Foto: Printscreen/YouTube/kossev

Deo jalovišta u Leposaviću u ranim popodnevnim satima obrušio se u reku Ibar. U pitanju je industrijsko jalovište kombinata Trepča, i to je deo problema na koji godinama ukazuju i meštani i stručnjaci. Iz Trepče, međutim, poručuju da je problem već saniran, podsećajući na poplave u ovom kraju prethodnih dana. Za dugoročno rešenje već je urađen projekat – zatvaranje starog i otvaranje novog.

Prema svedočenju meštana koji žive u blizini ovog industrijskog otpada, u ranim popodnevnim satima, pukao je privremeni zemljani bedem oko jalovišta.

„Čuli smo jaku huku danas negde u rano popodne. Uplašili smo se svi, jer je baš bila jaka huka i izašli smo. Izašla je voda“, svedoči za KoSSev Zlatko Sekulić, čija se kuća nalazi sa druge strane reke Ibar.

Odmah je doteran kamion sa gumama, koje uz pesak, kako su meštani, koji su se okupili i razumeli, treba da posluži kao privremeno rešenje. Na teren su, kako dalje svedoče građani Leposavića sa kojima smo razgovarali, izašli predstavnici lokalne samouprave, uključujući i inspektora za zaštitu životne sredine.

Direktor Trepče Jovan Dimkić kaže da su i Trepčini radnici takođe odmah izašli na teren. U pitanju je, kaže, manji akcident i on je već saniran sa novim, kako objašnjava, adekvatnim bedemom.

„Znate da su bile poplave i u leposavićkom kraju. Naišla je voda. Ništa katastrofalno, ništa strašno. Do sutra imamo celo rešenje, već je sanirano“, kazao je za KoSSev.

Foto: Printscreen/YouTube/kossev

Meštani sa druge strane kažu da ih ne iznenađuje to što se deo jalovišta „sručio“ u Ibar. Isto potvrđuju i eksperti.

Otpadne vode sa jalovišta koje se nalazi na koliko stotina metara od samog centra Leposavića još od ranije se ispuštaju u reku Ibar. Spiraju ih sneg i kiša i one odlaze rekama.

Meštanin Zlatko Sekulić sada kaže da je sada u pitanju „čist ekološki akcident“ koji Ibrom „ide ka Kraljevu“, ali da leti za njih najveći problem predstavlja kada duvaju vetrovi, koji podižu jalovišnu prašinu i nanose je na njihova domaćinstva i oranice.

#related-news_1

„I mi smo direktno ugroženi. Ima nas oko stotinjak domaćinstava. Govorili smo i upozoravali, i onaj memorandum što smo potpisali sa opštinom da će rešenje da se pronađe, pao je u vodu. Jutros smo hteli da blokiramo i ulaz u fabriku“.

Gradonačelnik Zoran Todić koji je bio danas na ovom mestu, nije se do objavljivanja vesti javljao na pozive KoSSeva.

Direktor Trepče Jovan Dimkić sa druge strane objašnjava da jalovište mora da bude u blizini flotacije u kojoj se vrši eksploatacija rude. Iako teška industrija nije popularna, mnoge porodice iz leposavićkog kraja se izdržavaju upravo radom u ovom kombinatu, takođe ih podseća.

Iz Trepče su ranije predlagali sistem orošavanja čime bi se leti ublažilo rasipanje prašine, ali sada Dimkić navodi da će postojeće jalovište biti za par godina zatvoreno.

„Mi imamo urađen projekat za novo jalovište, a ovo će biti zatvoreno za optimalno 3,5 godine, najkasnije tu do četiri-pet godina“, kazao je on, dodajući da će i novo jalovište biti pripremljeno u blizini gde se inače vrši eksploatacija ruda.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare