korona u gvatemali
Foto: EPA-EFE/Tamas Kovacs

Zoran Ilić, predsednik Granskog sindikata zdravstva i socijalne zaštite "Nezavisnost" izjavio je, u emisiji Studio N1 Live, da je ovaj sindikat poslao Vladi Srbije zahtev da plate zaposlenima u zdravstvu i socijalnoj zaštiti budu u rasponu od 450 do 1800 evra, po ugledu na Rumuniju, kao i da od tog zahteva neće odustati.

On je za N1 rekao da su se pojedini zdravstveni radnici javili ovom sindikatu zbog manjih plata koje su dobili.

„Desetak ljudi se javilo da su dobili manje plate nego što su dobijali pre izbijanja vanredne situacije. Verovatno je razlog za to prelazak na smenski rad, ali to ne može da bude razlog da neko dobije manju platu. Svi znamo da smo dobili povećanje od 10 odsto na osnovicu plate. Zbog toga smo mi reagovali, poslali smo dvadesteak dopisa Kriznom štabu i Vladi Srbije, da se ovo pod hitno promeni, i da se nagradi ljude koji su bili u Kovid bolnicama i u ostalim bolnicama u vreme vanrednog stanja“, rekao je Ilić.

Nada se da će Vlada Srbije reagovati na njihov apel, navodeći da se zahvaljuje svim građanima zbog aplauza, koncerata i ostalih aktivnosti koji se rade njima u čast, ali ističe „da se od toga, na žalost, ne živi“.

Pročitajte još:

„Mi kao sindikat nismo mogli da pretpostavimo da će se dešavati nešto ovako, i zbog toga ćemo tražiti izmene Zakona o radu. Ako su ovo heroji, a svima su puna usta da rade u nenormalnim uslovima, onda zbog toga tražimo da zbog toga budu i adekvatno i nagrađeni. Kada sve ovo stane, rešićemo sve kroz zakone i kolektivne ugovore“, napominje Ilić.

Govoreći o mogućim protestima ukoiliko se ne usvoje njihovi uslovi, on je izrazio nadu da do toga neće doći, jer je uveren da će se zdravstveni radnici nagraditi bonusima. Ipak, ako vlast to ne ispoštuje, on ne isključuje proteste.

„Mi smo dva dana pre izbijanja vanrednog stanja poslali jedan zahtev i nećemo odustati od toga. Taj zahtev je da plate zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti budu od 450 do 1850 evra, to je takozvani rumunski scenario. Mi od tog zahteva nećemo odustati“, napominje on.

Ilić ističe da će i nakon ukidanja vanrednog stanja većina doktora imati povećan obim posla, i da će kao i u drugim sferama, i zdravstvo pretrpeti određene izmene nakon pandemije koronavirusa.

On je izrazio žaljenje što je morala da se desi pandemija kako bi se obratila pažnja na uslove rada i primanja u zdravstvenom sektoru.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare