Lečenje u privatnim zdravstvenim ustanovama sve je češća praksa ne samo u Srbiji, već i u zemljama regiona, iako većina građana poseduje zdravstvenu knjižicu, u svim državama, osim u Crnoj Gori, gde su doprinosi na zdravstvo ukinuti još u oktobru 2021. godine. Tako za pregled specijaliste u Srbiji treba odvojiti najviše novca, čak 70 evra, dok u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj ne više od 40, a u Hrvatskoj do 60 evra.
Naime, u odnosu na zemlje regiona, građani Srbije, prema pojedinim istraživanjima, najviše troše na privatno lečenje, iako je prosečna neto zarada u našoj zemlji manja nego recimo u Hrvatskoj i Crnoj Gori, a cene pregleda, snimanja i intervencija u odnosu na susedne države, uglavnom su skuplje.
Iako je prema statistikama prosečna neto plata u Srbiji 700 evra, cene dijagnostike i drugih zdravstvenih usluga veće su nego u Crnoj Gori, gde građani u proseku mesečno zarađuju 757 evra, dok su niže od Hrvatske, gde je prosečna plata 1.094 evra, a najniže cene privatnog lečenja su u BiH i Republici Srpskoj, u kojima je prosek primanja oko 600 evra.
Naime, za specijalistički pregled u Srbiji, u kojoj gotovo šest miliona ljudi poseduje zdravstvenu knjižicu, potrebno je izdvojiti i do 70 evra u zavisnosti od grane medicine, dok je isti taj pregled u susednoj Crnoj Gori 40, takođe i u BiH, a u Hrvatskoj 60 evra.
Građani u celom regionu najčešće u privatne zdravstvene ustanove odlaze zbog radioloških usluga, jer se, recimo u Srbiji, na magnetnu rezonancu ili skener, često čeka i više od godinu i po dana. Pacijenti u našoj zemlji neretko plaćaju ultrazvuk (srca, abdomena, dojki…) oko 50 evra, dok je najniža cena magnetne rezonance 135 evra, u BiH cena ultrazvuka je ista kao kod nas, a magnet je 140 evra, dok je u Crnoj Gori ultrazvuk 40, a magnet 120 evra. U Hrvatskoj je cena ultrazvuka ista kao u Srbiji, a najjeftiniji magnet je 225 evra.
Neke od najčešćih poseta privatnom lekaru su u kardiološkim ambulantama, pa iako je najveća smrtnost u Srbiji izazvana kardiovaskularnim oboljenjima, to ne sprečava privatni sektor da podiže cene kardioloških pregleda. U našoj zemlji pregled subspecijaliste kardiologa sa EKG-om najskuplji je u regionu, a iznosi čak 70 evra, dok je u svim ostalim zemljama u susedstvu do 50, samo u BiH oko 35 evra.
Takođe, kompletan ginekološki pregled sa Papa testom i ultrazvukom u Srbiji je ubedljivo najskuplji, a cena je od 60 do 85 evra, dok je u Crnoj Gori 50, u BiH 30 evra. Samo je u Hrvatskoj nešto skuplji i u zavisnosti od klinike može iznositi do 65 evra.
U Srbiji je naime misaona imenica doći do specijalističkog pregleda u državnoj ustanovi bez čekanja, jer deficit lekara vlada u gotovo svim granama medicine. Na snimanja se iz tog razloga čeka i do dve godine zbog manjka radiologa i rendgen tehničara, na preglede i intervencije od šest meseci do godinu dana i duže, zbog nedostatka specijalista i subspecijalista, pa se pacijenti hvataju za novčanik i odlaze u privatne ustanove gde nema čekanja ili je svedeno na minimum.
Posete privatnim zdravstvenim ustanovama sve su učestalije, a istraživanja pokazuju da građani Srbije iz svog džepa daju blizu milijardu evra godišnje na privatno lečenje, preglede, intervencije, snimanja, nalaze, lekove…
“Skoro 42 odsto od ukupnih troškova zdravstvenog sistema građana ide iz našeg džepa za lekove, analize, preglede, snimanja, intervencije, a to je godišnje od 850 do 980 miliona evra. To znači da u privatan sektor ode skoro pola od ukupnih troškova zdravstvenog sistema, tri puta više nego u drugim zemljama. Ako je iznad 20 odsto troškova građana za zdravstvo u privatnom sektoru, smatra se da je zdravstveni sistem države u ozbiljnom problemu. Bugari su jedini nama blizu, kod njih je oko 37 odsto i Mađari imaju nepovoljan odnos privatnog i državnog“, priča za Nova.rs infektolog prof. dr Dragan Delić, nekadašnji direktor Infektivne klinike i profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Uz sve ove troškove, svaki osiguranik u Srbiji mesečno za zdravstveno osiguranje odvoji tačno 3.607,57 dinara, što je na nivou cele države blizu 2,5 milijarde evra godišnje, čime im je obezbeđena knjižica, sa kojom jedva mogu da podmire najneophodnije zdravstvene potrebe.
Prosečne plate u regionu (neto):
Srbija – 700
Crna Gora – 757
BiH/Republika srpska – oko 600
Hrvatska – 1.094
Cene pregleda u državama regiona:
Država – Specijalistički pregled – Ultrazvuk – EKG – Ginekološki pregled sa Papa testom – Magnetna rezonanca
Srbija – 45 – 50 – 70 – 85 – 136
Crna Gora – 40 – 40 – 50 – 50 – 120
BiH/Republika Srpska – 40 – 50 – 35 – 30 – 140
Hrvatska – 60 – 50 – 50 – 65 – 225
Napomena: Prosečne plate i cene pregleda izražene su u evrima
BONUS VIDEO: Da li idete kod državnog ili privatnog doktora?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare