Osnivač Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) i pravnik Jovan Rajić ocenio je u "Iza vesti" da ne postoji odšteta koju ne treba platiti ako se pokaže da je projekat "Jadar" štetan po životnu sredinu u onoj meri na koju stručnjaci upozoravaju.

Rajić ne smatra da je jučerašnji protest u Loznici neka vrsta nadomešćivanja za ono što je rezultat skupštinskog glasanja i odbijanja Predloga zakona o zabrani eksploatacije litijuma i bora u Srbiji.

„Mislim da oni ne treba da nadomeste ono što se dešava u Skupštini i ono što se dešava kada su u pitanju diplomatske aktivnosti, ali svakako jesu jedan važan segment te celokupne borbe“, navodi Rajić za N1.

Usvajanje Prostornog plana područja posebne namene projekta Jadar u Skupštini Loznice ne bi značilo, navodi pravnik, uklanjanje poslednje formalne prepreke za ovaj projekat.

PROČITAJTE JOŠ:

„To jeste jedan od preduslova da bi moglo da se krene sa realizacijom projekta, ali naredna faza je sama studija procene uticaja na životnu sredinu koju kompanija treba da objavi“, ističe.

Kako kaže, usvajanjem Prostornog plana područja posebne namene stvara se prostorno-urbanistički okvir za realizaciju projekta. Ali, navodi naš sagovornik, to bi bio samo jedan segment, odnosno faza i dodaje da pored nje imaju i druge faze poput one koja se odnosi na životnu sredinu, potom na rudarenje i tako dalje.

Loznica protest protiv iskopavanja litijuma Foto:FoNet/Aleksandar Mijailović

„Ima tu još dosta nekih ‘među koraka’ da kažem. Ne može kompanija sutra da krene sa rudarenjem nakon što se usvoji Prostorni plan. To prosto nije ni realno, ni pravno moguće. Ali ne može i bez njega“, objašnjava.

Sastanak sa evroparlamentarcima

Naš sagovornik ističe da je nakon debate u Briselu zadovoljan spremnošću evroparlamentaraca i ljudi koji rade u okviru evropskih institucija da saslušaju.

„Mogu da kažem da u Evropskom parlamentu nije situacija kakvu sam ja zamišljao i da svi guraju ovaj projekat. Oni su svesni toga da je litijum budućnost, da moraju da se distanciraju od Kine, da im treba sirovina iz Evrope ali uopšte nije takva situacija da svi na taj način razmišljaju“, navodi.

Prema njegovim rečima, mnoge poslaničke grupe u Evropskom parlamentu su otvoreno zabrinute zbog situacije koja se u Srbiji događa.

„Nažalost, neki su spremni da zažmure na kršenja osnovnih ljudskih prava, na kršenje osnovnih demokratskih principa, sve dok vlast u Srbiji isporučuje ono što treba da isporučuje, a mislim da su dve ključne stvari – litijum i Kosovo“, ističe.

Kompanija cepka projekat

On je ocenio da kompanija mora da uradi jednu studiju za čitav projekat i da pokaže sve uticaje i da, kako je rekao, ne može da se podeli projekat na više delova jer „nije u skladu sa zakonom deliti jedan projekat na tri faze“.

„Kompanija kaze jedan projekat je vađenje rude, drugi projekat je obrada, a treći upravljanje otpadom“, navodi i dodaje da je suština problema ta da nadležno ministarstvo daje saglasnost na kraju na tu studiju.

„Naš je stav da u postojećoj državi zarobljenih institucija ministarstvo i neki čovek nema ni snage ni kapaciteta da kaže ‘Ja ovo odbijam da potpišem’. Šta god da je studija pokazala, ako je interes predsednika Srbije (Aleksandra Vučića) da se ovo sprovede on će naći osobu koja će ovo da potpiše“, smatra.

Hoćemo li plaćati odštetu Rio Tintu?

Postavljanje pitanja da li će Srbija plaćati odštetu kompaniji Rio Tinto ukoliko do realizacije projekta ne dođe, smatra sagovornik, služi vlastima da bi plašili građane.

„Ne postoji ta odšteta koju ne treba platiti ako se pokaže da je projekat štetan po životnu sredinu u onoj meri na koju stručnjaci upozoravaju“, ističe.

Dodaje i da vlast plaši narod govoreći kako bi se odšteta brojala milijaradama.

„Licitiraju, ali oni ni ne mogu da znaju koliko bi to iznosilo, osim ako nisu još nešto potpisali što mi ne znamo, pa tačno znaju kolike su penale ugovorili. To služi da bi se narod zaplasio“, zaključuje.

BONUS VIDEO: Kokanović o odbornicima i neodržavanju Skupštine u Loznici

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare