Spuštanje granice za krivičnu odgovornost sa 14 na 12 godina, zabrana pristupu darknetu i sličnim sajtovima koji sadrže savete o ubistvu i nabavci oružja i narkotika, kontrola načina na koji lica koja imaju dozvolu drže oružje, samo su neke od mera koje je predsednik Srbije Aleksandar Vučić predložio za suzbijanje nasilja u budućnosti, nakon što je učenik OŠ "Vladislav Ribnikar" na Vračaru ubio devetoro drugara i školskog čuvara. Jedna od mera je i obavezno šestomesečno testiranje đaka na narkotike u srednjim školama. Mišljenja o tome su podeljena, kako među decom, tako i među roditeljima. Jedni su stava da je to pametna ideja, dok drugi smatraju da to neće sprečiti nasilje. A kako se to pokazalo u praksi, pokazuje primer elektrotehničke škole "Mihajlo Pupin" u Novom Sadu koja ovu akciju sprovodi još od 2017. godine.

Elektrotehnička škola „Mihajlo Pupin“ u Novom Sadu uvela je još školske 2017/2018 godine testiranje đaka na narkotike na svakih šest meseci.

Direktor ove novosadske škole Ermidin Elezović kaže za Nova.rs da je cilj ovih testova, pre svega, prevencija konzumiranja narkotika i sprečavanje nasilja.

Kako ističe, testovi nisu bili obavezni, pa samim tim nije postojala nikakva reakcija dece o tome.

„Koordinaciono telo za borbu protiv nasilja na nivou grada prepoznalo je testiranje đaka na narkotike kao preventivu. Organizovani su tematski roditeljski sastanci, škola je preko javne nabavke dobila testove koji su, potom, podeljeni roditeljima. Zapravo, testovi su im dati kao sredstvo preventive i osvešćenje. Oni nisu bili u obavezi da nam javljaju rezultate već im je to bilo sredstvo putem kog mogu, ako sumnjaju, da testiraju svoju decu“, objašnjava direktor škole.

Pročitajte još:

Dodaje da nisu postojale kaznene mere jer škola nije morala da bude obaveštena o rezultatima testova, što je, kako smatra, i mana ovog projekta.

Foto: Shutterstock

Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić za Nova.rs tvrdi da bi, ako bi se uvela ova mera u srednje škole, onda morao da se uvede i zakon koji bi je definisao.

„Ne možete nikoga na silu da naterate da se testira. Jedino u sudu uz pristanak roditelja ili ako se donese zakon da se u školama pojave testovi na narkotike. Prvo i deca imaju privatnost, krše se ljudska prava. Ja tu ne vidim ništa loše, ako se uvede takav zakon. Narkotici se prodaju u velikom broju škola. Kao kaznene mere mogle bi da budu lečenje i rehabilitacija, a trebalo bi uvesti i kontrole psihologa i pedagoga“, ističe profesor Antić.

Milorad Antić Foto: Nova 

Predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Jasna Janković, pak, smatra da testiranje đaka na narkotike nije dobro rešenje za suzbijanje nasilja.

„Tu se javljaju drugi problemi, a to je, pre svega, odobrenje roditelja za testiranje njihove dece koja su maloletna, a to su učenici prvog i drugog razreda. Zato je jako diskutabilno pričati o toj meri kada su u pitanju deca mlađa od 18 godina. Najsigurniji način je preko urina i krvi. Postoje i način da neka tečnost oboji klupu ili predmet ili prste ako je učenik bio u dodiru sa narkoticima. To je opet posledica trenutnog stanja, a ne prevencija nasilja“, smatra Janković.

Polaganje male mature za upis u srednje škole Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Šta kažu roditelji

Svetlana Stanić iz beogradskog naselja Mirijevo kaže za Nova.rs da nikada ne bi dozvolila da škola testira njenog šesnaestogodišnjeg sina na narkotike.

„Ne bih to dozvolila jer to nije stvar škole nego stvar roditelja. To roditelji treba da urade, ukoliko posumnjaju u svoje dete. Sve kreće od kuće. Ako vidim da se moje dete čudno ponaša, da se osamljuje, da izbegava razgovor sa nama, ja ću prva reagovati. Ja ću pokušati da saznam šta se to dešava sa njim, zašto je takav. Ja ću posumnjati da li možda pije ili se kocka, u najgorem slučaju da li se drogira. Mislim da od tog testiranja neće biti ništa. Važnije je da razredne starešine uspostave bliži kontakt sa roditeljima svojih učenika. Nažalost, nije tako. Mnogo toga saznamo od drugih nastavnika ili od dece, a najmanje od samog razrednog koji, u neku ruku, menja nas u školi“, smatra ova majka.

BONUS VIDEO: Vršnjačko nasilje u Subotici: Otac dečaka kome je izvađena slezina svedoči o nemiloj sceni

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar