Zoran Radojičić Foto:Zoran Mrđa/FoNet

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić izjavio je danas da će provere funkcionisanja 14 toplana i 22 kotlarnica trajati do 10. oktobra i da će grejna sezona početi i pre 15. oktobra, ako se tempetarura spusti ispod propisanih 12 stepeni.

Grejna sezona na osnovu prošle godine izmenjene Odluke o snabdevanju toplotnom energijom može početi od 1. oktobra ukoliko prema prognozi RHMZ za naredni dan bude prognozirana prosečna dnevna temperatura od 12 ili ispod 12 stepeni Celzijusa, podsetio je Radojičić.

Prema njegovim rečima, usvajanjem takve Odluke formalizovano je pokretanje velikog sistema izvan grejne sezone, sa ciljem da radijatori budu topli ukoliko i izvan grejne sezone budu niske temperature.

Radojičić je rekao da treba naglasiti da su letos obavljeni radovi na toplovodnim izvorima, toplovodnoj mreži i primarnim delovima toplotnih predajnih stanica.

Pored redovnog održavanja i zamene elemenata koji su imali problem, završeni su i svi višegodišnji investicioni radovi i nabavljeni energenti.

Toplane Srbije: Sve spremno za početak grejne sezone

Sve je spremno za početak grejne sezone u Srbiji, koja zvanično počinje 15. oktobra i do sada su u najvećoj meri obavljeni remonti toplana, rečeno je danas Tanjugu u Toplanama Srbije.

Direktor Toplana Srbije Dejan Stojanović očekuje da će do 1. oktobra sve biti završeno, kao i da će grejna sezona stabilno startovati.

Grejna sezona zvanično počinje 15. oktobra i funkcionalne probe se mogu očekivati u periodu od 1. do 15. oktobra, ukoliko tri dana zaredom spoljna temperatura bude ispod 12 stepeni, rekao je Stojanović Tanjugu.

Ukupan dug toplana za gas pred početak nove grejne sezone, zaključno sa 1. septembrom iznosi 2,7 milijardi dinara, kaže Stojanović i ističe da je taj dug 15. maja iznosio 8,8 milijardi.

Navodi i da je dug za mazut oko 941 milion dinara, za isporučeni ugalj oko 247 miliona i oko 286 miliona za isporučenu toplotnu energiju.

Međutim, snabdevenost energentima je dobra i Stojanović kaže da je uoči početka nove grejne sezone ugovoreno 61 odsto prirodnog gasa, mazuta bez zaliha oko 37 odsto, oko 86 odsto uglja i oko 59 odsto toplotne energije.

Poručuje i da je kreiranje cena grejanja u nadležnosti gradskih toplana i lokalnih samouprava i da su toplane bile u obavezi da upute zahteve svojim lokalnim samoupravama do 1. septembra u slučaju korekcije cena.

Stojanović kaže da je važno da se tokom grejnog perioda može podneti zahtev za promenu cena grejanja i to ukoliko se cene energenata povećaju za više od tri odsto, a obavezno ukoliko se smanje za više od pet odsto.

On je izrazio zabrinutost zbog potencijalnog širenja virusa kovid-19, jer ističe, majstori moraju da ulaze u stanove i da izvrše kontrole pred početak grejne sezone, ali i navodi da očekuje da će sve proći u najboljem redu.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare