Zabrinuti smo za stanje javnog zdravlja u našem gradu i u našem zdravstvenom sistemu pa smo predali smo Upravi za opšte i zajedničke poslove grada Čačka zahtev za pristup informacijama od javnog značaja tražeći od nadležnih da nas informišu o sledećem koliki je broj umrlih osoba na teritoriji grada Čačka u 2019, 2020. i 2021. godini, kaže dr Milan Roganović.
Prema njegovim rečima zahtevao je i preciziranje broja umrlih po dijagnozama bolesti ili uzročnicima smrti, starosnoj dobi i polu.
„Ove informacije tražimo iz razloga što još jednom želimo da opomenemo aktuelnu naprednjačku vlast na obavezu i odgovornost da brine o javnom zdravlju i skrenemo pažnju na loše stanje našeg zdravstvenog sistema. Uočava da spadamo u red zemalja sa najvećom smrtnošću od kovida, ali i od drugih hroničnih neinfektivnih oboljenja, da oko nas ima sve više bolesnih osoba, ljudi različitih starosnih dobi koji veoma teško i sporo dolaze na red za preglede u nadležnim zdravstvenim ustanovama. Ovi narastajući zdravstveni problemi nisu isključivo vezani za aktuelnu epidemiološku situaciju, jer pored kovida postoje i druga oboljenja od kojih naša populacija sve više oboleva i umire. Podsetićemo da u Srbiji od posledica kardiovaskularnih oboljenja godišnje umire oko 52 000 ljudi, od onkoloških između 20 000 i 22 000, a zbog komplikacija na disajnim organima usled aerozagađenja preko 12 000 osoba“, naveo je on.
Svedoci smo, nastavlja dalje, da se u našim zdravstvenim ustanovama dugo čeka na preglede, da se sporo sprovode dijagnostičke procedure ili je do nekih veoma teško doći.
„Mnogi pacijenti ne mogu doći do svojih izabranih doktora pa samim tim se i procesi praćenja i kontrola pacijenata sa hroničnim i teškim oboljenjima teško ili uopšte ne sprovode. Vrlo često se najteža oboljenja ne dijagnostikuju pravovremeno, a i kada se dijagnostikuju dugo se čeka na početak terapije. Svi ovi nedostaci se ne mogu i ne smeju pravdati tekućom pandemijom“, ocenjuje dr Roganović iz Dveri.
Oni će, kako navodi, kao buduća vlast pre svega izvršiti depolitizaciju zdravstva i sprečiti partijska zapošljavanja, omogućiti da zdravstvena zaštita bude dostupna svima, da se i primarna i sekundarna zdravstvena zaštita kadrovski ojača i opremi najsavremenijom medicinskom opremom, da se pojača preventivni rad i afirmiše institucija porodičnog lekara i da se svakome kome je potrebno omogući pravovremen pristup svim dijagnostičkim procedurama. „Posebno ćemo se starati o zaštiti ranjivih grupa stanovništva- dece, trudnica, porodilja, starih lica i osoba sa invaliditetom“, istakao je dr Roganović.
BONUS VIDEO Zdravo misli – o D dimeru
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: