugim fakultetima mogu da konkurišu i na osnovnim i na master studijama. Nepravedno je da imamo samo 208 mesta za stipendije”, razočaran je Vladan Trajković student završne godine Medicinskog fakulteta u Beogradu.

Vladan Trajković Foto: privatna arhiva

On je podsetio da je stipendiju “Dositeja” prošle godine dobilo 315 studenata medicinskih nauka i da je, kako kaže, oko 300 stipendija, višegodišnji prosek.

Vladan dodaje i da su zbog velikog broja studenata sa visokim prosekom koji su ostali ispod crte, inače prosekom s kojim su njihove kolege prošle godine ostvarile pravo na stipendiju, pisali Fondu za mlade talente i ministarki zdravlja Danici Grujičić, ali da do sada nisu dobili nikakav odgovor.

Oni su, kako kažu, samo tražili da “budu prepoznati od države” i očekivali su  “bar neki odgovor od naležnih”.

Pošto su svi odgovori izostali, odlučili su da u sredu 21. juna protestuju ispred Ministarstva zdravlja i Ministarstva prosvete.

Predložili da se vrati stari način rangiranja

“Naši predlozi su bili da se vrate stari uslovi, odnosno da rangiranje bude isključivo prema prosečnoj oceni, kako bi se umanjile disproporcije među dobitnicima. Ukoliko je to nemoguće, tražili smo da se dodatno proširi lista u okviru medicinskog polja. Za ovu stipendiju ne konkurišu samo studenti medicine iz Beograda, već iz Kragujevca, Niša, Novog Sada, studenti stomatologije, farmacije, veterine i sa Vojno medicinske akademije. Zbog toga smatramo da je kvota od 208 mesta zaista mala”, istakao je budući lekar Vladan Trajković.

On za Nova.rs kaže da je sa ovim zahtevima izašao u javnost i da predstavlja sve nezadovoljne studente sa svog fakulteta. Dodaje i da je njegovo ime na listi dobitnika stipendije, pa želi da otkloni svaku sumnje “da se zalaže za sebe” i podvlači da na ovaj način pruža podršku kolegama.

“Studenti su nezadovoljni, jer i pored visokog proseka ostaju bez stipendije. Kod nas je posebno izražen i taj problem što mi posle završenih studija imamo obavezan šestomesečni staž koji nam nije plaćen. Kada krenu na staž, ljudi više ne mogu da žive u domu jer nisu studenti, ne mogu da se hrane u menzi, nemaju stipendiju, nemaju plaćen staž i takoreći, ostavljeni smo na milost i nemilost narednih šest meseci”, ukazao je Vladan na probleme sa kojima se suočavaju.

Studenti Medicine na protest izlaze sa dva zahteva. Oni traže pravednije uslove za dodelu stipendije “Dositeja”, a drugi uslov je da budući lekari budu plaćeni tokom obaveznog šestomesečnog staža, koji je, između ostalog, uslov da bi negde mogli da se zaposle.

Nadležna ministarstva ne odgovaraju na naša pitanja

Na primedbe studenata Medicine da je novo rangiranje dovelo do velikih disproporcija među stipendistima, Nova.rs je odgovre potražila od Fonda za mlade talente, Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstva prosvete i Ministarstva zdravlja.

Međutim, do objavljivanja ovog teksta nikakav konkretan odgovor nismo dobili. Na naša pitanja odgovorili su jedino iz Ministarstva prosvete, koji su nam u formi kratkog obaveštenja saopštili, da je stipendija „Dositeja“ u nadležnosti Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.

BONUS VIDEO: Studenti žele da se čuje njihov glas

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare