Nova akademska godina na fakultetima u Beogradu treba da počne 1. oktobra. Prorektor za nastavu Univerziteta u Beogradu Petar Bulat za naš portal kaže da će se oko 10. ili 15. septembra znati finalan plan za početak nastave na fakultetima, a sve zavisi od epidemiološke situacije. Naš sagovornik kaže da je sada rano za neka konačna rešenja. U međuvremenu, uz poštovanje svih epidemioloških zaštitnih mera, traju ispitni rokovi, a sve je spremno i za drugi upisni rok koji počinje 2. septembra.
„Verovatno ćemo ići na taj hibridni model, predavanja onlajn, a vežbe u manjim grupama uživo. Definisaćemo kako krećemo, jer ako se situacija nastavi ovako u pozitivnom pravcu možda dođemo, do toga da kod nas nema kovid pozitivnih, onda bismo išli na punu i klasičnu nastavu. Epidemiolozi će da procene i daju poslednju reć. Oko 10, eventualno 15. septembra bi trebalo da bude poznato – nismo mogli da imamo finalnu odluku oko toga kako ćemo od oktobra da radimo“, kaže Bulat.
Prema rečima našeg sagovornika, u Studentskim domovima je još uvek manji broj studenata od uobičajenog i punog kapaciteta, ali se akademci polako vraćaju, jer nakon kraće letnje pauze ponovo počinju njihove obaveze i polaganje ispita.
„Studentski domovi su jako dobro organizovani. Oni su i u maju, nakon ukidanja vanrednog stanja, jako dobro odreagovali. Nadam se da će i ovoga puta sve proći kako treba, mislim da su studentski domovi spremni, barem tako deluje sve ovo vreme“, kaže Bulat.
Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ je nakon ukidanja vanrednog stanja i ponovnog početka rada fakulteta izdao uputstvo i sve precedure kojih fakulteti treba da se pridržavaju. U međuvremenu, kažu u Rektoratu Univerziteta u Beogradu, nije bilo novih preporuka niti smernica.
1. Pre početka rada fakulteta, a i svakodnevno sprovoditi čišćenje i dezinfekciju prostora, pribora i opreme, kao i provetravanje prostorija najmanje pola sata nakon čišćenja.
2. Radnici na fakultetima i studenti moraju biti bez simptoma koji ukazuju na COVID-19 (povišena temperatura i jedan od znakova i simptoma – kašalj, kratkoća daha, otežano disanje, gubitak čula ukusa i mirisa) pri dolasku na fakultet.
3. Na ulazu u objekat postaviti dezobarijeru – sunđer ili krpu dobro natopljenu dezinfekcionim sredstvom na bazi hlora, kao i dozer sa sredstvom za dezinfekciju ruku na bazi 70% alkohola.
4. Potrebno je da poslodavac obezbedi dovoljne količine lične zaštitne opreme za zaposlene, sredstava i pribora za čišćenje i dezinfekciju, kao i dozer sa sredstvom za dezinfekciju ruku na bazi 70% alkohola u amfiteatrima, čitaonicama i svim ostalim prostorijama gde studenti borave i uče. Takođe, neophodno je obezbediti i dovoljne količine toplomera i informacije gde se studenti mogu javiti kako bi u slučaju da se osećaju loše mogli da izmere svoju telesnu temperaturu.
5. Studente organizovati u manje grupe tokom nastave, a veličinu grupe odrediti na osnovu broja mesta u amfiteatrima, učionicama, vežbaonama i dr. tako da udaljenost između studenata bude najmanje dva metra. Ne preporučuje se zadržavanje studenata u većim grupama nakon predavanja po hodnicima, u dvorištu ili drugim mestima.
6. Raspored predavanja organizovati tako da između predavanja bude dovoljno duga pauza kako se dve grupe studenata ne bi susretale i kako bi se ostavilo vremena za čišćenje, dezinfekciju i provetravanje prostora gde su studenti boravili. Preporučije se da se početak predavanja sačeka u amfiteatrima ili vežbaonama.
7. Održavanje ispita organizovati tako da se termini ispita ne preklapaju i da čekanje studenata ispred prostorije gde se ispit održava bude što kraće uz održavanje preporučene udaljenosti između studenata od najmanje dva metra.
8. Zaposleni na fakultetu i studenti moraju da nose maske, tako da maska prekriva usta, nos i bradu, uz redovno sprovođenje mere lične higijene, posebno pranja ruku sapunom i vodom u trajanju od najmanje 20 sekundi ili dezinfekcije ruku sredstvom na bazi 70% alkohola. Ne dodirivati lice, posebno usta, nos i oči pre pranja ili dezinfekcije ruku, ne deliti hranu.
9. Redovno čistiti prostor objekta uključujući pranje i dezinfikovanje podova, zidova, vrata, stolova, stolica, kvaka, prekidača za svetlo, ručki ormarića, slavina i drugih površina koje koristi veći broj lica, najmanje dva puta dnevno, po potrebi i češće upotrebom sredstava na bazi 70% alkohola.
10. Prostorije redovno provetravati uz omogućavanje kontinuiranog protoka vazduha. Ne koristiti veštačku ventilaciju.
11. Obezbediti obeležena mesta za higijensko odlaganje otpada (upotrebljenih maski i dr). Otpad odlagati u kesu smeštenu u kanti sa pedalom za nožno otvaranje ili otvorene kako bi se izbeglo dodirivanje površine kante. Kese sa otpadom zavezati pre bacanja u kontejner i dalje tretirati u skladu sa procedurom za upravljanje uz propisane mere zaštite
12. Ne organizovati skupove, proslave i slična dešavanja na fakultetu, kao ni grupne posete mestima gde se očekuje okupljanje većeg broja osoba.
13. Preporuka je da kafeterije i slični prostori gde se prodaje i služi voda, sokovi, kafa ili hrana, a koji se nalaze u sklopu fakulteta, ne rade do daljnjeg, kako bi se sprečilo okupljanje većeg broja osoba na jednom mestu i sprečilo zadržavanje u grupama.
14. Potrebno je da svi zaposleni bar dva puta dnevno, mere temperaturu i proveraju da li imaju neki od simptoma koji mogu ukazivati na COVID-19 (povišena temperatura i jedan od znakova i simptoma – kašalj, kratkoća daha, otežano disanje, gubitak čula ukusa i mirisa), a posebno pre dolaska na posao. U slučaju pojave simptoma koji ukazuju na COVID-19 zaposleni treba da se javi nadređenom i ne dolazi na posao, te da se javi svom izabranom lekaru u domu zdravlja.
15. U situaciji pojave sumnje na obolevanje od COVID-19 kod zaposlenog, dekan te ustanove je u obavezi da o tome odmah obavesti epidemiologa nadležnog instituta/zavoda za javno zdravlje radi daljeg postupanja.
16. Potrebno je da svi zaposleni na fakultetima smanje učestalost svojih socijalnih kontakata u svakodnevnim aktivnostima kako bi mogućnost zaraze novim korona virusom bila svedena na minimum.
Bonus video:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare