Najmanje sedam vrtića u selima u okolini Trstenika moglo bi da se ugasi rešenjem opštine Trstenik, tvrde besni roditelji koji su se obratili redakciji Nova.rs. Po svemu sudeći, primenjuje se odluka Ministarstva prosvete koja podrazumeva racionalizaciju broja zaposlenih i dece u vrtićima. Vladimir Alimpijević, roditelj dece koja bi mogla da ostanu bez vrtića od septembra, kaže da ne planiraju da decu šalju u vrtić, ako iz opštine ne donesu neko drugo rešenje.
„Blokiraćemo opštinu kao i prošle godine, kada su pokušali da donesu isto ovo“, kratko je besno prokomentarisao.
Ljubica Žunjanin, vaspitačica u vrtiću u mestu Donji Dubič kome preti gašenje kaže da ne može da nađe prave reči koje bi opisale kako se roditelji osećaju.
„Pominju zatvaranje vrtića u Jasikovici, Odžacima, Ugljarevu, Bogdanju i Donjem Dubiču, kao i u još nekim mestima, Godinama unazada, nedostaje dece po normativu, ali je zbog prirode seoske sredine to opstajlo sve do ovog trenutka“, kaže Žunjanin dodajuči da ona kao vaspitač ne želi da se bavi pozadionom događaja, ali da je primetila da su roditelji razočareni.
„Naše mesto Donji Dubič je pozitivan primer gde postoji nekoliko porodica sa četvoro dece. Naravno, ne idu svi u vrtić, ali opet to uliva nadu“; kaže Žunjanin.
Podseća da je gašenje vrtića pokšano još prošle školske godine, ali su ih u tome zaustavili roditelji.
„Oni degradiraju našu decu ovde. Pa njihovi roditelji su odlučili da žive na selu, a to puno znači da se sela na ugase“, ističe Žunjanin koja dodaje da je dobila informaciju da u petak treba da sazove roditeljski sastanak, kako bi roditelje obavestili kako se vrtić u Donjem Dubiču – gasi.
Žunjuanin podvlači da deca u svim mestima moraju imati ista prava i da ima se to garantuje po Ustavu.
Iz opštine Trstenik ponudili su roditeljima plaćeni prevoz do grada, ali to za njih nije olakšica – jer im predstavlja dodatni problem sa organizacijom, s obzirom da mnogi od njih rade, a decu nema ko da odovodi i dovodi.
„Roditelji su se pobunili, ali su uplašeni, a glavni problem je i nedostatak novca. Ova mogućnost da im plate prevoz mnogima u organizacionom smislu ne odgovora. Deo njih je zaposlena u fabricii za proizvodnju kablova, gde radno vreme počinje u 6 ujutru, a gradski vrtić radi od 8“; navodi Bojan Petrović ispred GO Narodne Stranke.
Dodaje da je će vrtići biti ugašeni u selima koja imaju po 500-600 stanovnika.
Nekadašnja direktorka PU „Biseri“ iz Trstenika, Marina Petrović, tvrdi da je upozoravala čelnike opštine Trstenik da bi odluka o gašenju vrtića bila pogubna.
„Ja sam u pisanom obrazloženju rekla da nisam za zatvaranja vrtića u selima. Na kraju je predsednica opštine Trstenik rekla da je to moja odluka i iz toga je proizašao naš sukob“, tvrdi Petrović.
Nekadašnja direktorka upozorava da su u seoskim sredinama vrtići deci „bukvalno sve“, kao i da se oni nalaze na margini opštine
„Oni sad gledaju da što manje plate: gase odeljenja ili ih spajaju. Zašto oni štede ako nama Ministarstvo finansija daje jedan kolač koji se posle deli između javnih ustanavo“, kaže direktorka koja tvrdi da je razrešena dužnosti pod okolnostima koje nisu u skladu sa zakonom.
Bojan Petrović ispred GO Narodne Stranke upozorava da opština Trstenik novac daje na organizaciju brojnih svečanosti, kupovinu kola, ali da očigledno za vrtiće novca nema.
Više informacija pokušali smo da zatražimo od opštine Trstenik, ali do objavljivanja ovog teskta nisu odgovorili.
Odgovor Ministarstva prosvete prenosimo u celosti.
Osnivač predškolskih ustanova su lokalne samouprave i one donose odluku o organizaciji rada i formiranju vaspitnih grupa, u skladu sa zakonom i Stručnim uputstvom Ministarstva.
Po zakonu za formiranje grupe pripremnog predškoskog programa minimalan broj dece je petoro. Prema informacijama kojima Ministarstvo raspolaže, a u vezi gašenja vrtićkih grupa zbog nedovoljnog broja dece na teritoriji opštine Trstenik, lokalna samouprava je donela odluku da ugasi isturena odeljenja predškolske ustanove u dva sela Dubič i Bogdanje zbog nedovoljnog broja dece. U ovim selima svega je po jedno dete stasalo za pohađanje pripremnog predškolskog programa, dok je ukupan broj dece mlađih grupa četiri u Dubiču i pet u Bogdanju.
„Ukidanje ovih vaspitnih grupa ne znači nužno da će deca pohađati pripremni predškolski program u drugim školama ili vrtićima van mesta boravka, jer su posledenje izmene zakona omogućile su da se u ovakvim situacijama deca pripremnog predškolskog programa spoje sa odeljenjima privh razreda u kombinovano odeljenje. Što se tiče dece mlađih uzrasta u ova dva mesta, lokalna samouprava i predškolska ustanova u saradnji i dogovoru sa roditeljima razmotriće alternativna rešenja koja će deci omogućiti da pohađaju program predškolskog vaspitanja i obrazovanja.
NAPOMENA: Lokalne samouprave su osnivači vrtića i finansiraju nihov rad. Ministarstvo prosvete finansira realizaciju pripremnog predškolsksog programa“, zaključuje se u odgovoru.
BONUS VIDEO: Vladimir Adžić: Dobijamo nekvalitetnu nastavu kombinovanjem 5. i 7. razreda, roditelji će ispisivati decu, zatvaraće se škole
Pratite nas i na društvenim mrežama: