Britanski Skaj njuz je na osnovu izjave direktora Svetske zdravstvene organizacije Tedrosa Gebrejesusa da se pandemija kovida 19 ubrzava i da većina zemalja još nije uspela da je stavi pod kontrolu, napravio spisak zemalja gde se to dešava, a među njima je nabrojao i Srbiju.
Britanski portal ocenjuje da su u Srbiji nakon dve noći protesta organizovanih zbog najavljenog policijskog časa, vlasti zabranile masovna okupljanja, a premijerka Ana Brnabić rekla je da je zdravstveni sistem blizu pucanja.
Inače, britanska vlada uklonila je Srbiju sa liste zemalja iz kojih ljudi mogu da se vraćaju u Veliku Britaniju ili da je posećuju bez obaveze odlaska u samoizolaciju.
Skaj njuz navodi da su zvaničnici i drugih evropskih zemalja, uključujući Francusku i Grčku, upozorili su na rizik novog širenja virusa.
Kako se navodi, dok se mnoge zemlje pripremaju za drugi talas, SAD, Indija i Brazil pokušavaju da se nose sa prvim, a u te tri zemlje dešava se većina novih slučajeva.
Najteže pogođena novim virusom je SAD gde je zaraženo više od tri miliona stanovnika, što znači jedan na 100 stanovnika.
U SAD se dnevno zarazi oko 60.000 stanovnika, u Brazilu 45.000 u Indiji gotovo 25.000, a u međuvremenu i brazilski predsednik objavio je da je oboleo, kao i predsednica Bolivije Ženin Anjez i drugi najmoćniji čovek Venecuele Diosdado Kabeljo.
U Boliviji je prijavljeno 42.984 slučajeva i 1.577 preminulih, a beleži se stalni porast novoobolelih.
U pojedinim regionima te zemlje bolnice su prenatrpane.
Venecuela se smatra jednom od najmanje pripremljenih zemalja za borbu protiv pandemije, a u bolnicama nema osnovnih potrepština poput vode, struje, lekova.
U Tokiju je takođe zabeležen povećan broj slučajeva što zabrinjava zbog drugog talasa virusa, a guverner tog okruga kaže da je to poziv za pomoć i da je neophodno upozorenje zbog daljeg širenja bolesti.
Zbog većeg broja novoobolelih u Hongkongu su zatvorene sve škole, navodi Skaj Njuz.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare