Na sastanku o nacrtima medijskih zakona, na kome su učestvovali predstavnici Misije OEBS-a, Delegacije Evropske unije, ambasade Norveške, Vlade Srbije, Ministarstva informisanja i telekomunikacija, predstavnici radnih grupa i predstavnici novinarskih i medijskih udruženja, kako su nam rekli iz novinarskih udruženja, uspeli su da se dogovore sa premijerkom šta će ići u Vladu.
Sporni stavovi u članu 122 Nacrta Zakona o elektronskim medijima, prema kojima je bilo predviđeno da će REM određivati cenu koju će kablovski operatori plaćati za redistribuciju programa nacionalnih televizija su izbačeni, saopštili su za N1 iz udruženja, a potvrdio je i Rade Veljanovski, javlja reporterka N1.
Za drugi naknadno dodati stav u članu 112, prema kojem je trebalo da se na prva dva mesta nalaze programi javnih servisa, a potom nacionalne televizije Pink, Hepi, B92 i Prva, pronađen je kompromis. Utvrđeno je da će operatori na kanalu 0 imati servisne informacije, na broju 1 Javni servis, na broju 2 Radio televizija Vojvodine, a onda kablovski operatori mogu da ređaju kanale kako misle da treba.
Ono što su takođe uspeli da se dogovore, kako javlja reporterka N1, je na neki način „restart REM-a“. Regulatorno telo se neće birati kao do sada, ostavljeno je vreme da određeni članovi REM-a završe svoj mandat ili da podnesu ostavke, a zatim će biti izabrani drugi članovi.
Vlada je saopštila da su se svi učesnici sastanka složili da tekstovi nacrta zakona finalno usaglašeni na današnjem sastanku predstavljaju korak u pravom smeru.
„Uz određene rezerve pojedinih medijskih i novinarskih udruženja, prema pojedinim predloženim rešenjima, dogovoreno je da se oba nacrta zakona proslede na usvajanja na narednoj sednici Vlade Srbije“, saopšteno je iz vlade.
Podsetimo, nakon završene javne rasprave o medijskim zakonima i tik pred njihovo usvajanje vlast je dodala odredbe u član 122 po kojima su svi kablovski operatori obavezni da u svojoj ponudi imaju pored javnog servisa i programe privatnih televizija sa nacionalnim frekvencijama i da im plaćaju po ceni koju će određivati REM, bez mogućnosti da ih ukinu. Takođe, u izmenama Zakona kojsu du dodate preko noći i mimo znanja članove Radne grupe, bio je predviđen i obavezan raspored koji podrazumeva da prva dva mesta moraju biti rezervisana za kanale javnog servisa, a da na narednim pozicijama moraju biti nacionalne televizije Pink, Prva, B92 i Hepi.
Ove izmene unete su bez znanja članove Radne grupe koja je radila na zakonima, a nakon što su isplivale u javnost predstavnici novinarskih i medijskih udruženja su izrazili nezadovoljstvo.
BONUS VIDEO: „Javnost da se spremi za potpuni mrak“: Ako prođu medijski zakoni, „laku noć“