Spomen groblje streljanih u Kraljevu primer je potpunog nemara, ne samo nesavesnih građana i vandala, već i institucija. A to se vidi po krađi metalne ograde, smeću ili zarasloj travi. Na ovogodišnjem obeležavanju dana civilnih invalida ratova, zvaničnike je dočekao smrad izlivene kanalizacije.
Najgore je što se ne zna ni ko tačno upravlja spomeničkim kompleksom.
Pre četiri decenije, Spomen groblje streljanih u Kraljevu proglašeno je za nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja za Srbiju. Kamene skulpture predstavljaju posečena stabla nalaze se iznad masovnih grobnica, a imena 2.199 ljudi su popisana. Spomenički kompleks je počeo da se pravi pre pedeset godina. Nikada nije završen.
„Ovde više niko i ne dolazi. A razlog je baš spomen groblje koje je ovakvog izgleda. Trebalo je da izgleda dalako lepše i sadržajnije. Ovo je po meni primer nemara i nebrige“, kaže Dragan Drašković, bivši direktor Narodnog muzeja u Kraljevu.
U poslednjim godinama svedoci smo uništavanja, ne samo pratećih delova groblja, kao što je krađa metalne ograde, već i izlivanja kanalizacije, smeća, ili konja koji pasu. U jednom delu ovog kompleksa od oko 12 hektara, a pokraj samih humki, izliva se i kanalizacija. No, niko od zvaničnika Grada Kraljeva nije znao od kada i odakle ta otpadna voda
dolazi.
„Ovo mesto se ulepša tek pred 14. oktobar. O ovom mestu se razmišlja samo nekoliko dana pre tog dana. Ovde imamo sitaciju u kojoj ništa nije rešeno“, objašnjava Drašković.
Gotovo decenija je prošla od početka izgradnje kapele. Ni ona nije završena. Problemi ne iznenađuju kada se zna da nadležni nisu odredili ni ko tačno upravlja spomeničkim kompleksom. A poslednje obimnije uređenje obavljeno još sedamdesetih prošlog veka.
„Vagon koji je postavljen na ulazu u Groblje streljanih simbolizuje dolazak izbeglica koje su bežeći od rata stigli u Kraljevo. Ali, na kraju su streljani zajedno sa Kraljevčanima. U vagonu je bila spomen soba sa knjigom utisaka. Pre pet godina vandali su ga zapalili i do danas nije obnovljen“.
Recimo, u Kragujevcu je muzej „21. oktobar“ samostalno pravno lice, u Kruševcu je „Slobodište“, celina koja se nalazi kao istureno odeljenje Narodnog muzeja Kruševac. Da bi se mesto na kojem je bila masovna grobnica, sačuvalo, neophodan je konstantan video nadzor, ali i prisustvo čuvara.
BONUS VIDEO: U Krnjači se kanalizacija meša sa vodom za piće